ANDROIDBezpečnosťSpravodajstvo

Prihlasovanie sa pomocou odtlačku prstu prichádza na vybrané webové služby Googlu na smarftóny s Androidom

Do niektorých populárnych webových služieb sa tak prihlásite o niečo rýchlejšie a bezpečnejšie

Prihlasovanie sa do rôznych aplikácií, či online webových služieb je už našou každodennou rutinou, teda najmä v prípade, ak nie ste fanúšikom rôznych nástrojov, ktoré si heslá pamätajú za vás. Služieb, ktoré využívame, je ale naozaj obrovské množstvo a ich dokonalé zabezpečenie je takmer nemožné. Aby mal človek svoje účty naozaj dokonalo zabezpečené, musí využívať manažéra hesiel, poprípade mať skvelú pamäť, keďže nepoužívať rovnaké heslo pre viacero služieb je základ. Už dnes ale existuje viacero spôsobov, ktoré klasické heslá nahrádzajú, no ich adaptácia naprieč platformami je naozaj pomalá, v niektorých prípadoch až nemožná.

Autentifikácia do online služieb prostredníctvom odtlačku prstu

google autentifikacia odtlacok prstu
Zdroj: Google

Zrejme najbežnejším spôsobom autentifikácie na smartfónoch je v dnešnej dobe prihlasovanie sa prostredníctvom odtlačku prstu. Jeho zosnímanie trvá naozaj zanedbateľný čas, pričom ide o naozaj bezpečný spôsob biometrickej autentifikácie. Väčšina z nás využíva odtlačok prsta na odomykanie smartfónu, pričom tí viac „zbehlejší“ si už určite navykli aj na prihlasovanie sa do rôznych aplikácií, práve prostredníctvom odtlačku prstu. Veľká časť podporovaných aplikácií patrí spoločnosti Google, ktoré idú ruka v ruke s operačným systémom Android. Niektorí z nás ale viac preferujú online webové služby spoločnosti Google, či už kvôli tomu, že nemajú dostatok priestoru vo svojom smartfóne, alebo z dôvodu, že služby nevyužívajú tak často a práve tieto služby sú aktuálne v hľadáčiku spoločnosti Google, kde chce už čoskoro spustiť prihlasovanie práve pomocou spomínaného odtlačku prstu.

Overenie účtov Google pomocou PINu alebo odtlačku prstu

Spoločnosť Google o svojich plánoch informovala prostredníctvom najnovšieho blogu, v ktorom prezrádza bližšie detaily o fungovaní, princípe a zabezpečení samotnej autentifikácie. Prihlasovanie sa do účtov Google, v aplikáciách ako Gmail, YouTube a ďalších, bude umožnené klasickým PINom, alebo odtlačkom prstu. Po zvolení možnosti prihlásenia sa pomocou funkcie Zámka obrazovky, by vás mala služba vyzvať ku použitiu skeneru odtlačkov prstov, poprípade ku zadaniu vášho hesla PIN, ktoré používate na odomknutie vašej obrazovky.

Otázka bezpečnosti

Nová metóda prihlásenia bez použitia klasického hesla je založená na štandardoch FIDO2, W3C WebAuthn a FIDO CTAP, ktoré boli vyvinuté s cieľom znížiť našu závislosť od hesiel. Je to rovnaká technológia, ktorá umožňuje použitie zariadení s operačným systémom Android ako fyzických bezpečnostných kľúčov. Ak chce ale používateľ takúto možnosť prihlasovania využiť je nutné, aby mal na svojom zariadení zapnutú funkciu Zámka obrazovky.

google autentifikacia pomocou odtlacku prstu do sluziebn_opt
Zdroj: Google

Funkcia sa dá otestovať už dnes

Nová funkcia sa dá otestovať už dnes. Ako uvádza Google vo svojom blogu, funkcia je už v týchto momentoch dostupná na smartfónoch Pixel, pričom ďalším krokom bude distribúcia funkcie na smartfóny s operačným systémom Android 7.0 Nougat a novším.

Do akých služieb sa dokáže človek týmto spôsobom prihlásiť?

Google spustil novú funkciu iba na službe passwords.google.com, ktorá slúži ako online správca vašich hesiel. Spoločnosť ale vo svojom blogu naznačuje, že novú funkciu budeme postupom času vídavať vo väčšine webových služieb patriacich pod cloudové služby spoločnosti Google.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy
Android Bezpečné prihlasovanie Bezpečnosť Odtlačok prsta Správca hesiel
Close
Close