Raketový pohon, porušujúci zákony fyziky? Kontroverzný EmDrive naozaj nefunguje

Vedci z univerzity v Drážďanoch nadobro vyvrátili koncept, ktorý pobúril vedeckú komunitu.

EmDrive
Zdroj: NASA

V roku 2018 dala americká Agentúra pre výskum pokročilých obranných projektov DARPA peniaze do veľmi kontroverzného nápadu, píše portál Popular Mechanics.

Išlo o úplne nový, revolučný a fyzikálne nemožný systém pohonu s názvom EmDrive. Ide o technológiu, ktorá by mohla zmeniť spôsob vesmírneho cestovania a vyniesť raketu do vesmíru bez jediného zvuku. Tím, stojaci za projektom, tvrdil, že by dokázali pomocou ich pohonu dostať raketu k najbližšej hviezde, Proxima Centauri, za 90 rokov. Veľa fyzikov však označilo projekt za „falošnú vedu“.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Pôvodný návrh pohonu EmDrive sa datuje do roku 1998. Vymyslel ho Roger Shawyer a tvorí ho uzatvorená medená trubica, ktorá je na jednej strane širšia. Podľa jeho teórie mal pohon fungovať na princípe mikrovĺn, ktoré by sa odrážali vo vnútri trubice, bez potreby paliva. Podľa tradičnej fyziky by tento systém nemal fungovať, no niekoľko výskumných skupín hlásilo, že dostali opačné výsledky. Kritici tohto pohonu tvrdili, že výskumné skupiny museli dostať zlé výsledky.

Najnovšie testy ale potvrdili, že EmDrive nefunguje. Testy Drážďanskej univerzity tvrdia, že revolučný EmDrive neprodukuje žiaden ťah.

„Náš pohon sa opiera o Newtonov druhý termodynamický zákon. Sila je definovaná ako pomer zmeny hybnosti. Preto má elektromagnetická vlna, pohybujúca sa rýchlosťou svetla, určitú hybnosť, ktorú prenesie na reflektor, čím dostaneme malú dávku sily,“ vyjadruje sa spoločnosť SPR Ltd. Ktorá momentálne vlastní patent pohonu EmDrive.

Nemožný koncept

Podľa ich slov by mala táto drobná sila, vo veľkom množstve, poháňať ich EmDrive. Ich nápad ale porušuje súčasné chápanie fyzikálnych zákonov. Pohon neprijíma, ani nevylučuje žiadnu energiu, preto vedci nedokážu pochopiť, ako dokážu mikrovlny v motore pracovať a odkiaľ získavajú hybnosť. Projekt je ale naďalej podporovaný americkou DARPA, ale aj NASA’s Eagleworks. Obe spoločnosti sa stále snažia preskúmať možnosti tohto kontroverzného pohonu, kvôli jeho potenciálnym prínosom.

Práve vedci z americkej NASA a čínskeho mesta Xi’an tvrdia, že systém pohonu naozaj funguje, pretože pri svojich pokusoch sa im podarilo namerať síce malú, ale výraznú silu. Ich tvrdeniam oponujú vedci z univerzity v Drážďanoch. Tvrdia, že ich výsledky boli planým poplachom, pretože môžu byť vysvetlené silami zvonku. Tímu sa podarilo získať podobné výsledky, ako tímu z NASA, no pri ďalších pokusoch si uvedomili chybu.

Na začiatku pokusu, keď sa do pohonu pridá elektrina sa motor zahreje. Vďaka tomu sa meracie nástroje posunú na novú nulu, čo môže vyvolať dojem, že pohon funguje. Neúspech pohonu EmDrive ale neznamená, že boli tieto pokusy zbytočné. Je možné, že niektoré časti tohto pohonu budú použité v iných konceptoch.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre