SpravodajstvoVeda a výskum

Raketa spoločnosti SpaceX zaznamenala počas letu vážnu chybu

Chyba motorov zapríčiní posun plánovaných misií s agentúrou NASA

Chyba motorov, ktorá nastala počas letu rakety SpaceX, odohrávajúceho sa 18. marca, by mohla predstavovať hrozbu pre plánovaný let v spolupráci s americkou vesmírnou agentúrou NASA. Nehoda sa stala pri štarte rakety Falcon 9, ktorá niesla ďalší zo satelitov Starlink.

NASA a SpaceX momentálne spolupracujú na príprave rakety Falcon 9 a modulu pre posádku Crew Dragon. Donedávna boli americkí astronauti odkázaní na cestovanie na palube ruských modulov Soyuz. Misia, ktorá vznikne spoluprácou dvoch vesmírnych agentúr má za úlohu prepraviť amerických astronautov, z americkej pôdy a na americkej rakete. Pripravovaný let mal byť demonštráciou funkčnosti modulu Crew Dragon, ako aj samotnej rakety Falcon 9.

Pred 18. marcom sa predpokladalo, že jediná vec, ktorá delí SpaceX od štartu svojej prvej misie s ľudskou posádkou je len test padákov a kopa papierovačiek. Nanešťastie Spoločnosťou otriasli dve nehody, ktoré budú mať zaručene dopad na termín ich prvého letu s posádkou.

„Podľa zmluvy je spoločnosť SpaceX povinná poskytnúť všetky záznamy o lete agentúre NASA. Následne musia vykonať nápravu všetkých chýb, ktoré agentúra objaví, predtým, než sa uskutoční let s astronautmi,“ píše sa vo vyjadrení NASA.

Náhla chyba

18. marca, tri minúty po štarte a krátko pred oddelením jednotlivých štádií rakety, došlo k chybe motora. Podľa záznamov, dostupných na stránke SpaceX, ich autonómny počítač počítal s chybou motora, čo vyústilo v to, že ostatných 8 motorov bolo spustených pár sekúnd dlhšie, než plánovali.

Starlink-V1-L5-webcast-031820-SpaceX-B1048-engine-failure-1-1024x442
Zdroj: SpaceX via teslarati.com

Pár sekúnd, kedy motory bežali dlhšie, zabezpečilo to, že sa vrchná časť rakety dostala po oddelení na správnu obežnú dráhu. Problémom bolo, že päť minút po náhlej chybe motora stratili s nosnou raketou spojenie. Po prvý krát v histórii spoločnosti sa stalo, že vedenie SpaceX nepotvrdilo návrat nosnej rakety späť na zem. O pár minút neskôr spoločnosť potvrdila, že prišli o nosnú raketu.

Dôvodom závady môže byť aj to, že sa išlo o piaty štart rovnakej rakety, čím sa stala najpoužívanejšou raketou v histórii. NASA momentálne vyžaduje, aby všetky misie s modulom Crew Dragon používali nové rakety Falcon 9. Taktiež spoločnosť SpaceX čaká previerka zo strany NASA, ktorá zabezpečí, že sa chyba nebude ďalej opakovať. Pre spoločnosť to takmer zaručene znamená odklad ich druhej demonštračnej misie s názvom Demo-2.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky