Príchod astronautov na Mars bude znamenať obrovskú zmenu: Spoznáme vôbec o 100 rokov červenú planétu?

Prvé kolónie sa pravdepodobne nebudú rozširovať rýchlo

Je viac ako pravdepodobné, že v tomto alebo v tom ďalšom desaťročí uvidíme cestu prvých astronautov na planétu Mars, nášho planetárneho suseda. Tento míľnik v objavovaní vesmíru je nielen snom šéfa spoločnosti SpaceX, Elona Muska, ale aj americkej vesmírnej agentúry, NASA. Tá vidí Mars ako ďalšiu destináciu, v prípade úspechu programu Artemis, ktorý dostane ľudí na povrch Mesiaca.

Ako plánuje Elon Musk kolonizovať Mars?

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

S príchodom ľudí na červenú planétu je pravdepodobné, že sa jej tvár zmení na nepoznanie. Vieme však predpovedať, ako bude vyzerať o 100 rokov? Bližšie sa na to pozrel YouTube kanál Unveiled. Na začiatok tvrdí, že teraformácia planéty (pozn. redakcie: hypotetická metóda, kedy sa podnebie planéty zmení takým spôsobom, aby pripomínalo podnebie Zeme) je síce zaužívaným sci-fi trópom, no v najbližších 100 rokoch sa nás rozhodne týkať nebude.

Budúcnosť červenej planéty

Nielen že na to nemáme dostatočné prostriedky, viacero vedcov zastáva myšlienku, že upraviť prostredie planéty je neetické. Existuje malá šanca, že by sme zničili všetok mikrobiálny život, ktorý by sa na povrchu mohol nachádzať. Ak je zmena prostredia vylúčená, ako prežijú prví astronauti na tejto nehostinnej planéte?

V prvom rade budú potrebovať ubytovacie moduly, ktoré by dokázali vytvoriť podmienky, podobné Zemi. NASA ukončila v roku 2019 súťaž, v ktorej vyzývala ľudí na vytvorenie čo najlepšieho obytného modulu. Podmienkou bolo, že sa musí modul postaviť s minimálnym zásahom astronautov. Jedným z možných riešení je 3D tlačenie. Hlavnou myšlienkou projektu je postaviť ubytovací modul ešte skôr, než sa na planétu dostanú prví astronauti.

V prvých dekádach sa na Mars pravdepodobne dostanú len vedci, ktorí podstúpili náročný výcvik. Ich úlohou bude skúmať planétu zblízka a dozvedieť sa o nej viac, než nám v súčasnosti dokážu povedať sondy. Je možné, že astronauti si budú môcť priviesť na planétu svoje rodiny a tak sa z jedného modulu môže časom stať menšie mestečko, avšak ani o sto rokov nebudeme svedkami gigantickým marťanských metropol, ktoré môžeme častokrát vídať vo Sci-fi filmoch.

Kolónie na Marse by museli byť sebestačné. Znamená to pestovať si vlastné jedlo, produkovať elektrickú energiu, teplo a vodu. Podľa slov viacerých vedcov, kolónie sa nemôžu spoliehať na zásoby zo Zeme. Ak by sa niečo po ceste stalo, astronauti na Marse by ostali bez jedla celé mesiace, možno aj roky. Už v súčasnosti prebiehajú na vesmírnej stanici experimenty, ktoré sa snažia zistiť, ako sa darí rastlinám vo vesmíre. Je možné, že v roku 2120 by sme mohli vidieť na Marse malé vedecké základne, ktoré sa dokážu postarať samé o seba a každým rokom sa budú v tomto smere zlepšovať.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre