fbpx
SpravodajstvoTECHNOLÓGIEVeda a výskum

Vedcom sa podarilo napojiť na ľudské nervy protetickú ruku, s ktorou pacient bol schopný pohnúť

Ľuďom, ktorým chýba časť teľa svitá na lepšie časy. Vedcom zo Švédska sa totiž podaril doslova husársky kúsok, ktorý dáva nádej desaťtisícom pacientom.

Vedcom sa podarilo pripojiť protézu na ľudské nervy

Pripojenie externých zariadení na ľudskú myseľ bolo dlho tabu, teda až doteraz. Tie modernejšie protézy sa totiž spoliehali na vonkajšie senzory, ktoré reagovali s prostredím. Výskumníkom Technickej univerzity Chalmers a biotechnologickej spoločnosti Integrum sa však podarilo prepojiť model proteotickej ruky spolu na nervový systém.

Lekári zakotvili protézu na kosti predlaktia ženy prostredníctvom titánových implantátov. Následne ju zapojili v 16 bodoch do nervov a svalov.

„Prelomom našej technológie je umožniť pacientom používať implantované neuromuskulárne rozhrania na kontrolu ich protézy, vrátane vnímania pocitov…“, píše Ortiz Catalan v tlačovej správe.

Elektronika pripojená priamo do ľudského nervového systému umožňuje nové spôsoby interakcie s technológiami. Ako funguje technológia vyvinutá švédskymi vedcami v praxi si môžete pozrieť vo videu nižšie.

Zdroj: Futurism.com, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close