SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Prijatie Montrealského protokolu zachránilo našu Zem. Čo sa koncom 80. rokov zakázalo?

Ak by sme v tomto období neprijali zásadné zmeny, už čoskoro by sme čelili kolapsu

Ku koncu 80. rokov sa zaviedol celosvetový zákaz používať chemikálie, ktoré ničili ozónovú vrstvu Zeme. Ak by sme tak neurobili, naša Zem by dnes vyzerala úplne inak, píše portál Science Alert.

V novej štúdii sa píše, že ak by ľudstvo používalo aj naďalej chemikálie, ničiace náš ozón, už o dvadsať rokov by sme čelili globálnej katastrofe. Práve do roku 2040 by sa naša ozónová vrstva totálne zrútila, ak by do ovzdušia nepretržite unikali chlorofluorouhlíky.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Po kolapse ozónovej vrstvy by bola Zem zaplavená ultrafialovým žiarením, ktoré by zasiahlo rastliny a zvieratá. Predpokladá sa, že také množstvo žiarenia by poškodilo tkanivá rastlín, spomalilo ich rast a ovplyvnilo ich schopnosť vykonávať fotosyntézu.

Do roku 2100 by kolaps ozónovej vrstvy znemožnil pôde, lesom, ale aj inému rastlinstvu absorbovať oxid uhličitý, kvôli čomu by v našej atmosfére vzrástol o 40 až 50%. To znamená, že globálne teploty by vzrástli o 0,8 °C. Samozrejme, ak vezmeme na vedomie, že chlorofluorouhlíky sú sami o sebe skleníkovým plynom, nárast teplôt by sa vzrástol o dodatočných 1,7 °C.

Ako sme zachránili našu Zem

Prijatím Montrealského protokolu, ktorý celosvetovo zakázal používanie látok, ničiacich ozón, sme sa vyhli globálnemu otepleniu až o 2,5 °C. V dnešnej dobe sa snažíme zabrániť emisiám z fosílnych palív a snažíme sa udržať otepľovanie pod hodnotou dva stupne. Inými slovami povedané, prijatie Montrealského protokolu bol „sakra dobrý ťah.“

Samozrejme, vedci varujú, že aj dnes sa nachádzame na pokraji klimatickej krízy, no ak by sme tento protokol neprijali, už onedlho by sme sa pozerali na spálenú zem. Aj dnes vedci vyzývajú, aby sa Montrealský protokol dodržiaval. Ak sa jedného dňa naň zabudne, ľudstvo by krízu nemuselo vedieť zvrátiť. Momentálne musíme zápasiť s krízou fosílnych palív, no zároveň nezabúdať ani na našu ozónovú vrstvu.

Už čoskoro bude ozónová vrstva vyliečená a už teraz si vedci všímajú, že stabilizuje naše podnebie. Pred pár rokmi však vedci narazili na podozrivý zdroj chlorofluorouhlíkov, ktorý vychádzal z vnútrozemia Číny. Tvrdia, že priemysel možno tieto látky vyrába ilegálne, ale existuje možnosť, že ich vytvárajú nevedomky.

Práve tento objav viedol vedcov k obnoveniu výstrah o tom, aby sme nezabúdali na princípy Montrealského protokolu. Našu planétu vieme zachrániť len vtedy, ak budeme všetci ťahať za jeden povraz.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close