Projekt Torino od Microsoftu: fyzický programovací jazyk pre zrakovo postihnuté deti

Zdroj: blogs.microsoft.com

Zrakovo postihnutí ľudia to môžu mať vďaka nedostatku nástrojov prístupnosti s navigáciou v technologickom svete ťažké. To platí zvlášť pre počítačové programovanie, a to aj napriek rastúcemu počtu zrakovo postihnutých aktívne prispievajúcich do tejto oblasti. To je dôvod, prečo teraz Microsoft vytvoril projekt Torino, „fyzický programovací jazyk“ zameraný na zrakovo postihnuté deti, ktoré sa chcú naučiť kódiť.

Projekt Torino je založený na fyzických objektoch, ktoré sa navzájom spájajú, aby učili deti základným programovacím konceptom. Logické hradlá, slučky a funkcie môžu byť zastúpené aj fyzickým spôsobom, ktoré môžu deti s ľahším či ťažkým zrakovým postihnutím ľahko pochopiť. Pomocou systému môžu vytvoriť pesničky, hry a jednoduché programy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Počítače ako kariérna dráha pre mnoho detí

Projekt Torino bol vyvinutý vo Veľkej Británii pedagógmi, počítačovými inžiniermi a tiež samotnými deťmi. Uplynulý rok sa testoval s malým počtom užívateľov, ale teraz už pokračuje do svojej beta fázy a je otvorený najmenej sto zrakovo postihnutým žiakom. Avšak, cieľ projektu Torino je oveľa vznešenejší, ako vysvetlila Cecily Morrison, ktorá na projekte pracuje:

„Jedným z našich hlavných dizajnových princípov bolo začlenenie. Nechceli sme znovu izolovať tieto deti. Hlavnou myšlienkou bolo vytvoriť niečo, čo by mohla použiť celá štandardná trieda, a mohla by to používať spoločne. Je jasné, že je tu obrovská príležitosť v počítačových profesiách. Je to skvelá kariéra pre mnoho detí, ktoré môžu mať problémy s prístupnosťou iných povolaní.“

Zrdoj: blogs.microsoft.com

Projekt je zameraný na 7-11-ročných, ale nápad je zahrnúť do jeho využitia všetky deti, nielen tie zrakovo postihnuté. Projekt Torino je tiež zameraný na pedagógov, ktorí nepotrebujú mať vopred žiadne vedomosti o programovaní, aby ho mohli využiť. Microsoft tiež vyvinul aplikáciu pre deti, aby pokračovali v rozvoji toho, čo sa učia vo fyzickom svete, aj vo formálnejšom kódovacom prostredí so vstavanými nástrojmi prístupnosti.

Beta testovanie bude tento mesiac regrutovať dobrovoľníkov vo Veľkej Británii, ale konečný cieľ projektu bude sprístupnený po celom svete.

Zdroj: Neowin.net

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre