Prišiel ku nám život z vesmíru? Nová analýza meteoritov naznačuje, že aj táto alternatíva je v hre

To, ako vznikol život na Zemi ostáva stále záhadou. Nové dôkazy sa ale prikláňajú k teórii, že mohol prísť z vesmíru.

asteroid zem
Zdroj: Pixabay.com (urikyo33)

Čerstvá analýza vzoriek meteoritov, ktoré sa našli na území Spojených štátov, Austrálie a Kanady podporujú vedeckú teóriu o tom, že látky potrebné pre život ku nám prišli z vesmíru, píše portál Futurism.com odvolávajúc sa na štúdiu publikovanú v magazíne Nature.com.

Predchádzajúce výskumy odhalili tri z piatich zložiek potrebných pre vznik DNA a RNA. DNA je molekula, ktorá v sebe ukrýva genetické inštrukcie pre organizmy, zatiaľ čo RNA je dôležitá pri riadení činnosti génov. Nové výskumy ale v meteoritoch našli aj chýbajúce dve chemické zložky. Chýbajúce zložky odhalili prostredníctvom špeciálnej analytickej metódy.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Nový výskum totiž nepracoval so silnými kyselinami alebo horúcimi kvapalinami a používal oveľa citlivejšie nástroje. Prostredníctvom citlivejšieho procesu sa vedcom z Hokkaido University podarilo extrahovať všetkých 5 nukleobáz – zlúčenín, ktoré sú dôležité pri formácií typickej dvojšpirály DNA. Výskumníci zároveň potvrdili, že táto pätica látok má mimozemský pôvod. Ich objav sa teda prikláňa k teórii, že dôležité organické zlúčeniny ku nám mohli prísť z vesmíru. Z nich sa následne vyvinuli prvotné organizmy a následne aj komplexnejší život.

To, ako sa život na Zemi objavil je stále vedeckou záhadou. Výskumníci z celého sveta chcú nájsť odpoveď na otázku, čo viedlo ku vzniku prvých mikróbov schopných reprodukcie. Vznik DNA a RNA kyselín bol významným krokom vpred, pretože tieto zlúčeniny obsahovali návod na to ako vytvoriť živé organizmy.

„Stále ešte nevieme, aké chemické kroky viedli ku vzniku prvého života na Zemi a prvého organizmu schopného reprodukcie,“ vyjadril sa spoluautor štúdie Danny Glavin z NASA’s Goddard Space Flight Center.

Prišli ku nám dôležité látky z vesmíru?

Všetky tri meteority sa radia do skupiny uhlíkatých chondritov. Ide o kamenisté asteroidy, ktoré vznikli pomerne skoro v histórii našej Slnečnej sústavy. Všetky tri objavené meteority obsahujú komplexný mix organických molekúl. Ako dodáva Glavin: „väčšina z nich ešte nebola identifikovaná“.

Naša planéta vznikla približne pred 4.5-miliardami rokov. Keď bola ešte mladá, našu planétu bombardovali rôzne menšie telesá. Je možné, že práve meteority ku nám doniesli organické zlúčeniny potrebné pre vznik života. Medzi prvé organizmy na planéte sa považujú primitívne mikróby, ktoré žili v moriach a oceánoch planéty. Prvé fosílie sa datujú 3.5-miliárd rokov do minulosti, no predpokladá sa, že život existoval ešte o niečo skôr.

Vedci vo svojej práci aj vysvetľujú dôvod, prečo sa im podarilo odhaliť chýbajúce dve nukleobázy, zatiaľ čo iné výskumy ich odhaliť nedokázali. Cytozín a Tymín majú oveľa delikátnejšiu štruktúru, ako zvyšné tri nukleobázy.

Zároveň dodávajú, že pätica zlúčenín nie je dosť na to, aby mohol vzniknúť život. Na našej planéte sa museli nachádzať aj ďalšie látky – aminokyseliny, enzýmy a mastné kyseliny.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre