Pracovné ponuky
TECHNOLÓGIE

Nová technológia rýchleho nabíjania Quick Charge 5.0 od Qualcommu má nabíjacie časy zraziť ešte nižšie

Technológia rýchleho nabíjania je už v dnešnej dobe neodmysliteľnou súčasťou každého nového smartfónu. Táto technológia zažila svoj najväčší boom len pred niekoľkými rokmi a aj napriek tak nízkemu „veku“, sa jej možnosti posúvajú každoročne obrovskými skokmi dopredu. Nabíjacie časy sa pomaly dostávajú na hranicu 30 minút, no spoločnosti Qualcomm takýto posun stále nestačí. Jej plán na budúci rok je jasný – nabíjacie časy treba zraziť na ešte menšiu hodnotu.

Quick Charge 5.0

Aktuálna technológia rýchleho nabíjania od spoločnosti Qualcomm je označovaná ako Quick Charge 4.0. Jej nástupca by mal byť logicky označený ako Quick Charge 5.0, no na oficiálne potvrdenie nového názvu si budeme musieť ešte chvíľu počkať. Narozdiel od názvu, o novej technológií vieme zopár zaujímavých informácií, ktoré určite potešia budúcich majiteľov vlajkových lodí roku 2019. Spoločnosť Qualcomm totižto plánuje nový rýchlonabíjací systém vybaviť výkonom až 32W, čo je oproti dnešnému 18W naozaj obrovský skos. Tak zásadný skok vo výkone ale zahŕňa množstvo nástrah a potencionálnych rizík, s ktorými sa bude musieť spoločnosť vysporiadať.

Obrovské prehrievanie

Zrejme najväčším problémom navýšeného výkonu je potencionálne prehrievanie sa celej nabíjačky. Spoločnosť tento problém doteraz riešila prostredníctvom systému s názvom Dual Charge, ktorý umožňuje tok elektrickej energie „dvomi cestami“. Ani toto riešenie by v prípade novej 32W nabíjačky nestačilo a spoločnosť Qualcomm musela zvoliť inú alternatívu. Systém Dual Charge by mal byť v budúcnosti nahradený systémom Triple Charge, ktorý by umožňoval nabíjanie až „tromi cestami“. Podľa technikov spoločnosti Qualcomm by mala byť týmto spôsobom zabezpečená dostatočná kontrola nad teplotou samotnej nabíjačky.

Ocitne sa v nových vlajkových lodiach?

I keď spoločnosť Qualcomm dosť skoro predstavila rýchlonabíjací systém Quick Charge 4.0, medzi OEM partnermi sa tak rýchlo neujal. Tí poväčšine zvolili radšej staršiu alternatívu a nový rýchlonabíjací systém tým pádom nájdeme iba v hŕstke vlajkových lodí tohto roka. Podobný osud možno čaká aj nástupcu rýchlonabíjacieho systému od Qualcommu, ktorý by mal ale takmer iste podporovať pripravovaný vlajkový procesor Snapdragon 855, ako aj procesor Snapdragon 8150. To, či ho OEM partneri aj využijú, je len na nich.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (Seeking Alpha)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close