Pretrvávajúce sankcie USA voči Huawei môžu výrazne oslabiť spoločnosť Google

Huawei chce investovať 1-miliardu $ do podpory vlastného obchodu Huawei AppGallery. Google by sa mal mať na pozore, ináč mu vyrastie obrovská konkurencia.

Sankcie voci Huawei mozu uskodit spolocnosti google
Zdroj: flickr.com (Gage Skidmore), úprava: Vosveteit.sk

Nie je žiadnym tajomstvom, že spoločnosť Huawei pár dní dozadu predstavila nové smartfóny Mate 30 a Mate 30 Pro. Predstavenie týchto smartfónov bolo výnimočným z viacerých uhľov pohľadov. Jedným z nich je, že smartfóny prinášajú radu inovácií, ktorú im môžu iní výrobcovia závidieť. Odhliadnuc však od technologických noviniek a vylepšení, jedná sa vôbec o prvé smartfóny, ktoré v dôsledku sankcií zo strany USA neobsahujú služby spoločnosti Google (pozn. redakcie: s výnimkou open-source projektov).

Diskusiu okolo sankcií a ich možnej škodlivosti pre americký Google otvoril portál Gizmochina.com, ktorý dobre zhrnul celú problematiku. Pre lepšie pochopenie však treba vysvetliť, ako je možné, že sa hovorí o zákaze využívania služieb Google, ale aj napriek tomu nájdeme v telefóne operačný systém Android. V zjednodušenej podobe, Android je open source projekt, ktorý vo svojej základnej podobe je “nahým” softvérom bez integrácie služieb spoločnosti Google. Až následne licencovanie smartfónov spoločnosťou Google, umožňuje jednotlivým výrobcom využívať ich služby. Napríklad obchod Google Play, ktorý v našich končinách je najpoužívanejším obchodom s aplikáciami (pozn. redakcie: všetky služby sa dajú však manuálne nainštalovať, ako aj nainštalovať prostredníctvom iných obchodov s aplikáciami).

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Hoci každý zručnejší používateľ vie, že aplikácie a služby od Google sa dajú nahrať do smartfónu aj z iných strán, tak problémom je, že tento spôsob inštalácia je závislý od samotných používateľov, a zároveň väčšina z nich jednoducho nebudete vedieť ako to spraviť.

Huawei chce investovať 1-miliardu

Huawei preto predinštaloval do novopredstavených smartfónov obchod Huawei AppGallery, ktorý má približne 50-tisíc aplikácií. Jedná sa o veľké množstvo, ale s porovnaním s Google Play obchodom, ktorý má viac ako 2,5 milióna aplikácií, je to jednoducho málo.

Huawei si dobre uvedomuje, že musú konať. A preto jeden z riaditeľ spoločnosti, Richard Yu, verejne hovoril o novom programe pre vývojárov – HMS Ecosystem Incentive Program, v ktorom chce spoločnosť preinvestovať 1-miliardu dolárov. Jedná sa o program, ktorého cieľom je povzbudenie vývojárov, aby nimi vytvorené aplikácie predávali prostredníctvom obchodu Huawei AppGallery. Dokonca, spoločnosť Huawei zvyšuje podiel výnosov v prospech týchto vývojárov na 85%. V porovnaní s Google Play obchodom si tak prídu vývojári na lepšie peniaze, ktorý ponúka 70% z celkových príjmov.

Počas briefingu Yu povedal:

„Museli sme to urobiť. Máme dobré vzťahy so spoločnosťou Google, ale vláda USA nás prinútila urobiť to a nemáme inú možnosť. “

Konflikt sa ťahá už od mája

Huawei bol ešte v máji tohto roka americkou vládou zaradený na zoznam “Entity list”, teda zoznam spoločnosti, s ktorými majú americké spoločnosti obmedzené možnosti obchodovania. Americká vláda neskôr udelila 90-dňovú licenciu Huawei, ktorá umožňovala naďalej spolupracovať s vybranými americkými spoločnosťami. Platnosť tejto licencie skončila v druhej polovici augusta. Americká vláda licenciu následne predĺžila o   ďalších 90-dní  so slovami, že dáva takto zákazníkom spoločnosti možnosť, aby prešli na produkty konkurenčných firiem.

Čo nastane, keď vyprší predĺžená licencia dnes nikto nevie. V každom prípade, Huawei má očividne aj plán “B”.

Kto iný ak nie Huawei?

Spoločnosť Huawei je dlhé roky inovátorom vo viacerých odvetviach svojho pôsobenia. Spoločnosť má zároveň silnú a stabilnú základňu verných zákazníkov, ktorá sa z roka na rok rozširuje. Zároveň disponuje obrovským kapitálom a kapacitami. V súčasnosti existuje veľmi málo spoločností, ktoré by dokázali vybudovať plnohodnotnú konkurenčnú platformu spoločnosti Google, a my sa domnievame, že Huawei je jednou z týchto spoločnosti. Čo si myslíte Vy, je možné, aby Huawei vybudoval svoju vlastnú platformu, ktorá by bola schopná konkurencie obchodu Google Play?

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre