SpravodajstvoTECHNOLÓGIEZariadenia

Qualcomm predstavil svoj prvý „vlastný“ smartfón. Prekvapí nie len technológiami, ale aj nečakane vysokou cenou

Výrobca procesorov Qualcomm prináša na trh "Smartfón pre Snapdragon Insiderov", ktorý využíva hardvér vyvinutý spoločnosťou ASUS.

Po rokoch špekulácií a nejasných informácií sme sa konečne dočkali. Spoločnosť Qualcomm, ktorá je vo svete známa najmä kvôli výrobe špičkových mobilných procesorov a ďalších komponentov, oficiálne predstavila svoj prvý „vlastný“ smartfón. Ten nesie názov „Smartphone for Snapdragon Insiders“ a bol vyvinutý v spolupráci s ostrieľaným výrobcom elektroniky ASUS. Pri pohľade na niektoré špecifikácie tohto zariadenia je jasné, že ide o výkladnú skriňu Qualcommu. Použitie niektorých iných technológií, ako aj netradične vysoká cenovka, však skôr vytvorí vrásky na čele.

Výkladná skriňa Qualcommu

Základom „smartfónu pre Snapdragon Insiderov“ je prekvapivo mobilný procesor Snapdragon 888 a nie jeho očakávaný súrodenec s prívlastkom Plus. Samozrejme, aj o čosi slabší procesor poskytuje v spolupráci so 16 GB LPDDR5 RAM viac než len postačujúcu dávku výkonu. V zariadení ďalej nájdeme až 512 GB UFS 3.1 úložisko, či batériu s kapacitou 4 000 mAh a podporou technológie Qucik Charge 5 s nabíjacím výkonom až 65W. Na papieri by tak mohlo ísť o jedno z najvýkonnejších zariadení na trhu. Pochopiteľne, treba si najprv počkať na prvé výkonnostné testy v reálnych podmienkach.

qualcomm smartfon pre snapdragon insiderov ASUS
Zdroj: Qualcomm

Výkon však nie je jediná oblasť, v ktorej by mal prvý smartfón od Qualcommu atakovať svojich Android konkurentov. Budúci majitelia sa totižto môžu tešiť na špičkový zobrazovací panel v podobe 6,78-palcovej AMOLED obrazovky od Samsungu. Samozrejmosťou je obnovovacia frekvencia na úrovni až 144 Hz, či podpora HDR10 a HDR 10+. Čerešničkou na torte je aj pokrytie displeja krycím sklíčkom Corning Gorilla Glass Victus.

qualcomm smartfon pre snapdragon insiderov sluchadla
Zdroj: Qualcomm

Kvalitná hardvérová výbava by nemala chýbať ani na zadnej strane zariadenia. Reč je o zadnom fotoaparáte, ktorý sa primárne spolieha na 64MP snímač Sony IMXH686. Po jeho boku sú umiestnené ďalšie dva snímače, konkrétne 12MP ultraširoký snímač a 8MP telefoto snímač s 3-násobným optickým priblížením. Na zadnej strane zároveň nájdeme, už dnes pomerne netradične, klasický snímač odtlačkov prstov využívajúci 3D Sonic Sensor Gen 2 „domácej výroby“.

Opomenúť by sme nemali ani 24MP predný fotoaparát, či podporu 5G pripojenia v tomto prípade v oboch používaných pásmach sub-6 GHz aj mmWave 5G. Ako sa dalo očakávať, Qualcomm vybavil svoj smartfón aj ďalšími technológiami, ktoré tak často v OEM smartfónoch nenájdeme. Ide napríklad o technológie Snapdragon Sound, Elite Gaming a ďalšie.

Cena predčila všetky očakávania, no v negatívnom zmysle

Ak vás prípadné hardvérové špecifikácie zaujali na toľko, že váhate nad prípadnou kúpou takéhoto zariadenia, určite by ste mali zbystriť pozornosť. Výrobca totižto uvádza, že toto zariadenie budúcich majiteľov vyjde na 1 499 amerických dolárov. Treba spomenúť, že v cene zariadenia je aj nabíjací adaptér Quick Charge 5 s výkonom 35W, nabíjací kábel, gumený obal aj Master & Dynamic MW08SI ANC TWS slúchadlá. Stále ide však o cenovú hladinu, o ktorej budú uvažovať iba úplní nadšenci. Čo sa týka dostupnosti zariadenia, výrobca uvádza že sa predpredaj začne už v auguste. Primárne by mal byť smartfón dostupný v USA, Číne, Spojenom kráľovstve, Japonsku, Južnej Kórey a v neposlednom rade v neďalekom Nemecku.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close