Pripájate sa na nezabezpečené a verejné Wi-Fi siete? Toto sú riziká, ktoré z toho plynú!

Aké riziká vznikajú v spojitosti s pripojením na nezabezpečenú Wi-Fi sieť? Na tieto veci si určite dajte pozor.

Wi-Fi_internet slabe pripojenie
Zdroj: seekpng.com, úprava Vosveteit.sk

Život bez pripojenia na internet si mnohí už ani nevedia predstaviť. A s rozširovaním funkcionalít smartfónov ho potrebujeme čoraz viac. Rýchle skontrolovanie trasy, prečítanie správ, či využitie vernostných aplikácií v nákupnom reťazci. Všetko to si vyžaduje internetové pripojenie. Poskytovatelia služieb sa nám zväčša snažia ísť v ústrety a umožnia pripojenie na bezplatné Wi-Fi, ktoré zväčša nemá heslo. S tým sú ale spojené isté riziká. Na tému upozornil web zdnet.com.

Nie je všetko zlato, čo sa blyští

Ak človek natrafí na nezabezpečenú Wi-Fi sieť, tak sa zväčša poteší. Znamená to totiž ušetrený dátový balík a netreba pritom pozerať ani na spotrebu dát. Nič ale nemusí byť hneď zadarmo, ako sa na prvý pohľad zdá. Pripojením na Wi-Fi sieť sa totiž otvárate každému, kto je na danú sieť pripojený. Väčšina ľudí to ignoruje, no vždy sa vie nájsť niekto, kto na takejto situácii chce získať. Poďme sa preto pozrieť na riziká, ktoré sú spojené s pripojením na nezabezpečenú Wi-Fi sieť.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Šifrovanie dát

Nie každá aplikácia šifruje svoju komunikáciu so serverom. Ak sa teda útočník, ktorý je pripojený na rovnakej sieti dostane k tejto komunikácii, tak vidí jasné slová a vety. Takto jednoducho vie získať prístup nielen k textovým správam, ale aj k údajom, ako sú napríklad prihlasovacie meno, heslo alebo číslo účtu.

Strata identity

S takto získanými údajmi vie útočník naložiť rôzne. No zrejme najefektívnejšia cesta je zneužitie vášho účtu na sociálnej sieti, prípadne vašej e-mailovej adresy. Ak útočník vystupuje pod vašim menom, vie byť mimoriadne dôveryhodný voči vašim priateľom a známym, ktorých vie rôznymi spôsobmi oklamať.

Phishing

Tým, že útočník sa vie napojiť na vašu konverzáciu medzi vami a serverom, tak vie do tejto komunikácie vsunúť rôzne veci. Ide najmä o praktiky phishingu, kedy sa vám namiesto oficiálnej stránky zobrazí stránka, ktorá je na nerozoznanie od tej skutočnej. Vy s vedomím, že ste na oficiálnej stránke, zadáte prihlasovacie údaje (napríklad k vášmu bankovému účtu) a následne aj vykonáte všetky potrebné overenia. Stránka je ale falošná, kdežto útočník získal plný prístup k vášmu účtu.

phishing
Zdroj: pixabay.com

Ako sa vyhnúť týmto rizikám?

Najjednoduchšie riešenie je samozrejme nepripájanie sa na nezabezpečené Wi-Fi siete. Radšej uprednostnite pripojenie pomocou mobilných dát. Ak sa aj na takúto Wi-Fi sieť pripojíte, tak vykonávajte jednoduchú činnosť, pri ktorej nie je potrebné zadávanie prihlasovacích údajov. Všetky úkony v spojitosti s bankou si radšej nechajte na neskôr. Dobrým riešením je taktiež využitie služieb VPN.

Ako nastaviť VPN sieť na androide?
Zdroj: Unsplash (Privecstasy)

Ale aj napriek tomu treba byť mimoriadne opatrný. Vždy si skontrolujte názov domény, na ktorú sa pripájate. V prípade phishingu sa bude mierne líšiť od tej oficiálnej. Hlavné je nepodceniť situáciu. Pár sekúnd kontroly navyše vám môže zachrániť hodiny riešenia vzniknutého problému.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre