Radiácia na Marse môže byť problém pre pestovanie rastlín: Ako si astronauti vypestujú jedlo?

Nový výskum ukázal, že súčasná technika nedokáže zablokovať škodlivé žiarenie, ktoré dopadá na planétu.

Jedlo
Zdroj: NASA

Mars sa v súčasnosti považuje za neobývateľnú planétu. Nenájdeme tam prakticky žiadnu vodu, na povrchu sú vysoké teploty a planéta nemá okolo seba žiadne magnetické pole, ktoré by ju chránilo pred škodlivou radiáciou, píše portál Universe Today.

Ak by mali ľudia niekedy túto planétu obývať, museli by sa postarať aj o ďalší druh organizmu – rastliny. Donedávna sa predpokladalo, že budúci kolonisti by mohli rôzne druhy rastlín pestovať v špeciálnych skleníkoch, no ani tie nebudú dostatočnou ochranou pre rastliny. Tvrdí to výskum vedcov z Wageningen University.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Skleníky by boli na pestovanie rastlín ideálne, umožňovali by slnečnému svetlu, aby sa k rastlinám dostalo, no súčasná technológia jednoducho nie je dostatočne dobrá. Skleníky by nedokázali zablokovať škodlivé žiarenie gama, ktoré neustále bombarduje povrch planéty. Na Mars dopadá až 17-násobne viac gama žiarenia, ako na Zem, čo môže výrazne ovplyvniť rast rastlín.

Vedci urobili zaujímavý pokus. Zasadili žito do pôdy a jednu skupinu vystavili marťanskej radiácii, zatiaľ čo tá druhá skupina čelila radiácii, akú máme u nás na Zemi. Vysoká dávka gama žiarenia vyústila v zakrpatené rastliny s hnedými listami. Po 28 dňoch vedci zožali výrazne menej surovín, ako z rastlín, ktoré boli vystavené pozemským dávkam radiácie.

Pestovanie vlastných potravín

Vedci predpokladajú, že zásluhu na zakrpatenom vzraste rastlín malo aj žiarenie alfa a beta, no tieto typy žiarenia sa môžu ľahšie blokovať. Tím vedcov navrhuje výstavbu podzemných fariem. Tvrdia, e marťanský regolit zablokuje väčšinu, ak nie všetku škodlivú radiáciu. V skleníku, ktorý by sa nachádzal pod povrchom Marsu by síce rastliny nemali prístup k slnečnému svetlu, no budúci astronauti by mali oveľa viac možností, ako prostredie kontrolovať, napríklad LED svetlami, alebo termostatmi.

Vedci však s pokusmi neskončili. Ďalším krokom je zistiť, či by boli rastliny pod zemou naozaj chránené. Holandskí vedci našli podzemný bunker, z obdobia studenej vojny, ktorý by mohol poslúžiť ako maketa marťanskej základne. Do bunkru vložia rastliny a pokúsia sa zistiť, či rovnaké hladiny radiácie, aké by sme našli na Marse, ovplyvnia rastliny, aj keď sa nachádzajú pod zemou. Nie je to úplne to isté, ako keby boli pod vrstvou marťanského regolitu, no v tomto prípade si zvolili vedci naozaj jedinečný prístup, ako vyriešiť problém života na Marse.

Problém pestovania vlastného jedla sa musí vyriešiť ešte predtým, ako na Mars pošlú agentúry prvých astronautov. Ak vedcom na ISS dôjdu zásoby, misia sa ku nim dostane v priebehu niekoľkých hodín. Vyslať núdzovú misiu na Mars ale nie je vôbec jednoduché. Astronauti na červenej planéte sa budú musieť naučiť, ako si pestovať vlastné jedlo. Budú si musieť vedieť vyrábať vodu, alebo vzduch, ak chcú na planéte prežiť.  

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre