Pri skúmaní chobotníc vedci odhalili alternatívny model inteligencie

Ramená chobotnice majú nervový okruh, ktorý obchádza mozog, a tak si ramená môžu navzájom posielať informácie bez toho, aby si to mozog uvedomoval

chobotnica octopus-2745286_960_720
Zdroj: Pixabay.com

Portál sciencedaily.com píše, že výskumníci zaoberajúci sa správaním a neurológiou chobotníc, už dlho predpokladali, že ramená týchto hlavonožcov môžu mať vlastné nervové riadenie. Nový výskum podporuje predchádzajúce zistenia, že chobotnice reagujú na podnety zo svojho prostredia a ramená spracúvajú zmyslové a motorické informácie a zhromažďujú kolektívne akcie v periférnom nervovom systéme a to bez čakania na príkazy z mozgu. Výsledkom je rozhodovací mechanizmus smerom od ramien k mozgu a nie z mozgu do ramien, čo je typické pre stavovce, tvrdí Dominik Sivitilli, postgraduálny študent behaviorálnej neurológie a astrobiológie na University of Washington v Seattli.

„Je to alternatívny model inteligencie,“ dodal Sivitilli.

Chobotnice ostávajú pre vedcov stále veľkou záhadou

Chobotnica sa vyznačuje v mnohých ohľadoch rovnakým správaním ako stavovec, ale jej nervová systémová architektúra je zásadne odlišná. Stavovce časom vyvíjali svoj centrálny nervový systém do chrbtice, čo viedlo k vysoko centralizovanému spracovaniu v mozgu. Hlavonožce, podobne ako chobotnica, vyvinuli viacnásobné koncentrácie neurónov nazývané gangliá, usporiadané v distribuovanej sieti v celom tele. Niektoré z týchto ganglií rástli viac dominantne, vyvíjali sa do mozgu, ale základná distribuovaná architektúra pretrváva v ramenách chobotnice a v celom jej tele.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

„Ramená chobotnice majú nervový okruh, ktorý obchádza mozog, a tak si ramená môžu navzájom posielať informácie bez toho, aby si to mozog uvedomoval,“ povedal Sivitilli. „Takže zatiaľ čo si mozog nie je celkom istý, kde sú ramená, tak tie presne vedia, kde sa navzájom nachádzajú. „

Z 500 miliónov neurónov chobotnice je viac ako 350 miliónov uložených v jej ôsmich ramenách, ktoré potrebujú všetku spracovateľskú silu na riadenie prichádzajúcich zmyslových informácií, na pohyb a sledovanie ich pozície v priestore.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre