Prepojenie mozgu a počítaču je stále reálnejšie. Vedci hovoria o funkčnom riešení

Prototyp mozgového čipu umožňuje imobilným pacientom fungovať v online svete

mozog
Zdroj: flickr.com (SciTechTrend)

Vedci, pracujúci na prepojení počítača s ľudským mozgom čelia jednému dosť veľkému problému. Netušia, ako dostanú informácie z nášho orgánu do stroja. Píše portál ArsTechnica.

Aj dnes je pre nás mozog jednou veľkou záhadou a pravdou je, že na pochopenie toho, čo sa vo vnútri deje sa používa výstup tohto orgánu. Inými slovami povedané, spoliehame sa na to, čo prikáže mozog telu urobiť. Jedným z prípadov je reč, ktorou vieme popísať čo sa s nami deje. Medicínske zariadenia, ako napríklad magnetická rezonancia dokážu lekárom poskytnúť nejaké stopy, no výskumníci neustále hľadajú priamejšie spôsoby, ako sa s ľudským mozgom spojiť. Už celé desaťročia sa pokúšajú o to, prepojiť mozog s počítačom.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Minulú stredu vedci predstavili výsledky nového výskumu. Tvrdia, že mozog by sa s počítačom dal prepojiť pomocou cievy, ktorá vedie priamo do mozgu. Elektródy sa pripojili na stenu cievy a dokázali rozpoznať, kedy mozog vydal signál k pohybu. Tento signál následne poslali do počítača, pomocou vysielača, ktorý sa nachádzal v hrudi pacienta. Táto metóda umožnila imobilným pacientom pracovať v online priestore len za pomoci ich mozgov.

Prepojenie mozgu a počítača?

V praxi to však chce cvik, elektródy síce dokážu rozpoznať signál z mozgu, no počítač sa musí naučiť rozpoznávať, čo tieto signály znamenajú. Po pár týždňoch však pacienti dokázali používať snímač pohybu očí na pohyb kurzorom a kliknúť vedeli pomocou myšlienky. To im umožnilo posielať textové správy, alebo nakupovať na internete.

Ide o prototyp, ktorý nebol ešte americkou vládou schválený na masové používanie. Spoločnosť, stojaca za ním však zháňa dotácie na ďalšie testy. Predbežné výsledky však ukazujú, že ide o funkčné rozhranie medzi mozgom a počítačom. Momentálne však elektródy dokážu zachytiť len jeden bit informácie. Je to buď kliknutie myšou, alebo absencia signálu pre kliknutie.

S podobným nápadom prichádza aj Elon Musk, so svojim projektom Neuralink. Ide však o trochu zložitejší koncept, tvorený viac ako tisíckou flexibilných elektród. Neuralink je navrhnutý na zavedenie priamo do mozgu, pomocou špecializovaného robota. Doteraz však bol demonštrovaný jedine na prasatách.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre