Rádioaktivita sa nespája s vhodnými životnými podmienkami, no napriek tomu je pre nás dôležitá. Prečo?

Nový výskum sa pozerá bližšie na úlohu rádioaktivity pri vzniku života

Ak sa zamyslíte nad tým, čo by mohlo robiť planétu obývateľnou, ako prvá príde na rozum voda, potom kyslík a veľkú úlohu zohráva aj typ hviezdy, okolo ktorej planéta obieha. Jedným z faktorov by však mohla byť aj rádioaktivita, aj keď tá sa častokrát nespája s vhodnými podmienkami pre život. Nová štúdia však naznačuje, že hojný výskyt rádioaktívnych prvkov by mohol prispieť k obývateľnosti planéty. Téme sa venuje aj YouTube kanál SciShow Space.

Štúdia sa bližšie zameriava na dva dlhotrvajúce rádioaktívne prvky – urán a tórium. Zároveň vedci naznačujú, že bez nich by naša planéta nemusela byť tak priaznivo naklonená životu, ako ju poznáme dnes. Táto dvojica prvkov vzniká pri výnimočných kozmických udalostiach. Na mysli majú vedci napríklad zrážku neutrónových hviezd, alebo špecifický druh supernov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Dokonalý pomer

Svoje výskumy podložili na príklade našej vlastnej planéty, Zeme. Tá má v podstate dva tepelné zdroje, ktoré ju ohrievajú zvnútra. Prvým je rozpustený kov a skaly, ktoré sa nachádzajú v samotnom jadre a druhým zdrojom je rádioaktívny rozklad. Rádioaktívny rozklad nastáva vtedy, keď sa nestabilné atómy rozložia a vypustia nielen radiáciu, ale aj teplo.

Nie je to však o tom, aká je planéta horúca. Najdôležitejším procesom, ktorý pomáha udržať naše magnetické pole, je pohyb materiálov v jadre Zeme. Ide o to, že keď sa materiál zahreje, stane sa menej hustým a vypláva na povrch. Tam sa ochladí, zhustne a začne padať naspäť dolu. Tento neustály pohyb vytvára magnetické pole Zeme, ktoré nás chráni pred škodlivými lúčmi z vesmíru, no zároveň zabraňuje našej atmosfére, aby unikla preč.

Dôležitý je aj pomer rádioaktívnych materiálov vo vnútri Zeme. Simulácie ukázali, že ak by sa na Zemi nachádzalo viac rádioaktívnych materiálov, vylúčené teplo by sa pravdepodobne zachytilo v zemskom plášti a slúžilo by ako izolant. Vďaka tomu by mal plášť podobnú teplotu ako jadro a proces, vytvárajúci magnetické pole by nemohol nastať. Tým pádom by sme prišli o našu atmosféru.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre