Qiwi sa hraje na mŕtveho chrobáka. Anonymous zverejnilo ďalších 5 miliónov bankových kariet Rusov

Anonymous zverejnili zvyšok bankových kariet Rusov, ku ktorým sa dosadali potom, ako sa nabúrali do serverov finančnej inštitúcie Qiwi.

Anonymous zverejnili miliony bankovych kariet Rusov (2)
Zdroj: Vosveteit.sk, pngwing.com, flickr.com

Rusko v dôsledku vyvolania vojenského konfliktu u nášho východného suseda zažíva na kybernetickom fronte ťažké časy. Anonymous od vypuknutia vojny robia všetko preto, aby ochromili schopnosť krajiny viesť vojnu. Rusko sa dokonca stalo najviac hackovanou krajinou na svete v prvom kvartáli tohto roka.

V priebehu včerajšieho dňa sa hackeri napríklad nabúrali do serverov televíznych kanálov, prostredníctvom ktorých poslali Rusom správy o zverstvách, ktoré robí Putinov režim na Ukrajine. Urobili tak z dôvodu, že v krajine panuje silná cenzúra. Okrem iného hackeri realizujú útoky aj na štátne, či súkromné spoločnosti s cieľom, aby vytvorili tlak zo strany oligarchov a miestnych obyvateľov na politické špičky, aby ukončili vojnu.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Jeden z útokov, ktorý siaha ešte do druhej polovice minulého mesiaca, vyčnieva nad ostatnými. Hackerská bunka BN65, tiež známa ako Batallion 65, hackla servery finančnej inštitúcie Qiwi. Pre tých, ktorí nevedia, tak ide o jednu z väčších finančných spoločností v krajine, ktorá prevádzkuje platobné aplikácie.

Qiwi: „Nikto nás nehackol“. Publikované dáta hovoria o opaku

Hackeri v súvislosti s týmto útokom zašifrovali viac ako 10,5 TB dát a zároveň dali spoločnosti ultimátum, aby ich kontaktovali. V inom prípade zverejnia bankové údaje zákazníkov spoločnosti. Qiwi ale zahmlievalo a hovorilo, že ich nikto nehackol.

Batallion 65 potom, ak im vypršalo ultimátum, tak publikovali prvú várku dát, ktorá obsahovala 7,5 milióna bankových kariet klientov Qiwi. Išlo konkrétne o čísla kariet spolu s dátumom ich expirácie. Z dát odstránili CSV kódy, ktoré slúžia na overenie karty. Samozrejme, každému musí byť hneď jasné, že zistenie CSV kódu je pomerne jednoduché. Dôvodom je, že ide o ľahkú kombinatoriku.

Cisla bankovych kariet Qiwi (2)
Zdroj: Vosveteit.sk (Printscreen publikovaných dát)

Qiwi hazarduje s dátami klientov. Hrajú sa na „mŕtveho chrobáka“

Batallion 65 následne uviedlo, že dávajú Qiwi ďalšie ultimátum, aby ich kontaktovali. Ak tak nespravia, tak zverejnia zvyšné dáta, uviedli. Tak sa teraz aj stalo. Qiwi hackerov z Batallion 65 nekontaktovalo, v dôsledku čoho hackeri zverejnili ďalšiu várku dát. Konkrétne hovoríme o 5 miliónoch bankových kartách, ktoré sú dostupné k stiahnutiu na internete.

Mimochodom, ak sa vám hackerská bunka Batallion 65 zdá povedomou, tak nepočujeme o nej prvýkrát. Ide o hackerov, ktorí napríklad narušili riadny chod špiónske ruského satelitu, či sa nabúrali aj do serverov firmy CoprMSP, ktorá podľa všetkého slúži ako „prístrešok“ pre digitálnych špiónov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre