Zariadenia

Projekt Windows 10 na ARM je vážne ohrozený. Nový Snapdragon 850 nedosahuje výkon, aký sľuboval Qualcomm

V júni tohto roku nám spoločnosť Qualcomm predstavila novú čipovú sadu Snapdragon 850, ktorá je nástupcom predošlého procesoru Snapdragon 835, respektíve, ide iba o pretaktovaný procesor Snapdragon 845. Minuloročnú 835ku zrejme väčšina z Vás pozná hlavne zo sveta smartfónov, no svoje miesto si našla aj v ARM zariadeniach. Presnejšie, začala sa využívať v prvých Windows 10 na ARM zariadeniach, no záťažové testy, benchmarky a naozaj nízka rýchlosť procesoru spôsobili to, že svetu nebolo predstavených také množstvo Windows 10 na ARM zariadení, ako sa očakávalo. Jej nástupcom v tejto kategórií mala byť práve vyššie spomenutá 850ka, ktorá ale podľa najnovších informácií nepoteší žiadneho nadšenca Windowsu.

Najnovšie testy nepotešia nikoho

Snapdragon 850 mal ponúknuť až 30% nárast výkonu, oproti svojmu predchodcovi Snapdragon 835, aspoň to sľuboval Qualcomm. Spoločnosť svoj sľub ale nevyzerala, teda aspoň to napovedajú najnovšie testy z Geekbenchu. Na tejto stránke sa len nedávno objavilo zariadenie Lenovo 81JL bežiace na procesore Snapdragon 850. Lenovo nakoniec získalo benchmarkové skóre 2263 na jednom-jadre a skóre 6947 vo viacjadrovom teste. Na výsledných číslach by nebolo nič zlé, teda do momentu, keď si ich človek porovná so slabším Asus NovaGo, ktorý beží na Snapdragone 835. V prípade Lenova sa jedná o lepší výkon o 23% na jednom jadre a o 7,3% na všetkých jadrách.

Sľuby, sľuby, sľuby…

Navýšenie výkonu a rýchlosti procesoru boli hlavné body, ktoré nám Microsoft spoločne s Qualcommom nasľubovali ešte pred niekoľkými mesiacmi. Reálne výsledky sú však úplne niekde inde. Samozrejme, v prípade prvých benchmarkov mohlo dôjsť ku menšej odchýlke, no navýšenie výkonu o 7,3% vo viacjadrovom teste je naozaj až úsmevné. Treba si uvedomiť aj fakt, že väčšina zariadení po oficiálnom predstavení určite nedosiahne ani z ďaleka také benchmarkové výsledky, ako prvotné „promo“ testy zariadenia. Na základe všetkých dostupných informácií môžeme s vážnosťou povedať, že celý projekt Windows 10 na ARM je značne ohrozený. Microsoftu spoločne s Qualcommom sa to možno zdá ako iba začiatok, no v prípade, že si novo-vzniknutú platformu nikto neobľúbi, jej nádej v budúcnosti je v tom prípade na bode mrazu.

Zdroj: mspoweruser.com, úvodný obrázok (Microsoft)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close