HuaweiRecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: Huawei MatePad 11 je tablet, ktorý je ako stvorený pre prácu, ale i zábavu

Huawei MatePad 11 ponúka nielen top špecifikácie, ale i dlhú výdrž batérie.

Spoločnosť Huawei v súčasnosti musí čeliť viacerým výzvam v súvislosti so sankciami zo strany USA, v dôsledku ktorých na trh pribúda pod logom spoločnosti vcelku málo zariadení. Druhým dychom však musím dodať, že keď nejaké to zariadenie pribudne, tak to stojí za to. Dovoľte mi nižšie vám sprostredkovať moje skúsenosti so zariadením Huawei MatePad 11, tabletom, ktorý bol predstavený len nedávno.

Huawei MatePad 11 balenie, dizajn a konštrukcia

Samotný tablet prichádza zabalený spolu s nabíjačkou s podporou rýchleho nabíjania pri výkone 22,5W. Samozrejme, ide o USB Type – C nabíjačku. Ďalšie vybavenie, by ste v balení hľadali márne. Druhým dychom však musím povedať, že k tabletu som si zadovážil i klávesnicu. Dôvodom je, že tablet som vo všeobecnosti chcel využívať ako pracovný nástroj, ktorým som chcel na cestách či v teréne nahradiť notebook. Nehovor viac o tom, že klávesnica slúži i ako ochranné puzdro.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Huawei MatePad 11_recenzia_2
Zdroj: Vosveteit.sk

Samotná konštrukcia a prevedenie tabletu je na vysokej úrovni a ťažko niečo spoločnosti vyčítať. Možno len to, že tablet nie je vyhotovený z tak prémiových materiálov, akým je napríklad kov, či sklenená zadná stena. Škoda. Telo zariadenia je z plastu. Druhým dychom však treba dodať, že nepôsobí lacno a zároveň, vďaka plastovému telu, je tablet i ľahký. Nič to však nemení na mojom celkovom pozitívnom pocite z tela a konštrukcie zariadenia. Čo sa týka prvkov ovládania, tak v bočných stenách tabletu nájdeme tlačidlo napájania, tlačidlá ovládania hlasitosti a samozrejme USB C výstup. Aby som nezabudol, nechýba i slot pre pamäťovú kartu a to až do kapacity 1TB.

Huawei MatePad 11_recenzia_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Kompaktné a elegantné telo

Mimochodom, rozmery tabletu sú 253,8 × 165,3 × 7,3 mm a jeho hmotnosť je 485 gramov. Telo zariadenia a to aj spolu s klávesnicou je kompaktné a možno ho jednoducho prenášať. Rovnako treba uviesť, že displej možno umiestniť do dvoch rôznych polôh, vďaka čomu možno s tabletom relatívne komfortne pracovať a to i na kolenách.

Čo mi však chýbalo v spojitosti s klávesnicou, je touchpad. Ten jednoducho chýba a pri práci s textom keď potrebujete upraviť nejaké písmeno v slove, napríklad počas cesty vlakom, tak častokrát som ho radšej cele vymazal a napísal znova. Na druhej strane, tento problém by mohlo vyriešiť dotykové pero. To však stojí ďalšiu stovku a priznám sa, že to už by som uvažoval i o menšom notebooku, keď si zrátate cenu – tablet + klávesnica + dotykové pero. Aby som však tabletu nekrivdil, tak pomocou Bluetooth technológie môžete k nemu pripojiť bezdrôtovú myš, čím problém vyriešite. S klávesnicou sa inak vo všeobecnosti pracuje dobre. Samotné klávesy, ako môžete vidieť nižšie, tak mierne vytŕčajú z tela a zároveň sú dostatočné veľkými, aby ste zvládli písať i dlhšie texty.  Rovnako pomocou kláves môžete využívať rôzne klávesové skratky ako v prípade počítačov.

Huawei MatePad 11_recenzia_klavesnica
Zdroj: Vosveteit.sk

Ďalej musím povedať, že rámiky okolo displeja sú akurát tenkými a nerušili ma pri práce so zariadením. Za mňa sú ideálne široké pričom musím dodať, že pri práci s tabletom bez klávesnice, bolo tablet „za čo chytiť“ bez toho, aby som omylom stláčal obrazovku. Huawei sa v tomto prípade „trafil“ do ideálnej veľkosti rámčekov.

Huawei MatePad 11_recenzia_ramceky naokolo a senzor snimania okoliteho setla
Zdroj: Vosveteit.sk

Čo sa týka vzhľadu zariadenia ako celku, tak musím uviesť, že na mňa pôsobí veľmi elegantne a tabletu pristane i klávesnica s puzdrom. Čo musím však tabletu vytknúť je, že tabletu absentuje skener odtlačkov prstov, čo je škoda. Môžete však použiť technológiu rozpoznávania tváre, ktorá však funguje na báze 2D skenu. Znamená to, že zabezpečenie pomocou skenu tváre nie je najideálnejším riešením, a preto by som skôr využíval odomknutie heslom, či iným Bluetooth zariadením.

Veľký 120 Hz displej, ale bez OLED technológie

MatePad 11 ponúka 10,95“ displej s rozlíšením 2560 x 1600 bodov. Okrem iného disponuje i zobrazovacou frekvenciou 120 Hz, ktorú oceníte napríklad pri skrolovaní, či sledovaní filmov a seriálov. Na druhej strane musím povedať, že som zástancom OLED technológie a tá mi tu chýba. Nie je to však niečo drastické, čo by ma po pravde odradilo od kúpy tabletu. Displej je dostatočne kvalitným a nebojím sa povedať, že predčí i niektoré dostupnejšie OLED panely. Čierna je tak čiernou, ako len môže na IPS LCD displeji byť, pozorovacie uhly sú rovnako dobré a farby sú živými. Čakal som však jednoducho OLED, rovnako ako má MatePad Pro 12.6“. Mimochodom, čo ma v pozitívnom slova zmysle prekvapilo, je prítomnosť notifikačnej diódy hneď vedľa prednej selfie kamery.

Huawei MatePad 11_recenzia_displej
Zdroj: Vosveteit.sk

Ešte by som spomenul, že v ľavom bočnom paneli je umiestnený senzor okolitého svetla. Upozorňujem na to z dôvodu, že pri práci s tabletom našírku ak ho držíte v ruke, tak dochádza k jeho prekrytiu v dôsledku čoho môže dochádzať k zmene jasu displeja. Na druhej strane, ak držíte tablet na výšku, tak jeho umiestnenie je ideálne.

Prístroj ako stvorený pre multitasking

V súvislosti s displejom a v kombinácii s operačným systémom HarmonyOS 2.0 musím povedať, že zariadenie je ako stvorené na multitasking. Režim Multi-Window Vám umožní otvoriť hneď niekoľko aplikácií súčasne na obrazovke tabletu. Túto funkciu vyvoláte potiahnutím prsta z pravej strany obrazovky smerom do stredu. Následne sa vám otvorí ponuka s aplikáciami, s ktorými budete môcť ďalej pracovať. Výkon zariadenia je skutočne plynulý a zariadenie si poradí so všetkým, čo budete na ňom robiť. Tablet dokonca vyniká i v prípade hier. Asi ako tušíte, tak tabletu chýbajú Mobilné služby Google, čo môže byť pre mnohých odradzujúci faktor. Priznám sa, v prípade tabletu mi Google služby nechýbali. Huawei v tomto smere urobil veľký kus dobrej roboty a ak nechcete využívať úzko špecifické aplikácie, napríklad niektorých bánk (čo viete vždy vyriešiť webovým rozhraním), tak ani nepostrehnete nedostatok aplikácií. Vo všeobecnosti oceníte službu Petal, kde len zadáte, čo potrebujete a systém vám následne ponúkne inštalačné balíčky aplikácií.

Mimochodom, ak používate aj iné zariadenia od spoločnosti Huawei, tak oceníte i široké možnosti spolupráce týchto zariadení navzájom. Napríklad, môžete prostredníctvom pár kliknutí zrkadliť na obrazovke tabletu váš smartfón, ktorý môžete okrem iného i ovládať z rozhrania tabletu. Na to, aby ste mohli využívať túto funkciu, tak je potrebné byť prihlásený s rovnakým Huaweiom účtom v oboch zariadeniach a byť pripojený k rovnakej Wi-Fi. Táto funkcia sa volá Super Device.

Huawei MatePad 11_recenzia_zkradlenie smartfonu (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Výkon zariadenia patrí medzi špičku

Hoci technicky je MatePad 11 výkonnostne slabším zariadením ako MatePad Pro 12.6, tak v praxi to vo veľkej miere nepocítite. Zariadenie disponuje procesorom Snapdragon 865, ktorý je vyrobený 7nm technologickým postupom a rovnako sa môže pochváliť i 6GB pamäťou RAM. Ďalej treba spomenúť i grafický čip Adreno 650, ktorý patrí medzi tie lepšie. Tiež musím dodať, že zariadenie je vybavené typom úložného priestoru UFS 3.1, čo je aktuálne najnovší štandard pamäťových modulov dostupných v smartfónoch, či tabletoch. Tento štandard hovorí o rýchlosti načítania a zapisovania dát z/do úložiska. Inými slovami, tablet je schopný hravo zvládnuť i tie najnáročnejšie procesy bez toho, aby sa reálne zapotil.

Čo sa týka ďalšej konektivity, tak poteší prítomnosť nielen Bluetooth 5.1, ale i Wi-Fi 6. Na druhej strane, najnovší Wi-Fi štandard, ak ho chcete aktívne využívať, tak musí ho podporovať i vysielač. Čo zamrzí je absencia LTE konektivity. Inými slovami, na cestách tablet pripojíte k internetu len prostredníctvom hot-spotu z vášho smartfónu.

Zvuk zariadenia je skvelým

Vzhľadom na veľkosť displeja a 120 Hz zobrazovaciu frekvenciou, samozrejme, tablet som využíval vo veľkej miere aj za účelom sledovania videí. V tomto prípade zohráva dôležitú úlohu i zvuk, kde len ťažko môžem dačo tabletu vyčítať. Ponúka štyri reproduktory v kombinácii s technológiou spoločnosti Harman Kardon. Inými slovami, zvuk pôsobí pôsobivo a dopomáhajú k tomu i basy, ako aj široká zvuková kulisa. V celom spektre je poskytnutých veľa detailov a zvuk je dobre vyvážený. Tu si zvuk naplno užijete. Musím však povedať, že niekomu bude chýbať 3.5 mm výstup pre slúchadlá.

Huawei MatePad 11_recenzia_sledovanie filmov
Zdroj: Vosveteit.sk

MatePad 11 ponúka nadpriemernú výdrž batérie

Batéria zariadenia disponuje kapacitou 7 250 mAh a musím povedať, že to nie je málo, ale priznajme si, ani extra veľa. O to viac ma potešila výdrž batérie, ktorá skutočne stojí za to. Hoci výrobca udáva výdrž niekde na úrovni okolo 40 hodín v režime „Performance Mode“, tak ak sa presunieme do „režimu bežného spotrebiteľa“, tak výdrž batérie rapídne klesne. Nie však natoľko, aby sme mohli hovoriť o tom, že batéria je slabou. Pri bežnom používaní tabletu sa dostanete niekde na úroveň okolo 12 až 15 hodín v závislosti od toho, čo robíte. Mne sa s tabletom podarilo pracovať viac ako jeden pracovný deň a to som mu dal zabrať. Práca s textovým editorom, Spotify, sledoval som videá a samozrejme, behal som po internete. Inými slovami, zaobchádzal som s ním ako bežný používateľ. Zariadenie som reálne nabíjal až na obed ďalšieho dňa. Tablet  vás tak nenechá v štichu a to ani dlhších cestách, či pracovných stretnutiach. Aby som nezabudol, tak s tabletom som robil v interiéri a teda približne s jasom na strednej úrovni. Mimochodom, vďaka 22,5W nabíjaniu možno batériu nabiť z 0% na 20 % za pol hodinu a nabitie na 100 % trvá približne 2,5 hodiny.

Záver

MatePad 11 aktuálne stojí okolo 440€, čo nie je málo. Medzi hlavné výhody tohto zariadenia patrí bezpochyby výkon, ktorý v tejto cenovke je úplne niekde inde v porovnaní s konkurenciou. Rovnako i výdrž batérie je na vysokej úrovni. Za mňa sklamaním sú použité materiály, ktoré síce pôsobia prémiovo, ale nie je to kov a ani sklo, čo dáva zariadenia úplne iný „punc“. Na druhej strane, vďaka použitým materiálom je váha zariadenia menej ako 500 gramov. Čo musím povedať, že kúpa tohto tabletu bez klávesnice, je doslova hriech. Dôvodom je, že na to, aby ste ho využili na 100% tak jednoducho musíte mať klávesnicu. Inými slovami „reálna cena“ je približne o 100€ viac, čo je už cenovka bežného notebooku. Ak je pre vás však dôležitá mobilita a komfort prenášania zariadenia, tak potom nie je o čom, MatePad 11 v kombinácii s klávesnicou je ideálny spoločník. Nehovor viac o tom, že výdrž batérie sa nedá rovnať so žiadnym notebookom, je ďaleko pred nimi.

Čo sa týka operačného systému, tak hoci to nie je Android a priznám sa, mal som strach, moje obavy neboli opodstatnené. Inými slovami musím konštatovať, že Huawei vyriešil absenciu mobilných služieb Google Play plnohodnotnými alternatívami (minimálne v prípade tabletov). Preto ak je vašou jedinou obavou softvér, tak to hoďte za hlavu.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close