RecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: Lenovo ThinkPad X1 Nano – kompaktná pracovná stanica s neuveriteľnou výdržou batérie

Jeden z najnovších notebookov z radov ThinkPad od spoločnosti Lenovo osloví tých najnáročnejších. Nie je však úplne dokonalý. 

Spoločnosť Lenovo len prednedávnom uviedla na trh úplne nový ultra-výkonný notebook s označením Lenovo ThinkPad X1 Nano 1. generácie. Nový modelový rad obohacuje sériu ThinkPad X1 o ešte kompaktnejšie notebooky s najväčšou možnou porciou výkonu a neuveriteľnou výdržou batérie. Novinka ThinkPad X1 Nano 1. gen sa ako jedna z prvých dostala aj do našej redakcie a za posledné dva týždne som si na ňu osobne posvietil o čosi bližšie. Ako si teda notebook počínal v redakčnom teste a čo sú jeho silné stránky, poprípade negatíva? To všetko sa dozviete v dnešnej recenzii.

Dizajn v tradičnom “odolnom” štýle

Notebook ThinkPad X1 Nano 1. generácie sa podobá na už nami testovaný notebook ThinkPad X1 Carbon 7. generácie, ktorý som testoval ešte v lete 2020. Nový X1 Nano však nepokrýva štruktúra “karbónu”, ale výrobca siahol po hladkom čiernom matnom vyhotovení. Notebook je po dizajnovej stránke čistým profesionálom zameraným na naplnenie potrieb svojho náročného majiteľa. Žiadne dizajnové výstrelky, jednoducho iba to, čo je naozaj potrebné a čo ulahodí úplne každému oku.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
lenovo thinkpad x1 nano logo
Zdroj: vlastný – Tomáš Krajčoviech

Vďaka minimálnym rámikom okolo displeja a nenápadnému logu ThinkPad X1 spoznáte X1 Nano už pri pohľade z väčšej diaľky. Aj tento model sa opäť pýši obrovskou odolnosťou, no do testovania jeho odolnosti som sa pochopiteľne aj pri pohľade na jeho cenovky radšej nepúšťal. Treba však spomenúť, že samotné šasi je vyrobené z uhlíka, čo určite napomáha ku lepšej odolnosti a nepochybne, ku minimálnej váhe. Notebook totižto ani v tých najlepších konfiguráciách neváži ani 1 kilogram. Nosenie notebooku na pracovné cesty, každý deň do práce, či práca s notebookom na kolenách je tak úplne bezproblémová a pri nosení v ruksaku by ste naozaj ťažko rozoznali, či tam notebook vôbec máte.

Displej a klávesnica, ktoré si zamiluje každý

Nižšia váha oproti modelu X1 Carbon si, pochopiteľne, vyžaduje nejakú daň. V tomto prípade výrobca ubral od 4K 14-palcového displeja a siahol po niečo rozumnejšej voľbe v podobe 13-palcového IPS panelu s rozlíšením 2160 x 1350 pixelov. Ako môžete vidieť z našich fotografií, povrch displeja je antireflexný, čo iba zlepšuje jeho jasnosť aj v horších svetelných podmienkach. Displej notebooku si hravo poradil s tmavými miestnosťami, ale i priamym slnkom. IPS panel sa pýši naozaj skvelým zobrazením farieb a ich vernou sýtosťou a nemám mu čo vytknúť. Za mňa ide o naozaj špičkový pracovný, ale i multimediálny displej, ktorý je hodný použitia v tejto pracovnej stanici.

lenovo thinkpad x1 nano 3
Zdroj: vlastný – Tomáš Krajčoviech

Špičkový displej je jednoznačne silnou stránkou všetkých modelových radov Lenovo ThinkPad, no majitelia týchto notebookov určite dobre vedia, čo je ich najsilnejšou stránkou. Ako napovedá podnadpis, na mysli mám priam neuveriteľnú ThinkPad klávesnicu. Tá je v tomto prípade podsvietená a podľa môjho názoru ide o jednu z najlepších, ak nie najlepšiu klávesnicu, ktorú v notebookoch nájdete. Samozrejme, na prípadne iné rozloženie niektorých kláves treba pár dní praxe, no pocit z písania je diametrálne odlišný. Sám na dennej báze používam mechanickú klávesnicu pri desktope, no písanie a prácu na klávesnici ThinkPadu X1 Nano som si užíval zrejme ešte viac.

lenovo thinkpad x1 nano 2
Zdroj: vlastný – Tomáš Krajčoviech

Najmodernejšia technika

ThinkPad X1 Nano ide opäť v línii excelentnej pracovnej stanice, ktorá má osloviť tých najnáročnejších zákazníkov. Výrobca sa tak pomerne logicky rozhodol siahnuť po tých najmodernejších a najvýkonnejších technológiách, ktoré sú dostupné na trhu. V mojom prípade som testoval jednu z najvyšších konfigurácií s procesorom Intel Core i7 1160G7 Tiger Lake, ktorému sekundovalo až 16 GB RAM typu LPDDR4X.

lenovo thinkpad x1 nano vrch
Zdroj: vlastný – Tomáš Krajčoviech

Výkon takéhoto hardvéru sa jednoducho nedá poprieť a črevá tohto notebooku zvládnu naozaj takmer čokoľvek. Samozrejme, treba prihliadať na to, že ide o pracovný notebook a žiadny “herný špeciál”. Stále je však k dispozícii integrovaná grafická karta Intel Iris Xe Graphics, ktorá si hravo poradí aj s náročnými aplikáciami. Spomeniem aj prítomnosť až 1 000 GB SSD úložiska, ktorému by sa ťažko niečo vytýkalo. Zapnutie operačného systému a aj tých najnáročnejších aplikácií je aj vďaka nemu otázkou sekúnd.

Kompaktnosť prináša pár negatív

I keď sa jedná o pracovnú stanicu, hon za čo najväčšou kompaktnosťou zariadenia prináša aj svoje negatíva. V tomto prípade musel výrobca osekať výbavu čo sa týka pripojiteľnosti, pričom zanechal iba doslova pár konektorov. Model ThinkPad X1 Nano totižto ponúka iba dvojicu USB Type-C konektorov, pričom jeden z nich (Thunderbolt 4) slúži aj na nabíjanie, či zapojenie dokovacej stanice. Nabíjací výkon je pritom na úrovni až 65W a celú batériu s kapacitou 48 Wh dokáže nabiť za doslova niekoľko desiatok minút. Vďaka viacerým moderným technológiám dokáže notebook vyťažiť zo svojej batérie naozaj maximum a v tomto prípade môžete bezproblémovo počítať s pol dňovou výdržou batérie. Čisto teoreticky si tak pri ceste do práce stačí nabiť notebook doma a nabíjačku so sebou nemusíte nikde ťahať.

lenovo thinkpad x1 nano porty
Zdroj: vlastný – Tomáš Krajčoviech

Dvojicu portov USB Type-C dopĺňa iba bežný 3,5 mm AUX jack, pričom druhú bočnú hranu notebooku okupuje chladenie a tlačidlo na zapnutie notebooku. Výrobca tak po stránke fyzickej pripojiteľnosti siahol po naozaj kompaktnom riešení, ktoré môže byť pre niektorých zákazníkov veľkým mínusom. Pri používaní takéhoto notebooku je doslova pýta použitie dokovacej stanice napríklad v práci, no potom treba počítať s nutnou investíciou do takéhoto prídavného zariadenia.

lenovo thinkpad x1 nano praca
Zdroj: vlastný – Tomáš Krajčoviech

Nízky počet portov však dopĺňajú najmodernejšie spôsoby bezdrôtového pripojenia. K dispozícii je štandard WiFi 6, či rozhranie Bluetooth 5.1. Spomenúť treba aj prítomnosť webkamery s rozlíšením 720p a možnosťou biometrickej autentifikácie cez Windows Hello. Kameru by som označil za takú notebookovú klasiku, akurát postačujúcu na pracovné hovory. Čo sa týka autentifikácie, k dispozícii je aj naozaj svižný snímač odtlačkov prstov, ktorý sa nachádza hneď vpravo od touchpadu.

Plusy

  • Kompaktný dizajn
  • IPS displej s antireflexným povrchom
  • Váha iba necelý 1 kilogram aj v najvýkonnejšej konfigurácii
  • Špičkový hardvér, ktorý poteší najnáročnejších zákazníkov
  • Najnovšie formy bezdrôtovej pripojiteľnosti
  • Poldňová výdrž batérie a vysoký nabíjací výkon
  • Bezkonkurenčná ThinkPad klávesnica

Mínusy

  • Nedostatok portov
  • Logicky vysoká cena

Záver

Notebook Lenovo ThinkPad X1 Nano 1. generácie je ďalšou špičkovou pracovnou stanicou, tentokrát v ešte kompaktnejšom tele. Aj keď sa ide o vrcholný model z tohto modelového radu, notebook si naďalej zachováva skvelú výdrž batérie. Obrovská dávka výkonu postačuje na aj tie najnáročnejšie pracovné aplikácie. Oproti ostatným modelom však môže byť obmedzením práve nízky počet portov, ktorý takmer určite treba riešiť pripojením ku dokovacej stanici. S cenovkou okolo 2 600 eur v najvyšších konfiguráciách však ide o ďalšie zariadenie určené pre špecifický typ klientov. Notebook tak rozhodne nie je pre každého, no rozhodne si svoju klientelu nájde.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close