KryptomenySpravodajstvo

Prezident El Salvádora oznámil, že vybudujú Bitcoin City

Prezident El Salvádora, Mayib Bukele oznámil, že vybudujú Bitcoin City. Poháňané bude geotermálnou energiou zo sopky Conchagua.

Pravicový prezident Salvadoru Nayib Bukele opäť vsádza na Bitcoin, ktorý podľa prezidenta znamená pre krajinu ten správny smer. El Salvador je prvou krajinou na svete, kde je Bitcoin od 7. septembra zákonným platidlom. Prostredníctvom štátnej elektronickej peňaženky Chivo milióny Salvádorčanov nakupujú a predávajú produkty a služby s touto kryptomenou. Medzitým tí, ktorí žijú v zahraničí, realizujú prevody bez platenia poplatkov. Najnovším plánom prezidenta Bukeleho je vybudovať Bitcoin City, ktoré by fungovalo pomocou geotermálnej energie zo sopky Conchagua. O svojom zámere prezident informoval na podujatí  Feel The Bit 2021, ktoré sa konalo na pláži Mizata v La Libertad. Na tému upozorňuje portál gizmodo.com.

Ako bude vyzerať mesto budúcnosti?

Bukele v sobotu povedal, že Bitcoin City bude postavené vo východnej časti Salvadoru, v regióne v La Union. Mesto bude postavené v blízkosti sopky Conchagua s cieľom využiť jej geotermálnu energiu pre mesto a na ťažbu Bitcoinov. Aby to bolo realizovateľné, vláda poskytne pozemky a verejnú infraštruktúru. Mesto bude mať tiež centrálne námestie, ktoré bude zhora vyzerať ako symbol Bitcoinu. Okrem toho bude mať mesto obytné zóny, nákupné centrá, reštaurácie, letisko či prístav.

„V meste Bitcoin City budeme mať baníctvo, poľnohospodárstvo, kultúru a šport,“ zdôraznil prezident.

Presidencia.gob.sv uvádza, že mesto nebude vyberať žiadne dane okrem DPH. Žiadna daň z príjmu, nulová daň z nehnuteľnosti, nulová mestská daň a nulové emisie CO2. Jediná daň, ktorá bude v Bitcoin City realitou, bude DPH, z ktorej polovica sa použije na zaplatenie dlhopisov samosprávy a zvyšok na verejnú infraštruktúru a údržbu mesta.

S výstavbou mesta sa podľa prezidenta začne do 60 dní po financovaní. Bude to v roku 2022, kedy sa začne vydávanie dlhopisov na tento účel. Tieto bitcoinové dlhopisy budú emitované v hodnote 1 miliardy dolárov, s cieľom získať finančné prostriedky na vybudovanie Bitcoin City. Dlhopisy budú vydané v likvidnej sieti a budú mať nominálny výnos 6,5 %.

Blockstream, ktorý spravuje likvidnú sieť, uviedol, že 500 miliónov dolárov zo získaných prostriedkov bude určených na infraštruktúru pre mesto a ťažbu Bitcoinov v regióne. Zvyšných 500 miliónov dolárov sa použije na nákup ďalších Bitcoinov.

El Salvador patrí k jednej z najchudobnejších krajín Latinskej Ameriky a je preto otázne či obyvatelia tejto krajiny zdieľajú rovnaké nadšenie z Bitcoin City ako ich prezident.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close