SpravodajstvoVeda a výskum

Prepojenie mozgu a počítaču je stále reálnejšie. Vedci hovoria o funkčnom riešení

Prototyp mozgového čipu umožňuje imobilným pacientom fungovať v online svete

Vedci, pracujúci na prepojení počítača s ľudským mozgom čelia jednému dosť veľkému problému. Netušia, ako dostanú informácie z nášho orgánu do stroja. Píše portál ArsTechnica.

Aj dnes je pre nás mozog jednou veľkou záhadou a pravdou je, že na pochopenie toho, čo sa vo vnútri deje sa používa výstup tohto orgánu. Inými slovami povedané, spoliehame sa na to, čo prikáže mozog telu urobiť. Jedným z prípadov je reč, ktorou vieme popísať čo sa s nami deje. Medicínske zariadenia, ako napríklad magnetická rezonancia dokážu lekárom poskytnúť nejaké stopy, no výskumníci neustále hľadajú priamejšie spôsoby, ako sa s ľudským mozgom spojiť. Už celé desaťročia sa pokúšajú o to, prepojiť mozog s počítačom.

Minulú stredu vedci predstavili výsledky nového výskumu. Tvrdia, že mozog by sa s počítačom dal prepojiť pomocou cievy, ktorá vedie priamo do mozgu. Elektródy sa pripojili na stenu cievy a dokázali rozpoznať, kedy mozog vydal signál k pohybu. Tento signál následne poslali do počítača, pomocou vysielača, ktorý sa nachádzal v hrudi pacienta. Táto metóda umožnila imobilným pacientom pracovať v online priestore len za pomoci ich mozgov.

Prepojenie mozgu a počítača?

V praxi to však chce cvik, elektródy síce dokážu rozpoznať signál z mozgu, no počítač sa musí naučiť rozpoznávať, čo tieto signály znamenajú. Po pár týždňoch však pacienti dokázali používať snímač pohybu očí na pohyb kurzorom a kliknúť vedeli pomocou myšlienky. To im umožnilo posielať textové správy, alebo nakupovať na internete.

Ide o prototyp, ktorý nebol ešte americkou vládou schválený na masové používanie. Spoločnosť, stojaca za ním však zháňa dotácie na ďalšie testy. Predbežné výsledky však ukazujú, že ide o funkčné rozhranie medzi mozgom a počítačom. Momentálne však elektródy dokážu zachytiť len jeden bit informácie. Je to buď kliknutie myšou, alebo absencia signálu pre kliknutie.

S podobným nápadom prichádza aj Elon Musk, so svojim projektom Neuralink. Ide však o trochu zložitejší koncept, tvorený viac ako tisíckou flexibilných elektród. Neuralink je navrhnutý na zavedenie priamo do mozgu, pomocou špecializovaného robota. Doteraz však bol demonštrovaný jedine na prasatách.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close