Pracovné ponuky
Spravodajstvo

Prototyp vesmírnej lode Starship SN4 včera explodoval. Pozrite si video!

Starship je vesmírna loď v skorom vývoji, ktorá by nás mala v budúcnosti dopraviť na Mars

Spoločnosť SpaceX si môže na svoj účet pripísať neúspešný test prototypu  vesmírnej lode Starship SN4, ktorý sa odohral v priebehu včerajšie dňa (29. mája).

Vesmírna loď Starship SN4 skončila v plameňoch

Ako môžete vidieť nižšie na videu, tak posledný prototyp vesmírnej lode Starship (pozn. redakcie: SN4) explodoval krátko po teste motora. Stalo sa tak v testovacom zariadení spoločnosti SpaceX neďaleko Boca Chica v Texase. Podľa videa, ktoré obehlo internet, výbuch nastal asi po 1 minúte krátkej skúšky raketového motora Raptor. Následne sa rozleteli časti konštrukcie lode do okolia. Zatiaľ však nie je jasné, čo spôsobilo výbuch vrátane požiara. Informuje o tom portál  techcrunch.com.

Výbuch nastal počas 4. testovania statického požiara tohto motora. Ako sme vyššie spomínali, tak zatiaľ nie je jasné čo sa pokazilo v porovnaní s ďalšími pokusmi, ktoré už prebehli.

Vesmírna loď Starship SN4 je prototypom spoločnosti SpaceX, ktorá je stálo v skorom vývoji. Spoločnosť má pred sebou ešte niekoľko ďalších testovaní, pre ktoré budú dáta z tohto testu užitočnými. Ak vývoj rakety na konci dňa dopadne úspešne, tak by mala slúžiť ako dopravný prostriedok, ktorý by nás mal dopraviť na susednú planétu Mars, prípadne ďalej.

Elon Musk: „Chcem dostať ľudí na Mars predtým, než umriem“

Vôbec prvý test motorov rakety Starship sa odohral vo februári tohto roka. Pozrieť si ho môžete nižšie prostredníctvom statusu Elona Muska.

Dnes čaká SpaceX a americkú NASA veľký deň

Zároveň treba dodať, že testovanie motorov rakety Starship nie je možné spájať s dnešným letom vesmírnej lode Crew Dragon, ktorá by mala dopraviť astronautov Dough Hurley a Bob Behnken na ISS (ide o Medzinárodnú vesmírnu stanicu). Raketa totiž využíva iné technológie a ide o dva oddelené projekty.

Falcon 9_Space X
Zdroj: Youtube (SpaceX)

Ak by ste chceli dnes sledovať živý prenos  z tejto udalosti, tak môžete tak spraviť prostredníctvom tohto článku. Štart vesmírnej lode Crew Dragon je naplánovaný na 21:22 nášho času.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close