Spravodajstvo

Programátor čínskej banky prišiel na to, ako obísť bankomatový softvér. Za rok takto banku okradol o viac ako milión dolárov

Programátor pracujúci v jednej z čínskych bánk využil svoje znalosti a svojou múdrou hlavou dokázal obísť bankomatový softvér, ktorý mu umožnil banku neustále okrádať o hotovosť. Jeho šikovnosť mu takýmto spôsobom vyniesla viac ako 1 milión dolárov v hotovosti v priebehu jedného roka. Nakoniec ale skončil v putách polície.

Len skúšam bezpečnostný systém bankomatov

S informáciami o tomto zaujímavom prípade prišli noviny South China Morning Post, ktoré poukazujú na softvérového inžiniera Qina Qushenga, ktorý pracoval v čínskej Huxia Bank. Paradoxom celého prípadu je, že banka svojho zamestnanca neudala na polícii. Programátor totižto svojim nadriadeným tvrdil, že iba skúša bezpečnostný systém bankomatov, na čo mu aj jeho nadriadení skočili. Pri jeho trestnom čine ho ale nakoniec načapali policajti, ktorým sa jeho výhovorka príliš nepozdávala.

Na softvérovú chybu narazil počas práce

Programátor Qin Qusheng údajne našiel chybu v kóde bankomatov spomínanej banky, ktorý ale namiesto opravenia nakoniec využil vo svoj prospech. Bankomaty danej banky totižto neukladali informácie o výberoch vykonaných okolo polnoci. Šikovný programátor následne do systému pridal ešte ďalšie príkazy, ktoré znemožňovali spustenie upozornení v prípade vykonaných výberov z bankomatu. Qin Qusheng sa po vykonaní týchto krokov pustil do zbesilého každodenného vyberania hotovosti. Podľa denníka Economic News takýmto spôsobom vykonal 1358 výberov hotovosti, ktoré dokopy presiahli hranicu 1 milión dolárov.

„Qin Qisheng povedal, že záležitosť bola zložitá a zahŕňala veľa práce,“ uviedol zástupca Huaxia Bank počas súdneho procesu. „Veril, že banka nebude venovať pozornosť tomuto prípadu ani vtedy, ak ju o tom bude informovať.“ I keď mu na prvotné vysvetlenia banka skočila, rázne čínske súdy jeho trestnú činnosť značne potrestali. Programátor bol totižto odsúdený na 10 a pol roka. Údajne sa tak stalo ešte v decembri minulého roka, pričom bolo rozhodnutie potvrdené aj odvolávacím súdom.

Zdroj: futurism.com, úvodný obrázok (rawpixel.com via Pexels)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close
Pracovné ponuky