Recenzie

Lumia 735 král strednej triedy

V minulom článku sme Vám priniesli prvý pohľad na Lumiu 735, z ktorej sme mali zmiešané dojmy. Prináša prvky vyššej triedy (napr. nabíjanie prostredníctvom zadného krytu), ale na druhej strane absentuje hardvérové tlačidlo spúšte fotoaparátu, ktorým Nokia je známa aj u slabších modelov. Poďme si spolu pozrieť bližšie tento telefón.

Konštrukcia:

Lumia 735 z hľadiska konštrukcie je spracovaná na veľmi vysokej úrovni ako sme zvyknutí aj pri slabších či silnejších modeloch. Všetko pasuje ako má, nič nevŕzga, kryt pevne sedí na telefóne. Osobne mňa veľmi potešila možnosť odnímania zadného krytu z viacerých hľadísk. Ako prvé je, že sa dostaneme k batérii telefónu, ktorú vieme v prípade núdze vymeniť (čo oceníte pri cestovaní na dlhšie obdobie bez prístupu k zástrčke napríklad počas festivalu,…) a druhý faktor je ten, že v prípade poškodenia krytu sa dá jednoducho vymeniť. Ceny zadných krytov sa začínajú na úrovni 30 dolárov. Telefón sa v ruke drží dobre, vzhľadom na zaoblené bočné strany Vás v ruke nebude nič ‚tlačiť‘, na druhej strane už viackrát sa mi stalo, že sa mi vyšmykol z ruky. Ľavá strana telefónu je hladká, nenájdete na nej žiadne tlačitka, konektory, atď., na pravej strane sú umiestnené tlačidlá ovládania hlasitosti a uzamykania telefónu, ktoré je umiestnené presne v strede telefónu. Vďaka takémuto umiestneniu tlačidla blokovania, zablokujete telefón bez toho aby ste si ho „prehadzovali“ z jednej ruky do druhej alebo museli použiť druhú ruku. V spodnej časti sa nachádza konektor na nabíjanie a v hornej 3,4 mm jack.

Displej

Displej patrí v tejto cenovej kategórii určite medzi tie lepšie. Skvelá viditeľnosť na slnku a extrémna citlivosť je už pomaly samozrejmosťou pri každom modely Nokie, ktorej cenovka sa začína na úrovni 200 eur a viac. Displej je pokrytý tvrdením sklom Gorilla Glass 3, ktoré prispieva k odolnosti voči poškrabaniu. Avšak nečakajte, že displej bude „nesmrteľný“, hneď ako príde do kontaktu s materiálom, ktorý má väčšiu „tvrdosť / hustotu“ (v ďalšom článku si o tomto povieme viac) sa „zareže“ do displeja a vzniknú Vám škrabance. Rozlíšenie displeja je „len“ HD, čo je 1280 x 720 bodov, veľkosť displeja je 4,7 palca. V spodnej časti displeja sa nachádza trojica tlačidiel, ktoré zaberajú cca 4mm z veľkosti displeja – tlačidlá sa dajú jednoducho schovať a ďalším gestom vyvolať.

Výkon

Srdce telefónu tvorí 4-jadrový procesor s taktom 1,2 Ghz. Sekundujeme 1 GB RAM pamäte. Vnútorná pamätať zariadenia je „len“ 8 GB, z ktorej si systém zobere takmer tretinu. Ale na druhej strane je tu možnosť rozšírenia pamäte až do výšky 128 GB pomocou SD karty. Zatiaľ som testoval hry ako sú Age of Empires, Dead Trigger,… telefón nezaváhal. Ak máte návrh na testovanie ďalších hier alebo aplikácií kludne ich píšte v komentároch. Ale vzhľadom na kvalitnú optimalizáciu systému ako samotných hier a appiek pre Windows Phone zariadenia neočakávam, žiadne komplikácie ani pri iných hrách či aplikáciách.

