RecenzieSpravodajstvo

RECENZIA: CR-Scan 01, skener, ktorý je schopný preniesť objekty do virtuálneho sveta. Ako sa s ním pracuje?

Skener objektov CR-Scan 01 je jeden z populárnejších skenerov. Dôvody, prečo je tomu tak, sa dozviete nižšie.

Do redakcie nám nedávno zavítala technologicka hračka CR-Scan 01 od známeho výrobcu 3D tlačiarní Creality. Tento produkt, s ktorým sme sa mali možnosť zoznámiť, nie je však tlačiarňou, ale skenerom objektov. Ako sa s ním pracuje? Dozviete sa nižšie.

Balenie skeneru CR-Scan 01

Samotné balenie obsahovalo ešte jedno „menšie“ balenie, ktoré bolo v ňom schované.  V rámci menšieho balenia som našiel samotný skener spolu s ďalšími drobnosťami, ktoré slúžia na prepojenie zariadenia s počítačom. Okrem iného, v balení bolo aj niekoľko koncoviek pre zásuvky, vďaka čomu možno skener využívať viac menej v ľubovoľnom regióne. V každom prípade, „balenie v balení“ ma potešilo, dôvodom je, že kuriérska služba mi priniesla poškodenú hlavnú škatuľu, avšak našťastie, zariadeniu sa nič nestalo.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
CR-Scan 01_balenie
Zdroj: Vosveteit

O chvíľku sa dostaneme k samotnému skeneru, predtým však sa pozrieme ešte na príslušenstvo. Najdôležitejšou súčasťou je napájací adaptér, ktorý ako som vyššie spomínal, ponúka celkovo tri nadstavce, aby mohol byť využívaný viac menej v ľubovoľnom kúte sveta. Ďalej, balenie obsahuje sadu káblov slúžiacich na prepojenie zariadenia s počítačom, statív, dosku a rotačnú hlavicu, na ktorú možno umiestniť produkt, aby rotoval.

CR-Scan 01_napajaci adapter
Zdroj: Vosveteit

Skener je možné používať dvoma spôsobmi, v režime voľnej ruky alebo na statíve. Balenie ešte obsahovalo manuál a USB kľúč. Manuál je dostupný v Anglickom jazyku. Ešte spomeniem USB, ktoré určite nezapatrošte, obsahuje totiž software, ktorý je potrebné neskôr nainštalovať do počítača. Ku statívu by som ešte podotkol, že vo vrchnej časti je ním možné pohybovať do všetkých smerov a bez väčších obmedzení. Do pozornosti musím dať však ešte spodnú časť statívu, konkrétne nožičky. Ide konkrétne o možnosť, ako ich stabilizovať. Potom, ako statív umiestnite, tak v spodnej časti nájdete koliesko, ktorým možno zablokovať pohyb nožičiek. Určite na to nezabudnite, skener treba stabilizovať, hoci nožičky zo začiatku držia pevne. Inak sa vám statív priebehu niekoľkých minút preváži a spadne.

Inštalácia softwaru

Samotný proces inštalácie softwaru je vskutku jednoduchý. Potom, ako vložíte USB do počítača, tak stačí spustiť inštalačný proces. Ten trvá približne 10 minút. Rovnako musím dať do pozornosti, že proces inštalácie mi zablokoval vstavaný Windows Defender v počítači a tak bolo potrebné manuálne povoliť proces inštalácie. Potom, ako som nainštaloval software, tak pri prvom spustení, systém odo mňa vyžiadal sériové číslo zariadenia, ktoré nájdete na boku skenera, aby došlo ku kalibrovaniu aplikácie. Hneď vám poviem, ani ho neskúšajte vkladať, nefunguje to. Na USB kľúči nájdete ešte textový súbor, ktorý je potrebné importovať v rámci tohto kroku do aplikácie. Potom dôjde ku kalibrácii softwaru.

CR Studio_1
Zdroj: Vosveteit

Ďalej, musíme povedať, že software je dostupným len v Angličtine. Nemusíte sa však báť, že by ste potrebovali vedieť „pokročilú angličtinu“, postačí vám poznať základné frázy. Po spustení softwaru, vás aplikácia vyzve k zvoleniu režimu, prostredníctvom ktorého chcete skenovať objekt. A to buď prostredníctvom statívu, alebo v režime, kedy skener fyzicky držíte v ruke.

CR Studio_2
Zdroj: Vosveteit

Ak ste zvolili režim prostredníctvom statívu, ktorý odporúčam, tak následne stačí umiestniť samotný objekt na plastovú dosku, ktorú nájdete v balení. Potom môžete pustiť skener. Nezabudnite však  pod platformu umiestniť dodávané zariadenie, ktoré slúži na rotovanie platformy. Odporúčam vám, aby ste objekt skenovali zo vzdialenosti približne 60 až 80 centimetrov a zároveň, aby za objektom neboli ďalšie predmety, či iné rušivé elementy.

CR-Scan 01_snimanie objektu_stativ
Zdroj: Vosveteit

Zosnímať objekt zvládne aj „amatér“: Všetko za vás urobí software!

Statív je mierne výškovo nastaviteľný a zároveň, „hlavovú časť“, ku ktorej je skener priskrutkovaný, je možné voľne otáčať. V softvéri môžete použiť tlačidlo ukážky (Preview) na zarovnanie skenera smerom na objekt umiestnený na platforme. Tu pomáha stará známa taktika, pokus-omyl. Dôvodom je, že kamerový snímač je v zariadení umiestnení šikmo a tak treba nabrať zručnosť, aby smeroval na stred snímaného objektu. Tu musím ešte dodať, že predtým, ako sa pustíte do skenovania, tak v pravom hornom rohu obrazovky uvidíte náhľad skenovaného objektu. Aby skenovanie prebehlo úspešne, tak sa snažte, aby skenovaný objekt nebol červený, ale plne viditeľný. Urobiť tak môžete pomocou ladenia osvetlenia. Ide o položku „Brightness“, ktorú môžete vidieť na snímke obrazovky nižšie v spodnom ľavom rohu.

CR_Studio_3_vyrovnanie
Zdroj: Vosveteit

Následne, ako umiestnite objekt a bude plnene viditeľným na platforme, tak spustite v aplikácii možnosť „Štart“.  Platforma, na ktorú ste umiestnili objekt, sa začne otáčať a skener začne fotografovať (pozn. redakcie: plastový tanier je potrebné uložiť na platformu v balení  a tu prepojiť káblom ku skeneru). Rovnako musím povedať, že pri otáčajúcej sa platforme, je možné nastaviť rýchlosť otáčania. Tu samozrejme platí, že čím pomalšie sa platforma otáča, tak tým viac detailov zachytíte. Progres, ako pokračuje snímanie objektu, môžete sledovať v aplikácii. Musím ešte podotknúť, že objekt by nemal stáť na zemi. Dôvodom je, že kameru nemôžete dostať „pod“ predmet. Ak objekt teda umiestnite mimo platformu, tak budete mať v modeli medzery, ktoré sa v závislosti od ich veľkosti, nedajú vždy vyplniť. Za druhé, skenuje sa aj zem. To samo o sebe nie je problém, ale pred spracovaním snímok je potrebné odstrániť zem. Ďalej musím dodať, že určite sa nezľaknite toho, ako vyzerá po zosnímaní objekt v náhľade a rovnako odporúčam spustiť aspoň 2 až 3-krát proces skenovania.

CR Studio_snimkovanie projektu_2
Zdroj: Vosveteit

TIP: Urobte si viac skenov objektu a za rôznych svetelných podmienok, aby ste dosiahli, čo najlepšie detaily.

