TECHNOLÓGIE

Qualcomm pripravuje výkonný čip Snapdragon 1000, ktorý ponúkne brutálny výkon pre smartfóny aj laptopy. Bude výkonnejší ako Core i5 od Intelu?

QualcommSpoločnosť Qualcomm pred nedávnom odhalila svoj nový špičkový čip Snapdragon 850, ktorý by sa mal v nasledujúcom období začať objavovať u prenosných počítačoch alebo riešeniach 2 v 1. Tento čip je v podstate len nataktovaný Snapdragon 845, ale to je podľa dostupných informácií iba nový začiatok.

Qualcomm chce na trh ponúknuť úplne nový čip Snapdragon 1000, ktorý bude zároveň aj vlajkovým modelom tohto výrobcu procesor. Tento čip by mal ponúknuť až 12 W TDP, čo je až dvojnásobná hodnota oproti novému modelu Snapdragon 850. Len pre zaujímavosť, procesor Intel Core i5 8850U ponúka 15 W TPD. Aj tu sa teda ukazuje, že mobilné procesory na výkone neustále narastajú a svojim výkonom sa čoraz častejšie približujú k tým, ktoré poháňajú laptopy či desktopové počítače.

Snapdragon 1000 príde ako najvýkonnejší čip od Qualcommu

Nový procesor Snapdragon 1000 môže ponúknuť jadro Cortex A76, ktoré sľubuje oproti slabším modelom až 35 percentný nárast vo výkone pri frekvencii 3 GHz a 7 percentný nárast pri výkone 2,8 GHz. Nový čip môže ponúknuť pre laptopy či zariadenia dva v jednom výrazne vyšší takt jadier, keďže budú môcť byť o niečo efektívnejšie chladené oproti čipu v útrobách smartfónu.

Aké sú vlastne očakávania nových procesorov? Absolútnym kráľom na trhu s procesormi pre laptopy je dnes spoločnosť Intel. Tá jednoducho v tomto segmente dominuje. Spoločnosť Qualcomm však túži prísť na trh s vlastným riešením, konkrétne s ARM procesormi. Ich veľkou výhodou bude skvelý výkon pri čo najnižšej zaťaží a zároveň nepotrebné chladenie pomocou nejakých chladičov. Kým tieto čipy sa teraz objavujú hlavne v smartfónoch a tabletoch, Qualcomm sa chce sústrediť aj na segment zariadení so systémom Windows. Isté je, že nové čipy aspoň na začiatok nebudú schopné konkurovať riadnym procesorom vyššej rady od Intelu či AMD. Teraz bude pre výrobcov dôležité tieto čipy začať presadzovať a nastaviť ich tak, aby priniesli koncovému užívateľovi dostatok výkonu a povedzme vyššiu úsporu, ktorá sa odzrkadlí na vyššej vydrží batérie.

Zdroj: gsmarena.com, úvodný obrázok: Youtube (Qualcomm Snapdragon)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Redakcia

Windowscentrum.sk je veľmi zaujímavý internetový magazín, ktorý sa focusuje na Windows, Android, iOS, Apple a ďalšie zaujímavé témy. Píšeme taktiež o moderných technológiách, gadgetoch či autách.
Close
Close