Fotoaparát

Tak tu osobne vidím najväčšie nedostatky. Nie tak na úrovni kvality, ktorá v cenovej hranici okolo 250 eur, je podľa môjho názoru nadpriemerná (nižšie sú fotografie na vizualizáciu). Fotografie sú  odfotené zadným fotoaparátom s rozlíšením 6,7 Mpx. Najväčší problém vidím v tom ,že Nokia chýba hardvérové tlačidlo spúšte fotoaparátu, ktoré bolo dlhú dobu typické pre každé ich zariadenie.

WP_20141115_15_12_03_Pro

WP_20141113_15_49_54_Pro

WP_20141107_22_08_25_Pro

WP_20141109_21_00_00_Pro

WP_20141112_14_41_42_Pro

 

Dojmy

Celkové dojmy Lumie 735 mám pozitívne. Telefón po konštrukčnej stránke nemá žiadne nedostatky, po stránke výkonu som sa doteraz nestretol s hrou alebo aplikáciou s ktorou by si telefón nepodaril. Jediný nedostatok v tejto oblasti je, že niektoré aplikácie nie sú aktualizované na displeje kde sú umiestnené hardvérové tlačidla – pri „vysunutých“ tlačidlách prekrývajú totiž text v aplikácii (napr. v Rap Dialer – nevidíte tlačidlo volať), zatiaľ som sa s týmto problémom stretol len pri dvoch aplikáciách. Na druhej strane telefón ponúka aj niečo navyše ako je napríklad nabíjanie cez kryt čo pri cene od 230 eur je skutočne „fajnovka“. Wireless nabíjačka sa dá zaobstarať už od 30 dolárov prostredníctvom ebay-u. Displej, tak tu by sa dalo polemizovať v akej kvalite je, ja som ho porovnával s HTC 8X, ktorú som využíval predtým a musím povedať, že tu vidím mierne zlepšenie čo sa týka viditeľnosti na priamom svetle ako aj reakcie senzorov, ktoré sú oveľa citlivejšie (HTC 8X je vlajková loď HTC z 2013/ a začiatku roka 2014). Batérie som sa osobne veľmi bál, očakával som, že batéria pri mojom aktívnom využívaní vydrží maximálne 1 necelý deň, mýlil som sa. K večeru mám vždy batériu nad 50%, čo pri nonstop zapnutom internete a hodinke hrania hier, respektíve čítania správ  a nejakej tej hudbe je veľmi pekný výkon. No a na záver aby sme len nechválili, asi ste si už všimli z predošlých mini recenzií, že som zaťažený na fotoaparát telefónu, ktorý v tejto cenovej kategórii určite nemá konkurenciu čo sa týka kvality či funkcionalít, ktoré ponúka. Ale je tu jedno veľké ALE, chýba hardvérové tlačidlo spúšte fotoaparátu na čo som si nedokázal zvyknúť ani po týždni. Ďalším nedostatkom je prebudenie „dvoj klepnutím“, ktoré nefunguje na 100%. Snažili sme sa zistiť či sa jedná o chybu daného kusu telefónu alebo či je to chyba celej série 735. Zatiaľ sa nám k tomu nevyjadrila žiadna kompetentná osoba, avšak z iných redakcií máme informácie, že majú rovnaké problémy aj ostatné kusy – pravdepodobne sa bude jednať o softvérovú chybu, ktorá by mohla byť vyriešená ďalšou aktualizáciou. Poslednú vec Čo by som mal spomenúť je kvalita zvuku, ktorá skutočne je na veľmi vysokej úrovni, ale ma to jedno ALE, a to, že keď zakryjete reproduktor, tak zvuk je výrazne tlmený.

CAM00358

Záver

Za malo peňazí veľa muziky. Tak týmto porekadlom by sa dala opísať Lumia 735, ktorá ponúka niektoré prvky vyššej triedy, ale na druhej absentujú niektoré drobnosti. Medzi najväčšie klady telefónu patrí kvalitný displej, ktorý nesklame ani na priamom slnku, podpora 4G siete a slot na pamäťovú kartu. Najviac ma sklamal fotoaparát, nie kvalitou, ale absenciou hardvérového tlačítka, ktorá by z telefónu pridalo výrazne na „hodnote“

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close