Prúdenie Golfského prúdu sa spomaľuje! Vedci varujú pred možnou klimatickou katastrofou, ktorú si málo kto vie predstaviť

Systém oceánskych prúdov s názvom Atlantická meridionálna cirkulácia je stále menej stabilný, upozorňujú vedci zaoberajúci sa zmenou klímy.

golfsky prud
Zdroj: Wikipedia - Gulf Stream

Katastrofické filmy vyobrazujúce náhlu zmenu klímy a príchod doby ľadovej behom niekoľkých dní naberajú na reálnych obrátkach. Samozrejme, ku zmenám počasia nedôjde lúsknutím prstu a v realite takýto proces trvá dlhé stáročia až tisícročia. Správanie ľudí a zničenie klímy však môže klimatickú zmenu a procesy v oceánoch výrazne urýchliť, čoho výsledkom sú aj najnovšie varovania klimatológov. Nedávna štúdia zverejnená v britskom vedeckom časopise Nature Climate Change (via BusinessInsider) varuje pred bodom zlomu, ktorý môže už o pár desaťročí nastať v oceánskych prúdoch.

Spomalenie Golfského prúdu a narušenie oceánskeho prúdenia

Klimatológovia varujú pred náhlou zmenou v najkľúčovejšom oceánskom prúdení s názvom Atlantická meridionálna cirkulácia. Toto prúdenie presúva teplú vodu z trópov do polárnych regiónov a naopak. Dochádza tak k vyrovnaniu teplotných rozdielov na celej Zemi. Súčasťou tohto prúdenia sú aj najznámejšie oceánske prúdy, v Európe je logicky najznámejší pre nás najvýznamnejší Golfský prúd. Narušenie Atlantickej meridionálnej cirkulácie by tak znamenalo aj pre Európu výrazné klimatické zmeny.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ
golfsky prud
Zdroj: Wikipedia – Gulf Stream

Hnacou silou oceánskych prúdov je rozdiel v teplote a salinite vôd, ktoré sa dostávajú do prúdenia. Rozdiely v salinite a hustote spôsobujú problémy aj lokálne, napríklad v prípade nadmerných zrážok alebo topenia miestnych ľadovcov. Jedným z možných scenárov je oslabenie lokálnych prúdov práve topením veľkých ľadovcov, ktoré následne môže spôsobiť spomalenie, v katastrofickom scenári až kolaps celého oceánskeho prúdenia. Výsledkom spomalenia oceánskych prúdov je tak logicky klimatická zmena a to takého rozsahu, ktorý sa len ťažko predstavuje.

„Vypnutie AMOC je najľahším a najefektívnejším spôsobom, ako narušiť klimatický systém,“ uviedol pre BusinessInsider Francesco Muschitiello, geograf špecializujúci sa na paleoklimatológiu na univerzite v Cambridge, a dodal: „95% času, keď hovoríme o rýchlych klimatických zmenách , je spojený s AMOC (Atlantická meridionálna cirkulácia). “

Výrazné topenie polárneho ľadu a grónskych ľadovcov by minimálne v regióne Atlantického oceánu mohlo spôsobiť výrazné ochladenie v Európe so silnejúcim účinkom smerom na sever, pričom Severná Amerika by sa naopak trápila so stúpajúcimi hladinami oceánov a morí. Ešte zdrvujúcejšia situácia by však nastala v Afrike, kde by sa ešte viac zhoršila situácia s extrémnym suchom, pričom v niektorých oblastiach by mohlo dôjsť ku trvalému suchu.

Katastrofického scenáru sa zrejme nedočkáme, no výrazná zmena klímy je „na ceste“

Úplné zastavenie oceánskeho prúdenia AMOC by vo výsledku znamenalo nastolenie novej doby ľadovej, čo si dnes vieme predstaviť maximálne iba v katastrofických filmoch. Už dnes však vieme, že napríklad grónske ľadovce ubúdajú historicky najvyššou rýchlosťou, ktorá je priam alarmujúca. Vedci odhadujú že pri súčasnom trende klímy by ku výraznému oslabeniu prúdenia mohlo dôjsť už do pár desaťročí, čo rozhodne nie sú dobré správy. Pochopiteľne, novej doby ľadovej sa obávať nemusíme, no je jasné, že výrazné klimatické zmeny nás zasiahnu ešte v tomto storočí. Ich zvrátenie je však zrejme už dávno premeškanou minulosťou. Podľa vedcov by sme sa museli vrátiť v čase do predindustriálnej doby, ktorá bola zrejme prvotným spúšťačom klimatických zmien spôsobených človekom na našej planéte.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre