RecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: Huawei Mate D15 je solídnym zariadením, ktoré stojí za pozornosť

Ide o zaujímavý notebook, ktorý nájde využitie pri stredne náročných používateľoch. Nejde však o herný stroj.

V priebehu posledného roka mnohí z nás začali v oveľa väčšej miere pracovať z pohodlia domova, čo malo za následok, zvýšený záujem o elektroniku. Ukázali to aj čísla predajnosti notebookov a počítav, ktoré zažili v minulom roku malú renesanciu. Preto sme sa téme notebookov venovali v posledných mesiacoch vo zvýšenej miere. Dnes by sme vám chceli dať do pozornosti naše skúsenosti s notebookom Huawei Mate D15, ktorý patrí do kategórie relatívne dostupných zariadení so zaujímavými špecifikáciami. Pre koho je však vhodným, a pre koho zas nie?

Prvý dojem, vzhľad a prevedenie

Čím Mate D15 zaujme na prvý pohľad, je bezpochyby vzhľad a konštrukcia. Ako môžete vidieť nižšie, tak ide o zariadenie s elegantným business dizajnom v celokovovom prevedení. Tu treba povedať, že aj napriek kovovému prevedeniu, nejde o žiadneho „slona“. Váži len 1,53 kilogramu, čo je príjemná váha, ktorá nie je obmedzujúca. Čo sa týka rozmerov, tak tie sú 357,8 x 229,9 x 16,9 mm. Notebook je ako jeden z mála vo svojej kategórii vybavený možnosťou odomykania odtlačkom prsta. Snímač je zabudovaný v tlačidle spustenia. Aj napriek tomu, že prevedenie notebooku je elegantné a kompaktné, na otvorenie obrazovky budete potrebovať obe ruky, čo môže byť limitujúce pri používaní zariadenia na kolenách. Na druhej strane treba však dodať, že displej aspoň „nepláva“. Zároveň musím povedať, že do redakcie sme dostali už rok starý model, ktorý pravdepodobne prebehol viacerými redakciami. Môžem tak usudzovať, že pánt spájajúci displej a telo zariadenia, dačo aj vydrží. To ma milo prekvapilo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
Huawei Mate D15_sklapanie (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Rovnako musím pochváliť aj funkciu Huawei share, prostredníctvom ktorej je možné jednoduchým spôsobom synchronizovať svoj Huawei smartfón s D15 a ovládať ho tak pomocou myši a klávesnice. Po synchronizácii sa na notebooku objaví obrazovka telefónu, ktorá umožňuje prenášať súbory medzi zariadeniami a upravovať ich v notebooku a to aj bez internetového pripojenia, jednoduchým potiahnutím myši. Rovnako tak je možné pohodlne písať aj SMS správy kolegom, rodine či známym. Ide o celkom zaujímavú a návykovú funkciu.

Obrazovka notebooku

Obrazovka Huawei D15 je jednoznačne jednou z najdôležitejších súčastí notebooku. Obrazovka má 15,6“, je bezdotyková  a disponuje Full HD rozlíšením. Obklopená je pôsobivo tenkým rámčekom. Pomer displeja k telu zariadenia predstavuje takmer 90%, čo pridáva na prémiovom a modernom vzhľade. Čo sa týka podania farieb, tak ťažko môžem Huaweiu niečo vyčítať. Displej ich zobrazuje celkom vierohodne, hoci v defaultnom nastavení sa mi farby zdali „umelými“. Druhým dychom však treba dodať, že tieto nastavenia je možné upraviť. Aby som však len nechválil, tak pre niekoho môže byť sklamaním svietivosť 250 nitov. Čo to v praxi znamená? V exteriéri sa pracuje so zariadením bravúrne, ak však dopadnú lúče slnka na displej, tak to nie je to pravé orechové. Viditeľnosť obsahu nie je totiž tak dokonalou. Mimochodom, ide o IPS panel so 60Hz zobrazovacou frekvenciou. Vo všeobecnosti by som však displej vyhodnotil ako priemer, ktorý neklasme, ale ani nenadchne. Tiež by som dodal, že pre niekoho môže byť sklamaním kontrastný pomer 800 : 1.

Huawei Mate D15_obrazovka
Zdroj: Vosveteit.sk

Špičková klávesnica a touchpad

Pomer strán 16:9 poskytuje dostatok priestoru pre klávesnicu. Tá je ako stvorená na pohodlné písanie, avšak priestor medzi jednotlivými klávesmi by mohol byť o niečo väčší. Osobne mi to však nevadilo, ak však máte o niečo mocnejšie ruky, tak sa môžete stretnúť s občasným kliknutím na vedľajší kláves. Ďalej, slovenským užívateľom môžu chýbať však klávesy s diakritikou. Rovnako môže niekomu chýbať aj numerická klávesnica. Tu však treba povedať, že pri tejto veľkosti notebookov, nebýva v štandardnej výbave. Dovolím si dokonca povedať, že numerická klávesnica by skôr uškodila, ako dopomohla k lepšej práci so zariadením. Dôvodom je, že by bola pridaná na úkor existujúcich kláves, ktoré by museli byť menšími. Klávesnicu by som však vyhodnotil ako jednu z lepších. Inými slovami, ak často pracujete s textom, tak sa vám bude s notebookom pracovať dobre.

Rovnako ma prekvapil aj touchpad. Vie rozpoznať viacdotykové gestá dostatočne ľahko a má slušnú veľkosť, ktorá nie je v tejto kategórii zariadení štandardom. Rovnako musím povedať, že je veľký „tak akurát“, aby ste si pri písaní na klávesnici omylom na neho neklikli. Posledným prvkom klávesnice je štartovacie tlačidlo, ktoré sa nachádza vpravo hore smerom od klávesnice. Ak ste si mysleli, že toto tlačidlo slúži iba na zapnutie a vypnutie počítača, tak ste sa mýlili. V tlačidle je skrytý aj spomínaný zabudovaný snímač odtlačkov prstov, ktorý je veľmi spoľahlivý, bezpečný a rýchly. Osobne sa mi tento spôsob odomykania zariadenia veľmi páči v porovnaní s klasickým zadávaním hesla. Je to návykové.

huawei Mate D15_pisanie (1)
Zdroj: Vosveteit.sk

Tiež musím dodať, že Huawei pri D15 rovnako ako aj pri iných modeloch, stavil na zabudovanie webovej kamery do priestoru klávesnice. Medzi klávesmi F6 a F7 nájdete tlačidlo s ikonou fotoaparátu, ktoré sa po stlačení vysunie.  Z hľadiska ochrany súkromia a samotnej kamery je takéto umiestnenie veľmi dobrým riešením, diskutabilným však ostáva zorný uhol snímania kamery zospodu, čo nemusí byť pre všetkých pohodlným riešením najmä pri videokonferenciách a podobne. Mne osobne to však nijako nevadilo. Druhým dychom však musím povedať, že funkciu videohovorov využívam minimálne.

Huawei Mate D15_klavesnica a kamera
Zdroj: Vosveteit.sk

Výkon zariadenia

Huawei vybavil nami testovanú D15 solídnym procesorom AMD Ryzen 5 3500U, čo je štvorjadrový osem vláknový procesor, ktorý beží na frekvencii 2,2 GHz až 3,8 GHz. Pre každého, kto má znalosti o vlastnostiach notebookov, bude okamžite jasné, že tento notebook nebude lámať rekordy, pokiaľ ide o výkon. Neznamená to však, že nemá dostatok výpočtovej sily na každodenné bežné činnosti. Musím však povedať, že výkon CPU je zaujímavý. Spoločnosti Huawei sa zjavne podarilo optimalizovať procesor AMD Ryzen 5 3500U v notebooku MateBook D 15 tak, aby poskytoval mierne lepší výkon ako ostatné notebooky s touto čipovou sadou.

Procesor má tiež zabudovanú grafickú kartu AMD Radeon Vega 8 a aj keď zvládne staršie hry pri strednom nastavení, pre hranie modernejších hier ho neodporúčam. Druhým dychom však musím dodať, že notebook postačuje na hry, ako napríklad League of Legends a podobne. Nejde však o herný notebook, a preto ak ho zvažujete, ako herné zariadenia, tak nemôžem povedať, že to je dobrá voľba. Grafická karta Vega 8 však nesklame pri spracovávaní videí, či fotografií. Zariadenie tiež disponuje 8 GB DDR2 400 MHz RAM a 256 GB SSD / 1 TB HDD čo je dnes celkom štandard, pokiaľ ide o ďalší hardvér. Ďalej musím povedať, že teploty zariadenia sú slušné a Ryzen 5 3500U sa po spustení 3DMark zahreje na zhruba 70-80 °C, čo pocítite najme v prípadoch, ak pracujete s notebookom na kolenách. Tu však treba povedať, že väčšina z nás nevykonáva náročné úlohy s notebookom na kolenách. V každom prípade treba pri výkonnostne náročnejších činnostiach zabezpečiť dostatočný prístup notebooku zo spodnej strany k čerstvému vzduchu.

Pokiaľ ide o výdrž 42 Wh batérie  s podporou 65W nabíjanie, tak tá je pri bežných úlohách nadpriemernou. Na jedno nabitie vydrží pracovať nepretržite okolo 6 hodín. Tu však prízvukujem, že ide o bežnú kancelársku prácu a občasné sledovania videa a podobne. V prípade, ak začnete sledovať videá vo vysokom rozlíšení, či hrať stredne náročné hry alebo pracovať s náročnejšími programami, tak sa dostanete približne na 3 až 4-hodinovú výdrž. Batéria sa nabíja prostredníctvom 65 W USB-C nabíjačky, ktorá nabije notebook za necelých 90 minút. Adaptér môžete rovnako použiť aj na nabíjanie smartfónov Huawei a iných USB – C zariadení. Keď už hovoríme o výstupoch, tak zariadenie disponuje týmito výstupmi: USB port 2.0 – 2x, USB port 3.0 – 1x, HDMI – 1x, USB 3.1 Type-C – 1x, mic/headphone.

Huawei MateBook D 15_vystupy_1
Zdroj: Vosveteit.sk

Tiež musím dodať, že po celú dobu používania Huawei MateBook D 15 zostal pôsobivo tichý, a to aj pri namáhavých úlohách. Podľa spoločnosti Huawei je to vďaka novej technológii chladenia SharkFin 2.0, ktorá je rovnakým riešením chladenia, aké sa používa v jeho vlajkových počítačoch.

Aký je teda verdikt

MateBook D15 určite nie je herným notebookom, ale na to sa ani netvári. Jeho hlavné klady sú v podobe podareného a prémiového dizajnu, s ktorým na pracovných stretnutiach budete bezpochyby vábiť oči kolegov, a dostatok výkonu na všetku bežnú prácu. Nezľakne sa ani náročnejších úloh, napríklad práce s fotografiami, či videami, pričom môže byť vstupným zariadením do sveta práce s multimediálnym obsahom. Tu však prízvukujem „vstupným zariadením“. Určite však nie je profesionálnym zariadením na prácu s grafickými programami. Nám však bohato postačoval na redakčnú prácu vrátane práce s dátovými setmi, ktoré sú o niečo väčšie, ako je štandard. Inými slovami, ak hľadáte dobre vyzerajúce zariadenie, ktoré je vhodné aj na o niečo náročnejšiu prácu, tak D15 je vhodným kandidátom.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close