SpravodajstvoVeda a výskum

Prežili by sme, ak by do Zeme narazil asteroid o veľkosti, ktorý vyhubil dinosaurov? Pozrite sa, čo by sa stalo

Išlo by o katastrofu, doteraz nevídaných rozmerov

Pred zhruba 66 miliónmi rokov zasiahol Zem asteroid, ktorý takmer znamenal koniec pre všetok život na planéte. Išlo o asteroid, ktorý vyhladil dinosaurov z povrchu. Čo by sa stalo, ak by podobný asteroid zasiahol našu planétu dnes?

Špekuluje sa, že tento asteroid mohol mať v priemere 11 až 15 km, čiže veľkosťou, ale aj hmotnosťou, prekonáva aj najvyššiu horu sveta, Mount Everest. Táto ohromná, skalnatá masa sa môže pohybovať vesmírom rýchlosťou až 64-tisíc km/h. Pri vstupe do atmosféry by sa vám asteroid javil jasnejší než Slnko a pri dopade na povrch by udrel silou, rovnajúcou sa 100-triliónom tonám TNT. Išlo o explóziu, ktorá by sa rovnala miliarde atómových bômb, zhodených na Hirošimu. Hovorí o tom YouTube kanál RealLifeLore.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Devastujúci náraz

Ak by ste stáli na mieste, z ktorého by ste mali výhľad na dopadajúcu ohnivú guľu, po jej dopade by ste umreli v priebehu niekoľkých sekúnd. Každá živá bytosť, ktorá by sa nachádzala v rádiuse tisíc kilometrov, by sa po dopade vyparila takmer okamžite. Ak by asteroid zasiahol stred Londýna, okamžite by zničil celé Spojené kráľovstvo, Írsko, Francúzsko, Belgicko, Holandsko, Švajčiarsko, Nemecko a Dánsko.

Všetky stromy, rastliny, či tráva, niekoľko tisíc kilometrov od nárazu by sa vznietili, kvôli extrémnemu množstvu tepla, ktoré by sa po náraze uvoľnilo. Požiare by sa rozmohli naprieč celým kontinentom, na ktorý asteroid dopadol. Priamo v epicentre nárazu by vyhĺbil asteroid do zeme masívnu dieru, ktorá by mala v priemere 150 km a bola by 20 km hlboká. Dopad asteroidu by zároveň vyvolal masívne zemetrasenie, ktoré by malo hodnotu 10.1 na Richterovej stupnici. To je viac, ako každé zemetrasenie, ktoré sa udialo na Zemi posledných 160 rokov.

Na videu vyššie môžete vidieť simuláciu z televízneho programu Discovery Channel, ktorá ukazuje kolíziu s asteroidom v priemere 500 km. 

Približne osem minút po náraze by na povrch začalo pršať enormné množstvo vyparenej skaly, v podobe popola a sutín. Tento dážď pochová celý povrch planéty a zapríčinil by ešte viac požiarov. Približne 45 minút po náraze by sa miestom nárazu prehnal vietor, ktorý by mal rýchlosť až 965 km/h. Tento vietor by zrovnal so zemou každú budovu, alebo strom, ktorý by ešte stál. Pre porovnanie, ak by asteroid zasiahol oblasť severnej Ameriky, celý kontinent by bol zničený v priebehu necelého dňa.

Ohrozený by bol však život na celej planéte. Následkom nárazu by sa vytvorila tlaková vlna, ktorá by zničila takmer všetok život na planéte. Vytvorila by sa 300-metrová tsunami, ktorá by sa prehnala celou planétou. So všetkým popolom, prachom a časticami, ktoré sa po náraze uvoľnili do atmosféry by nastalo obdobie súmraku, ktoré by mohlo trvať až 3 roky. Tento prašný obal atmosféry by zároveň znamenal totálny kolaps ekosystému, presne tak, ako to podľa vedcov prebiehalo aj v prípade dinosaurov.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close