SpravodajstvoVeda a výskum

Problematické používanie smartfónov je podľa štúdie psychiatrickou poruchou. Trpí ňou vraj takmer 1/5 detí a mladistvých

Existuje závislosť na smartfóne? Štúdia vedcov hovorí, že áno. Podľa výsledkov trpí závislosťou na smartfóne 23% detí a mladistvých.

Britské lekárske združenie (BMC) dnes publikovalo výskum, podľa ktorého sa bude „závislosť na smartfóne“ rátať ako psychická porucha. Trpí ňou 23% detí a  mladistvých. Výskumníci z londýnskej King’s College vykonali analýzy vyše 40 štúdií, ktoré ukázali, že od 10% do 30% detí, tínedžerov a mladých dospelých boli postihnutí touto poruchou.

„Analýzou literatúry, ktorá bola uverejnená od roku 2011, keď sa smartfóny prvýkrát masovo rozšírili, škála štúdií ukázala, že 10-30% detí a mladých ľudí používalo smartfóny nefunkčným spôsobom,  v priemere 23% malo problém s používaním smartfónov (pozn. redakcie: ďalej už ako PSU).

PSU bola definovaná ako každé správanie spojené s smartfónmi, ktoré má vlastnosti závislosti, ako je pocit paniky alebo nevoľnosť, keď je telefón nedostupný, je ťažké kontrolovať množstvo času stráveného na telefóne a jeho používanie na úkor inej aktivity.“

Koncept závislosti na smartfóne je podľa akademikov kontroverzná téma, avšak výsledky ukazujú prítomnosť dostatočného množstva škodlivých faktorov, aby sa to vnímalo ako psychický problém.  Štúdia však na konci uvádza, že ďalšie výskumy sú potrebné, aby sa našli nástroje, ako s  týmto javom efektívne bojovať.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Vedci tiež skúmali súvislosti tohto typu používania smartfónov a duševného zdravia, a našli konzistentné spojenie medzi PSU a zlým meraním duševného zdravia, pokiaľ ide o depresívnu náladu, úzkosť, stres, zlú kvalitu spánku a dosiahnuté vzdelanie…“

Technologickí giganti už robia prvé opatrenia

Apple a  iné spoločnosti vyjadrili znepokojenie, týkajúce sa závislosti na smartfónoch. Apple napríklad spustil s iOS 13 aplikáciu Screen Time, ktorá umožňuje rodičom kontrolovať čas svojich detí na ich iPhonoch.

„Je dobré byť pripojený. Otázka je, čo s tou možnosťou urobíte,“ vyjadrila sa hlava dizajnu pre Apple, Jony Ive na evente WIRED25.

Podľa jeho slov je vo „víre inovácie“ ťažko predpokladať všetky následky, ktoré by mohli nastať.

„S niečím podobným ako je iPhone, si firma nikdy nepredstavovala že spôsobí nárast závislosti na smartfónoch,“ dodáva Ive.

V  prípade Androidu, spoločnosť Google zaviedla napríklad funkciu Digitálna rovnováha, ktorá monitoruje aktivity používateľov smartfónov. Zároveň ponúka aj dodatočné možnosti nastavení, ako napríklad upozornenie používateľov na prekročenie denného limitu (napr. pomocou odfarbenia displeja), zároveň spoločnosť publikovala aj viacero aplikácií z kategórie „digitálny detox“. Aplikácie napríklad merajú koľkokrát používateľ denne odomkol smartfón, alebo združovanie notifikácií aplikácií a ich zobrazovanie len v určitých časových intervaloch a podobne.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close