Zaujímavosti

Príjmy operátorov z 5G sietí dosiahnú do roku 2025 úroveň až 260 miliárd eur ročne

Investícia do najnovších technológií nemusí vždy znamenať rýchlu návratnosť. To si uvedomujú aj operátori na celom svete, ktorí sú voči prichádzajúcemu 5G pripojeniu čiastočne skeptickí. Počiatočná investícia do vytvorenia novej infraštruktúry je obrovská a spoločnosti sa obávajú, že sa im to tak skoro nevráti. Najnovšia štúdia ale všetky obavy vyvracia. Celosvetové príjmy operátorov by sa podľa odborníkov mali do roku 2025 vyšplhať na naozaj ohromnú sumu.

Celé to vypukne budúci rok

Veľký nástup 5G sietí sa očakáva behom budúceho roka, no táto technológia sa používa už dnes. Vo väčšine prípadov ju aktuálne využívajú iba menší operátori vo veľkomestách, kde novú technológiu testujú na pevných bezdrôtových prístupových bodoch. Počas budúceho roka majú ale spustiť svoje 5G siete viacerí svetoví mobilní operátori, ktorí aktuálne čakajú hlavne na prvé kompatibilné zariadenia, teda primárne smartfóny.

Rekordný nárast príjmov

Rok 2019 bude pre 5G siete počiatočným bodom, no operátori sa aj napriek tomu môžu tešiť na celkom slušné príjmy. Podľa analytikov by sa mali príjmy z 5G sietí budúci rok vyšplhať na úroveň 860 miliónov eur, pričom sa za ďalších 6 rokov vyšplhajú na neuveriteľných 260 miliárd eur ročne. V roku 2025 by mali tvoriť príjmy z 5G siete až 38 percent zo všetkých príjmov mobilných operátorov, pričom si treba uvedomiť, že 5G pripojenie bude v tej dobe predstavovať iba zhruba 14 percent celkových pripojení. Nepomer čísel je spôsobený najmä tým, že 5G siete budú využívané najmä pre priemyselné aplikácie, prepojené vozidlá alebo smart riešenia v meste. Smartfóny budú stále z pohľadu množstva vládnuť, no z pohľadu príjmov pôjde o oveľa menšiu čiastku, ako dnes.

Odkaz pre mobilných operátorov je jasný

Podľa analytickej spoločnosti Juniper, by mali mobilní operátori naďalej investovať do svojich hlavných sietí, najmä v prípade, ak sa jedná o zlepšenie ich virtualizácie. To im následne umožní presunúť funkcie siete bližšie ku zákazníkom, čím by umožnila rýchlejšie poskytovanie nových služieb, ktoré budú môcť operátori poskytovať oveľa rýchlejšie aj v prípade meniacich sa požiadaviek zákazníkov.

Obrovské množstvá dát

S príchodom 5G sietí sa život bežných ľudí výrazne zmení. Cena jedného preneseného bitu výrazne klesne, no ľudia začnú využívať internet ešte viac. Klasické 5G pripojenie pre domácnosť bude v začiatkoch 5G sietí jedným z najväčších generátorov dát v celej sieti. Priemerná domácnosť pripojená na 5G sieť má do roku 2025 využívať až 430GB dát mesačne. V globálnom merítku by sa mal počet prenesených dát v roku 2025 vyšplhať na neuveriteľných 955 exabytov dát.

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (Pixabay)

Tagy
Close
Close