HonorRecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: Hodinky HONOR Watch GS Pro potešia náročných zákazníkov, pričom atakujú „značkových“ konkurentov

Inteligentné hodinky HONOR Watch GS Pro ponúkajú neúrekom športových aktivít a funkcie, ktoré sa tak často nevidia.

Do redakcie nám opäť zavítal ďalší zaujímavý produkt. Tentokrát ide o hodinky HONOR Watch GS Pro v čiernom prevedení, ktoré sú na trhu už od minulého roka. Ich cena však mesiac čo mesiac klesá a tak sa z pôvodne drahých hodiniek časom stáva naozajstná alternatíva s rozumnou cenou. Hodinky ma v teste osobne naozaj zaujali a už vopred môžem povedať, že HONOR Watch GS Pro rozhodne stoja za pozornosť. Svojimi funkciami, technologickou výbavou a spracovaním určite zaujmú aj náročnejších zákazníkov a v tomto prípade ide o silného konkurenta aj pre “športovejšie” značky ako Polar, Garmin, či Suunto.

Balenie obsahuje už tradičnú výbavu

honor watch gs pro aktivita
Zdroj: Vosveteit.sk

Hodinky sú zabalené v naozaj pevnej a vkusnej krabičke, pričom po jej otvorení hneď narazíte na samotné hodinky. Balenie pôsobí dojmom násobne drahších hodiniek, za čo si určite HONOR zaslúži palec hore. Čo sa týka útrob balenia, v krabičke nájdeme už spomínané hodinky, nabíjací kábel USB Type-A na USB Type-C a nabíjací konektor pre hodinky, ktorý je napájaný práve z koncovky USB Type-C. V balení sa ďalej nachádza príslušná dokumentácia a návod, takže žiadne “dodatočné” náramky, či krycie sklíčka v balení nenájdete. Ide však o štandard, takže to nepovažujem za mínus.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Športovejšie ladený dizajn

Už na prvý pohľad sú hodinky HONOR Watch GS Pro zacielené na “aktívnejšiu” časť populácie. Športovosť z nich jednoznačne srší, čo dokazuje nablýskané kovové telo a náramok z fluoroelastomeru. Do tela hodiniek sú zapracované aj dve tlačidlá z nehrdzavejúcej ocele, pričom nad displejom sa vyčíňa aj kovový rám s piktogramami pri používaní kompasu.

honor watch gs pro
Zdroj: Vosveteit.sk – Tomáš Krajčoviech

Najväčšou dizajnovou dominantou hodiniek je však nepochybne displej. Ten má v tomto prípade až 1,39 palca, pričom ide o AMOLED displej. Ide o naozaj skvelo prepracovaný displej s rozlíšením 454 x 454 pixelov, pričom sa pýši naozaj dobrou farebnou škálou a aj svietivosťou pri najnáročnejších podmienkach. Displej a jeho zobrazovacie schopnosti ma počas testu ani raz nesklamali a to ani v prípade ich používania na priamom svetle.

honor watch gs pro 4
Zdroj: Vosveteit.sk – Tomáš Krajčoviech

Keďže spomínam celkový dizajn hodiniek, na záver tejto podkapitoly by som spomenul ich odolnosť. Hodinky spĺňajú viacero štandardov odolnosti, pričom treba spomenúť najmä vodotesnosť do 5 ATM. Hodinky si tak hravo poradia aj s plávaním či vodnými športami v sladkej, ako aj slanej vode. Náramok hodiniek pôsobí tiež naozaj robustne a aj pri nie moc hodinkovo “prívetivých” aktivitách sa mi ho nepodarilo nejako poškodiť (záhradné práce). Po stránke odolnosti by som si dával pozor zrejme iba na displej. Výrobca totižto neuvádza žiadnu ochranu krycím sklom. Pri kúpe hodiniek tak odporúčam priobjednať si krycie sklo, poprípade aspoň fóliu, ktorá vychádza na pár eur navyše.

Špičková technika je samozrejmosťou

honor watch gs pro barometer
Zdroj: Vosveteit.sk – Tomáš Krajčoviech

Hodinky HONOR Watch GS Pro takmer nepochybne miera najvyššie, ako sa len dá čo sa funkcionalít a športových režimov týka. Hodinky ponúkajú naozaj všetko, čo vám príde na um. Jedinou chýbajúcou funkciou je asi len meranie EKG, ktorú aktuálne ponúka iba pár násobne drahších modelov na trhu.
K dispozícii sú tak všemožné snímače ako akcelerometer, barometer, snímač okolitého osvetlenia, GPS, pokročilý snímač tepovej frekvencie TruSeen 3.5, či snímač saturácie krvi kyslíkom. Spomedzi všetkých snímačov určite vyzdvihnem barometer, snímač tepovej frekvencie a snímač saturácie krvi. Už na prvý pohľad pri meraniach, či dát z fyzických aktivít je jasné, že najmä posledné dva snímače pracujú naozaj presne, čo sa o veľkej časti lacnejších hodiniek povedať nedá. Samozrejme, meranie tepu zo zápästia nie je dokonalé a narazíte aj na jeho limity, no pokiaľ nie ste naozaj fanatický športovec čo potrebuje mať k dispozícii dokonalé grafy, takýto typ snímania vám bohato postačí.

Unikátne a v praxi využiteľné funkcie

Funkcií majú hodinky naozaj neúrekom, no spomedzi netradičných ma zaujala napríklad funkcia TruRelax, ktorá sa vás snaží upokojiť pomocou dychových cvičení a pri dodržaní pokynov naozaj funguje. Náramne presný je aj spánkový monitoring, ktorý v smartfóne ponúka podrobnú analýzu (mobilnej aplikácii sa budem venovať aj nižšie). Pri túrach, či plánovaní výletov, sa môžu hodiť aj naozaj detailné meteorologické dáta priamo v hodinkách. Pri túre by sa však mohla hodiť aj funkcia Route Back, ktorá vás na základe dovtedajších dát z GPS dokáže doviesť do počiatočného bodu identickou trasou.

honor watch gs pro meranie tepu
Zdroj: Vosveteit.sk – Tomáš Krajčoviech

Pre niektorých používateľov môže byť výhodou aj zabudovaný mikrofón s reproduktormi. Bez možnosti eSim však v tomto nevidím príliš veľký zmysel. Reproduktor sa zapája aj počas fyzických aktivít, pričom používateľovi dáva pravidelne vedieť o aktuálnej aktivite a údajoch. O funkcii som pôvodne nevedel, na bratislavskej hrádzi som tak musel doslova zastaviť a reproduktor stíšiť, lebo som mal pocit, že ma z boku cepuje osobný tréner 🙂

Priam neuveriteľná porcia športových režimov

honor watch gs pro sporty
Zdroj: Vosveteit.sk – Tomáš Krajčoviech

Keď už spomínam športové aktivity, snažím sa v skratke zhrnúť aj tému predvolených športových režimov. Od hodiniek som očakával základné športové režimy, poprípade pár režimov navyše. Vyššia cena by logicky mala znamenať prítomnosť aj menej tradičných režimov. To, čo však hodinky reálne ponúkajú, som ale nečakal. V softvéri hodiniek je športových režimov doslova neúrekom. Do “rýchlej” ponuky pre cvičenia si môžete pridať naozaj všetko, na čo si zmyslíte. Či už ide o bežné športy, vodné športy, extrémne športy, zimné športy, tímové a alebo individuálne športy. Na zozname sú však aj netradičné položky ako automobilové preteky, niekoľko typov tancov, paintball, hojdanie, ťahanie lana a omnoho viac. Hodinky vás tým pádom nabádajú ku tomu, aby ste sledovali naozaj všetky svoje aktivity a mali o nich prehľad.

honor watch gs pro sporty 2
Zdroj: Vosveteit.sk – Tomáš Krajčoviech

Samotné rozhranie pri vykonávaných aktivitách je stručné a prehľadné, čo ma však trošku mrzelo bolo nie moc časté aktualizovanie rýchlosti napr. na bicykli. Hodinky som tak nemohol použiť ako bežný “tachometer”, keďže interval obnovy rýchlosti bol naozaj premenlivý. Z grafov z fyzickej aktivity je však jasné, že rýchlosť sa “na pozadí” monitoruje neustále. Mimo tento nedostatok však nemám hodinkám čo vytknúť a myslím si, že prebádanie všetkých režimov zrejme nedokáže žiadny ich majiteľ.

honor watch gs pro 3
Zdroj: Vosveteit.sk – Tomáš Krajčoviech

Pesničky priamo v hodinkách, ktoré prepojíte so slúchadlami

Spomenúť by som však chcel aj bezdrôtové pripojenie Bluetooth 5.0 LE, ktoré v spojení s internou pamäťou až 4 GB otvára skvelé možnosti najmä pri športovaní. Hodinky je totižto možné prepojiť s bezdrôtovými slúchadlami, pričom v internet pamäti môžete mať nahratých až 500 svojich obľúbených skladieb. Pri behu, či iných aktivitách tak so sebou nemusíte ťahať telefón, ktorý je vo väčšine prípadov iba na obtiaž.

honor watch gs pro hudba
Zdroj: Vosveteit.sk – Tomáš Krajčoviech

Pri výbere hodiniek je dôležitým parametrom aj ich výdrž, či svižnosť používateľského rozhrania, ktorá často prekvapí aj pri naozaj drahých hodinkách. Čo sa týka rýchlosti hodiniek, čip Kirin A1 si so softvérom rozumie špičkovo a ani raz som nezachytil, že by hodinky sekali.

honor watch gs pro 5
Zdroj: Vosveteit.sk – Tomáš Krajčoviech

Výdrž hodiniek na tom nie je až tak fantasticky, ako som si pôvodne myslel, keďže moje očakávania boli kvôli samotnému výrobcovi zjavne prehnané. Výdrž “až 25 dní” na jedno nabitie rozhodne nie je realitou. Takúto výdrž by možno človek dosiahol pri obmedzenom používaní. Ak ich však máte neustále na ruke a minimálne cez deň ich nosíte aj kvôli notifikáciám so smartfónu a občasne vybehnete do prírody, s takouto výdržou rozhodne nepočítajte. Pri mojom používaní za posledné dva týždne som musel hodinky dobíjať dvakrát, no ani raz som nešiel do úplného vybitia, ani do úplného nabitia na 100%. Treba však spomenúť, že s hodinkami som za toto obdobie nabehal na bicykli viac ako 250 km, takže GPS tej energie určite “spapala” naozaj veľa. Pri bežnom používaní tak treba počítať s tým, že aspoň raz za dva týždne budete musieť dať hodinky na nabíjačku.

Prehľadná aplikácia s množstvom dát o aktivitách

Na prepojenie hodiniek so smartfónom si treba stiahnuť aplikáciu Huawei Health. Z doterajších testov smartfónov od výrobcu Huawei/Honor som od aplikácie nemal príliš veľké očakávania. Aplikácia ma však naozaj milo prekvapila. Po dvoch týždňoch jej používania môžem povedať, že ide o naozaj skvelo prepracovanú aplikáciu, v ktorej nájdete všetko potrebné behom niekoľkých sekúnd. Domovská stránka zobrazuje základné údaje ako kroky, prejdenú vzdialenosť, či nedávne záznamy z cvičení, tepy atď. Príjemne ma potešili aj záznamy o aktivitách. Zoznam je naozaj prehľadne rozdelený a dáta z aktivít v podobe grafov a máp sú naozaj detailné a zrozumiteľné.

honor watch gs pro balenie
Zdroj: Vosveteit.sk

K dispozícii je aj niekoľko predvolených cvičebných plánov, výziev, či možnosť pridania nových ciferníkov do softvéru hodiniek, či externá modifikácia niektorých nastavení. Čo sa týka ciferníkov, takú ponuku štýlov digitálnych hodiniek som zrejme ešte nikdy nevidel. V obchode s ciferníkmi nájdete stovky dizajnov a je naozaj ťažké nájsť jedného favorita.

honor watch gs pro mobilna aplikacia
Zdroj: Vosveteit.sk

Aplikáciu tak celkovo hodnotím naozaj kladne, no má to jedno ALE. Veľká časť športovcov, či už profesionálnych alebo amatérskych určite pozná aplikáciu Strava, ktorá patrí medzi najpopulárnejšie appky na ukladanie a zdieľanie fyzických aktivít s priateľmi. Bohužiaľ, aplikácia Huawei Health neponúka možnosť zdieľania údajov s touto aplikáciou. Prepojenie aktivít s aplikáciou Strava je tak nereálne. Pri hľadaní možného riešenia som však narazil hneď na niekoľko oficiálnych Huawei fór, kde sa používatelia na tento nedostatok sťažovali. Oficiálna odpoveď spoločnosti Huawei pritom vo väčšine prípadov bola, že na prepojení pracujú. Niektoré odpovede sa však datujú aj viac ako rok dozadu a prepojenie s aplikáciou Strava je stále v nedohľadne.

Záver

Hodinky HONOR Watch GS Pro sú ďalším zariadením, ktoré predčilo moje očakávania. Vďačia za to najmä obrovskému množstvu fyzických aktivít, vodotesnosti, pokročilým snímačom, ako a prehľadnej mobilne aplikácii. Plusy násobne prevyšujú nad mínusmi, no aj tie stoja za uváženie. Z pozorovania používateľských fór to vyzerá tak, že aj nemožnosť prepojenia hodiniek s aplikáciou Strava môže pri výbere hodiniek zavážiť. Ak však Stravu nevyužívate a hľadáte dostupnejšiu alternatívu ku hodinkám od značiek ako Garmin, Suunto, či Polar, určite pouvažujte nad kúpou práve HONOR Watch GS Pro.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close