SpravodajstvoVeda a výskum

Projekt Pele: Pentagon sa púšťa do projektu, na ktorého konci bude mobilný jadrový mikroreaktor

Americké ministerstvo obrany informuje o projekte Pele, novej generácii prenosných jadrových reaktorov.

Projekt Pele je nový program amerického ministerstva obrany, ktorý si dáva za úlohu navrhnúť, postaviť a otestovať v praxi nový druh prenoseného mikroreaktora, píše portál ministerstva.

Hlavnou charakteristikou jadrového mikroreaktora je bezpečný dizajn a schopnosť dodať od 1 do 5 megawattov elektrickej energie počas najmenej troch rokov nepretržitej prevádzky. Podľa dostupných informácií reaktor poskladajú v Idaho National Laboratory, kde bude počas prvých testov operovať. Má ísť o prvý pokročilý jadrový reaktor štvrtej generácie v Spojených Štátoch. Úplne prvým demonštrovaným reaktorom bol HTR-PM predstavený minulý rok v Číne.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Pokročilé jadrové reaktory majú potenciál byť obrovskou strategickou výhodou pre USA a to nielen z hľadiska obrany, ale aj pre komerčný sektor. Než si ale reaktor adaptujeme, musíme ho vyskúšať pod skutočnými podmienkami, s ktorými sa stretneme v praxi,“ vysvetľuje doktor Jeff Waksman, manažér projektu Pele.

Minulý mesiac v marci 2020, vydal projekt Pele oznámenie o environmentálnej analýze, ktorá je v súlade s platnými predpismi. V rovnakom čase odštartovali dvojročnú súťaž o návrh dizajnu mikroreaktora. Žiadosť o analýzu environmentálneho dopadu ich reaktora zároveň bola podaná v súlade so všetkými možnými dizajnmi reaktora, ktoré spĺňajú technické parametre projektu.

V súčasnosti Projekt zvažuje dizajny od dvoch spoločnosti, BWXT Advanced Technologies a X-energy. Obe spoločnosti podľa vedúceho projektu Pele dokážu splniť minimálne požiadavky reaktora.

„Vďaka mravčej práci tímu, cenným radám akcionárov a talentovanému a skúsenému technickému tímu NEPA pevne veríme, že dokážeme navrhnúť, postaviť a bezpečne otestovať jadrový mikroreaktor v laboratóriu Idaho National Laboratory,“ vyjadril sa Waksman.

Rastúce potreby

Americké ministerstvo obrany využíva ročne približne 30 terrawat-hodín elektriny a približne 37-miliónov litrov paliva. Podľa predbežných analýz sa požiadavky ministerstva budú ešte zvyšovať. Malý, prenosný a hlavne bezpečný jadrový reaktor by dokázal držať krok s rastúcou potrebou pre elektrickú energiu. Zároveň ide o čistý zdroj energie, teda bez uhlíkovej stopy. Takéto zariadenie by zároveň umožnilo ministerstvu obrany podporovať operácie v odľahlých regiónoch s nedostatočnou infraštruktúrou.

„Ministerstvo obrany už dlho poháňa inováciu v Spojených štátoch a jadrová energia je len jeden z mnohých prominentných príkladov. Projekt Pele je vzrušujúcou možnosťou, ktorá nám umožní nielen splniť naše energetické potreby, ale zároveň aj znížime uhlíkové emisie. Zároveň chceme pomôcť v oblasti bezpečnosti a iných štandardov aj ďalším projektom po celom svete,“ vyjadrilo sa ministerstvo obrany Spojených štátov.

Reaktor projektu Pele bude jediným prototypom. Spočiatku bude fungovať len v rámci Spojených štátov ako demonštrácia. Počas prvotných testov budú výkon reaktoru starostlivo monitorovať aj ďalšie ministerstvá. Po úspešnom teste ale bude na ministerstve obrany rozhodnúť, či sa reaktor dostane aj do praxe. Na rozhodnutie ale ešte majú čas.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close