Projekt na mapovanie temnej energie prekvapil vedcov nečakaným objavom

Výsledky sa ukázali byť dobré na úplne iný druh pozorovania, než vedci zamýšľali

Deviata planéta
Zdroj: NASA

Projekt, ktorý si dal za úlohu zmapovať temnú energiu (pozn. redakcie: sila, ktorá stojí za rozpínaním vesmíru) veľkolepo prekonal všetky parametre. Ukázalo sa, že metóda, ktorú vedci použili je excelentným nástrojom na odhaľovanie malých objektov ďaleko za Neptúnom. Počas prvých štyroch rokov pozorovaní sa astronómom podarilo odhaliť 316 drobných planét, z ktorých je 139 úplne nových.

Tieto objavy boli uskutočnené po intenzívnom analyzovaní zozbieraných dát, pomocou ktorých sa zmienené planéty podarilo objaviť.  Vedci tvrdia, že použité techniky by im mohli dopomôcť aj k objaveniu záhadnej deviatej planéty, ktorá sa nachádza niekde v temných kútoch sústavy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Deviata planéta je záhadný objekt, ktorý sa údajne nachádza na okraji Slnečnej sústavy a svojou gravitáciou ovplyvňuje asteroidy v Kuiperovom páse, za Neptúnom. Niektorí vedci veria, že by mohlo ísť o planétu, ktorá je 5-krát ťažšia ako naša Zem.

Každopádne projekt na pozorovanie temnej hmoty sa oficiálne skončil. Počas piatich rokov zhromažďoval infračervené a iné dáta na južnej pologuli. Vysoká úroveň hĺbky a presnosti sa ale ukázala byť užitočná pre iný druh výskumu – pozorovania drobných planét. Ide o telesá, ktoré sú menšie ako planéty a zároveň nie sú kométami. Podarilo sa im teda zachytiť veľké množstvo objektov, od asteroidov až po trpasličie planéty.

Deviata planéta

Vedci si uvedomujú, že za Neptúnom sa takéto objekty môžu nachádzať. Ide o vzdialenosť 4.5 miliardy km od Slnka a vďaka tomu sa pozorujú veľmi ťažko. Sú veľmi malé a nachádzajú sa v oblasti, kde sa nenachádza veľa slnečného svetla, čiže nemajú čo odrážať. Vedci porovnávali pohyb planét s údajmi projektu na pozorovanie temnej energie. Následne vylúčili rôzne chyby, či nepresné údaje a na konci im vyšlo 139 nových objektov, ktoré pridali k už existujúcej databáze, ktorá obsahuje okolo 3000 drobných objektov.

So šťastím sa môžu dopracovať aj k dôkazom o záhadnej Deviatej planéte, ktorá má obiehať okolo Slnka vo vzdialenosti 200 astronomických jednotiek (pozn. redakcie: 200-násobok vzdialenosti Zeme od Slnka). Podľa údajov boli obežné dráhy niektorých drobných objektov ovplyvnené gravitáciou záhadného telesa. To sa však vedcom doteraz vyhýba.

„Existuje veľa hypotéz o gigantických planétach, ktoré boli súčasťou Slnečnej sústavy, no teraz už nie sú. Taktiež je reč o planétach, ktoré sú masívne, no vzdialené, takže ich nevieme dobre pozorovať,“ vyjadril sa jeden z astronómov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre