Recenzie

Recenzia: Prestigio Multiphone 8500 duo

Zhruba pred mesiacom som písal recenziu o Lumii 735, kde som ju ukončil slovami „za málo peňazí veľa muziky“, dnes by som napísal toto tvrdenie trochu inak, a to z dôvodu, že som nemal v ruke Prestigio 8500 DUO, ktorému tento prívlastok sadne určite lepšie. V nasledujúcich riadkoch si predstavíme tento telefón o niečo bližšie.

Hneď v úvode musím povedať, že doteraz som nemal skúsenosť s telefónom s cenovkou pod 200€ a ani s inou značkou, ktorá nie je na našom trhu už dlhšiu dobu etablovaná. V prvých momentoch keď som chytil do ruky 8500 tak moje prvé dojmy neboli hneď pozitívne, „zľakol“ som sa toho loga na zadnej strane, avšak k po chvíľke „zoznamovania sa“  s týmto kúskom som rýchlo zmenil názor.

Konštrukcia telefónu

Po konštrukčnej stránke som sa obával, že pri cenovke pod 150€ a relatívne „noname“ značke, že to jednoducho nebude „ono“ a v priebehu pár dní začne vŕzgať či nebude držať po kope tak ako má, mýlil som sa. Telefón ani po dlhšom čase (zhruba mesiac používania) sa nerozpadá, a nevŕzga. Prestigio si dalo skutočne záležať s kvalitou spracovania. Nepotvrdili sa ani moje obavy v prípade silnejšieho uchopenia, že sa telefón bude prehýbať alebo vydávať hrôzostrašné zvuky. Kladne hodnotím aj spracovanie zadnej strany telefónu, ktorá nie je „jemná“, ale je pokrytá jemnou textúrou vďaka ktorej telefón sa dobre drží v ruke a nie je až tak náchylný k zošmyknutiu.   Rozmery telefónu sú 145 x 70 mm a hmotnosť rovných 140 gramov. V hornej strane telefónu je umiestnený mini USB port a 3,5mm jack pre slúchadla, na ľavej strane nájdeme ovládanie hlasitosti a na pravej strane uzamykanie (resp. vypínanie) obrazovky / telefónu. Musím sa priznať, že osobne mi prekážala veľkosť displeja, ktorá je až 5“ palcov a vzhľadom na to, že nemám až tak veľké ruky som musel častokrát využiť aj tú druhú v prípade keď som chcel regulovať napríklad hlasitosť, uzamykanie telefónu som vyriešil dlaždicou na ploche.

spolu

Obrazovka

Prejdime teraz  k hlavnej časti telefónu a to k displeju. Prestigio 8500 je vybavený veľkým 5“ displejom s HD rozlíšením (294 ppi), čo osobne pokladám pri tejto veľkosti displeja za rozlíšenie, ktoré nesklame, ale ani nenadchne. Obraz je dostatočne jemný, avšak pri priblížení či už drobného písma alebo obrázkov si všimnete pixely, ale nie je to nič, čo by sme telefónu s cenovkou okolo 130€ mohli vyčítať.  Potešia aj široké pozorovacia uhly a pestré farby, vďaka technológii IPS. Treba ešte podotknúť, že samotný displej je pokrytý tvrdeným sklom Gorila Glass 2.

  Fotoaparát

Ak ste vášnivým fotografom, Prestigio 8500 pre Vás nebude vhodným telefónom. Hoci výrobca osadil do telefónu 8 MP snímač, na kvalite fotiek to nie je moc vidno. Nechcem povedať, že robí zlé fotky, ale pri porovnaní rovnakých snímkov napríklad z Lumie 735, ktorá má „len“ 6,7 MP je vidno rozdiely. Tu platí jedno pravidlo, MP nie sú všetko, dôležitú úlohu zohráva napríklad veľkosť šošovky či iné parametre. Avšak celkovo by som zhodnotil fotoaparát ako slušný štandard, ktorý určite postačí na príležitostné fotenie.  Nižšie si môžete pozrieť porovnanie fotografií s Lumiou 735.

prestigio_fotka

lumia

(Prestigio / Nokia Lumia 735)

Hardware

A čo výkon? Niekde sa šetriť predsa len muselo. Dobre znejúce štyri jadra, 1GB RAM a grafický čip Adreno nie sú žiadnou výhrou. Treba hneď v úvode povedať, že Prestigio 8500 hoci disponuje štvorjadrovým procesorom značky Qualcom, samotný výkon neohúri, a to z dôvodu, že chipset telefónu tvorí starší procesor Snapdragon 200, ktorý je už niekoľko generácií „pozadu“. Na druhej strane poteší 1 GB Ram pamäte, vďaka ktorej budete mať prístup aj k graficky náročnejším hrám či aplikáciám, ale pýtam sa, má zmysel mať prístup k náročnejším hrám či aplikáciám keď ich nemôžte plnohodnotne využiť? S hrami ako Angry Brids si telefón hravo poradí, ale že si plnohodnotne zahráte napríklad Airbone Asphalt na to môžete hneď zabudnúť. Avšak v tejto cenovej kategórii tento typ procesoru patrí určite medzi lepšie, teda ak máte obmedzený rozpočet alebo nechcete do telefónu investovať viac peňazí, Prestigio 8500 je pre Vás najlepšou voľbou.

Čo sa týka plynulosti systému, prezerania filmov či „browsovania“ po internete tak som sa nestretol so žiadnym väčším zaváhaním.

Ďalšie nedostatky, s ktorými som sa stretol sa týkali kvality zvuku, ktorá je o niečo slabšia ako som na zvyknutý (ale musím pripomenúť, že mám skúsenosti len s telefónmi z vyššej strednej triedy, teda neviem porovnať kvalitu s inými zariadeniami s podobnou cenovkou) a so slabým Wifi signálom kedy ma prekvapilo, že telefón „nechytil / alebo až po dlhšej dobe“ viacej krát signál ani keď som stál niekoľko metrov od zdroja.

Celkové zhodnotenie

A celkové dojmy? Musím povedať, že telefónu som sa „bál“ v jeho neprospech hrala značka, ktorej som moc neveril a cenovka, od ktorej som čakal málo použiteľný telefón. Avšak netrvalo dlho a Prestigio si získalo ďalšieho „fanúšika“, jednoducho telefón si ma získal. Za cenu 130 eur dokázal výrobca priniesť zariadenie, ktoré je hodné strednej triedy. Hoci si na telefóne nezahráte náročnejšie hry, ale na druhej strane ponúkne dostatok výkonu na bežnú prácu, a nehovoriac o displeji, ktorý častokrát nahradil aj tablet pri cestovaní. Celkovo by som telefón zhodnotil ako podarený kúsok, ktorý v cenovej kategórii do 150€ nenájde rovnoceného konkurenta.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close