SpravodajstvoTECHNOLÓGIE

Projekt spoločnosti Google, „Guideline“, umožňuje nevidiacim bežcom bežať bez asistencie iných osôb

Ide o projekt, ktorý by na konci dňa mohol zjednodušiť voľný a bezpečný pohyb nevidiacich ľudí

Zatiaľ čo pre mnohých z nás je spoločnosť Google firmou, ktorá robí všetko preto, aby zvyšovala svoje príjmy, tak na druhej strane robí aj „stratové“ projekty, ktorých cieľom je širšia pomoc. Skvelým príkladom je jeden z najnovších projektov, ktorého cieľom je umožnenie behu ľuďom so zrakovým postihnutým bez toho, aby potrebovali asistenciu ďalšej osoby.

Project Guideline: Činnosti, ktoré sa zdajú väčšine ako samozrejmosť, pre mnohých sú nemožné

Tím vedcov zo Google Research predstavil projekt, na ktorom pracujú už dlhšiu dobu. Cieľom projektu je pomôcť ľuďom so zrakovým postihnutím, aby si mohli ísť zabehať bez pomoci ďalšej osoby. Hoci mnohým z nás sa tento úkon zdá jednoduchým, tak v prípade straty zraku tomu tak nie je. Za týmto účelom spoločnosť využíva pokročilú AI technológiu.

Hnacím motorom projektu je Thomas Panka, prezident a generálny riaditeľ organizácie s názvom Guiding Eyes for the Blind, ktorý prišiel s touto myšlienkou.

Kľúčovú úlohu v tomto projekte zohráva smartfón pripevnený k pásu teľa, internet a slúchadlá. Zariadenie pripojené k telu bežca sleduje pred sebou žlté čiary, ktoré slúžia ako vodítko. Následne sú tieto informácie odosielané a spracovávané pomocou AI na serveroch spoločnosti, kde sú neustále odosielanými.

Zo serverov Google v reálnom čase ide potom informácie do slúchadiel bežca, ktorá je prevedená do zvukových signálov.  Napríklad, ak sa bežec výraznejšie vzdiali smerom do ľavej strany od žltej čiary, tak ľavé slúchadlo zvýši prehrávaný tón. Rovnako to platí aj do druhej strany. Google ďalej hovorí, že hoci využitie AI sa môže zdať v tomto prípade ako nezmyselné, tak opak je pravdou. Dôvodom je, že bežec sa odráža hore a dole, menia sa svetelné podmienky, či môžu nastať neočakávané udalosti, ako napríklad spadnuté listy zakrývajúce čiary a podobne.

V súčasnosti technológia je natoľko vyspelou, že bola úspešne testovanou v interiéri a vo vonkajších športových parkoch. Ďalší test bude zahŕňať účasť na NYRR Virtual Run for Thanks 5K s použitím čiary namaľovanej dočasne pozdĺž cesty v newyorskom Central Parku. Okrem iného sa v súčasnosti rozšíril tím testerov o ďalších ľudí. Doposiaľ projekt bol testovaným primárne len za pomoci Thomasa Panka. Google zároveň chce pomocou ďalších testerov zistiť, či by mohla byť nová technológia využiteľnou v praxi pre širšiu komunitu nevidiacich v reálnom svete, aby boli schopní samostatnejšie pohybu.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close