Potom, ako zosnímate objekt, tak je potrebné stlačiť tlačidlo Process, teda spracovať. Potom dôjde k spracovaniu zosnímaného objektu. Dôjde k pospájaniu viacerých skenov, ak ste ich vytvorili, k odstráneniu platformy, na ktorej je predmet umiestnený, a k vyplneniu chýbajúcich častí. Spracovanie snímok môže trvať aj niekoľko minút v závislosti od výkonu vášho počítača.

Ako vyzerá finálny snímok skenovania objektu, si môžete pozrieť nižšie. Ten môžete následne uložiť a vytlačiť prostredníctvom 3D tlačiarne, či s ním ďalej pracovať. Samozrejme, snímok je 3-rozmerný a môžete sa na neho pozerať z ľubovoľného uhlu.

CR Studio_spracovanie snimok_6 (1)
Zdroj: Vosveteit

Snímanie objektov v režime voľnou rukou

Režim voľnou rukou funguje viac menej rovnako s tým rozdielom, že úplne preskočíte zarovnanie objektu pred snímačom objektívu skenera na platforme. Namiesto toho držíte skener v ruke a pohybujete ním okolo skenovaného objektu. Tu je potrebné zvážiť niekoľko rôznych vecí ešte predtým, ako sa vrhnete do skenovania. Jedným z nich je, že potrebujete extra priestor. Nehovorím však o „centimetroch“, ale o vzdialenosti okolo jedného metra, aby skenovanie bolo komfortné. Tu musím povedať, že skenovanie nie je až tak pohodlné, dôvodom sú káble, ktoré je potrebné mať zapojené do počítača, či zásuvky, ale dá sa aj týmto spôsobom skenovať objekt. Mimochodom, skener je schopným zosnímať aj tvár, pričom dokáže zachytiť aj detaily. Tento režim je o to náročnejší, že šošovka kamery je mierne sklopenou a tak je celkom náročné „trafiť“ objekt, ktorý chcete zosnímať.  Treba mať na to grif v ruke, ktorý nadobudnete až časom. Rovnako musím povedať, že pohybovať sa musíte pomaly.

CR-Scan 01_kamera
Zdroj: Vosveteit

Záver:  Ako sa pracuje so skenerom objektov CR-Scan 01 ?

V závere musíme dodať, že zariadenie je schopné zachytiť dostatok detailov pri snímaní objektov. Nie je však lacným, hoci medzi zariadeniami tohto typu, nájdeme mnoho drahších zariadení s podobnými, prípadne horšími špecifikáciami. V každom prípade, ide o zaujímavé zariadenie, ktoré určite stojí za pozornosť a zároveň, môže byť vhodným doplnkom pre používateľov, ktorý už vlastnia 3D tlačiareň, prípadne potrebujú prenášať rôzne predmety do virtuálneho sveta.

V prípade, ak vás skener zaujal, tak ho nájdete v e-shope Cafago. Nezabudnite na kupón „CC4968“

Rovnako musím povedať, že práca so softwarom je veľmi jednoduchou pričom ho zvládne ovládať aj menej skúsený používateľov. Prekvapilo ma, že software bol schopným sám napríklad odstrániť platformu, optimalizovať zosnímaný objekt, vyplniť chýbajúce miesto a podobne. Všetko, čo som musel urobiť, bolo umiestniť objekt do stredu platformy, poprepájať káble (napríklad platformu na otáčanie so skenerom) a nastaviť svetlo. O ostatné sa postaral software. Tiež musím povedať, že so softwarom môžete pracovať aj v manuálnom režime, kedy máte spracovávanie snímok vo vlastných rukách.

V prípade, ak vás tento 3D skener zaujal, tak nám dovoľte dať vám do pozornosti, že je aktuálne dostupný v akciovej ponuke e-shopu Cafago v EU sklade pri využití kupónu „CC4968“ s finálnou cenou 484€.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close