Pripútajte sa! Pozrite sa na to, čo zažíva astronaut počas návratu domov

Video, ktoré vás prenesie na palubu modulu Sojuz ukazuje dramatický prelet cez zemskú atmosféru.

astronaut
Zdroj: Twitter(Jack Fischer)

Vesmír… nekonečná prázdnota, kľud, pokoj a v pozadí výhľad, ktorý dokáže zmeniť človeka. Je to pravda, keď človek po prvýkrát uvidí našu planétu v celej jej kráse, dostaví sa takzvaný Overview Effect a astronaut cíti duchovnú premenu.

Áno, vesmír vie byť pokojný, no väčšina z nás zabúda, že sa doňho vstupuje cez stenu ohňa. Pravdou je, že cesta do vesmíru a následný prelet našou atmosférou, aby sa astronauti mohli vrátiť domov, nepatrí medzi tie najpríjemnejšie, píše portál IFL Science. Bývalý astronaut, Jack Fischer sa nedávno podelil o to, aké to je preletieť cez atmosféru našej Zeme.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Do jeho zážitku sa môžete vcítiť vďaka videu, ktoré vás dostane priamo na palubu ruského modulu Sojuz.

„Domov som si stopol modul Sojuz 4, no to už bolo pred rokmi. Nájdu sa astronauti, ktorý prelet zemskou atmosférou prirovnávajú k sérii dopravných nehôd a podľa mňa ide o veľmi trefné prirovnanie,“ píše Fischer na sociálnych sieťach.

Na zábere ho môžete vidieť po boku astronautky Peggy Whitson a ruského kozmonauta Fjodora Juričkina. Na týchto ľuďoch je vidno, že prežívajú naozaj výrazné turbulencie. Prelet atmosférou spomaluje kapsulu Sojuz a neskôr sa otvárajú padáky, ktoré ju spomalia natoľko, že môže bezpečne pristáť. Keď sa kapsula nachádza blízko pri zemi, spustia sa malé trysky, ktoré zaistia bezpečné, no trochu hrubé pristátie.

Kapsule Sojuz sú známe tým, že ich pristátie nie je úplne hladké a preto ich astronauti prirovnávajú k „simulátorom dopravných nehôd“.

Zaujímavosťou je, že keď sa astronauti vrátia na Zem, musia byť z kapsule vynesení. Vo vesmíre totiž strávili tak veľa času, že si ich telo musí opätovne zvyknúť na gravitáciu. Okamžite po pristátí sú ich nohy ako želatína.

Prelet cez atmosféru

Fischer pridal ešte jedno video, ktoré zachytáva úžasnú svetelnú šou za oknom. Iskry, ktoré môžeme vidieť sú časti tepelného štítu, ktorý absorbuje a odráža obrovské teplo, ktoré pri prechode atmosférou vzniká. Počas návratu na Zem kapsula padá ako skala, namiesto toho, aby používala motory, ako napríklad lietadlo.

Keď kapsula narazí na vzduch, odpor vytvorí okolo modulu plazmovú bublinu, vďaka čomu dochádza k výpadku komunikácie. Ten trvá spravidla niekoľko minút. Potom sa otvoria padáky a kapsula dosadne na Zem. Väčšina astronautov vám povie, že divoká cesta do vesmíru a následný návrat domov rozhodne stoja za tie výhľady, ktoré na nich na obežnej dráhe čakajú.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre