SpravodajstvoVeda a výskum

Premýšľali ste niekedy nad tým, koľko stromov je potrebných na to, aby sme mali dostatok kyslíka na dýchanie?

Na Zemi je viac ako 3 bilióny stromov - čo je 422krát viac ako ľudí.

To, koľko kyslíka vyprodukuje jeden strom závisí od viacerých faktorov ako napríklad od druhu, veku, kondície, veľkosti a prostredia, v ktorom strom rastie. Takisto dochádza k rozdielnej produkcii kyslíka stromami v zimnom a letnom období.

V lete vyprodukuje strom viac kyslíka ako v zime. Je tiež dôležité mať na pamäti, že stromy nielen uvoľňujú kyslík, ale aj spotrebúvajú oxid uhličitý. Stromy, ale i rastliny vykonávajú fotosyntézu počas denného svetla pohlcovaním svetla, z ktorého získavajú energiu. V tejto dennej fáze dochádza k rozkladu vody a uvoľneniu kyslíka, zatiaľ čo v noci používajú kyslík a uvoľňujú oxid uhličitý.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Koľko kyslíka vyprodukuje strom?

Existuje však aj zopár rastlín, ktoré produkujú kyslík predovšetkým v noci. Ide najmä o rastliny ako Aloe vera, Zelenec chochlatý, Svokrine jazyky, Orchidea, Lopatkovec či palma druhu Areca. Stromy a rastliny zohrávajú významnú úlohu v našom ekosystéme a ich schopnosť pohlcovať oxid uhličitý napomáha zvládaniu boja so skleníkovými plynmi. Priemerný 100 – ročný strom, napríklad Buk, počas svojho života vyprodukuje asi 6 600 kg kyslíka pre ostatné organizmy, pričom môže absorbovať oxid uhličitý rýchlosťou 21,77 kg za rok. Táto rýchlosť absorbovania oxidu uhličitého však významne závisí od jeho veľkosti, resp. od tvaru jeho koruny ako i od veku a celkovej kondície, píše portál jkcooper.

Buk, ktorý sa dožije 100 rokov, je schopný schopný vyprodukovať okolo 6 600 kg kyslíka. Čo je dostatok kyslíka pre 3 ľudí na jeden rok.

Povedzme si zopár faktov o zelených pľúcach našej planéty…

  • Stromy sú súčasťou len posledných desiatich percent celej histórie Zeme. Predpokladajme, že Zem je stará 4,5 miliardy rokov, pritom rané formy rastlín, ako sú machy a lišajníky, sa objavili iba pred 470 miliónmi rokov.
  • Človek za rok vdýchne asi 9,5 tony vzduchu, pričom kyslík tvorí asi 23 % z tohto vzduchu.
  • Niektoré druhy stromov sú v skutočnosti biologicky nesmrteľné. Nie je v tomto prípade vylúčené, že neodumrú z iného dôvodu, avšak vek nie je jedným z nich. Napríklad strom Ginkgo biloba môže dosiahnuť vek aj tisíce rokov, pričom sa zistilo sa, že aj keď majú vek 1 000 rokov, imunitný systém týchto stromov je podobný imunitnému systéme 20-ročných jedincov.
  • Niektoré druhy stromov si napríklad môžu navzájom vysielať vzdušné chemické signály, aby sa tak varovali pred prichádzajúcimi hrozbami, ako je hmyz. Ich najbližší susedia potom produkujú triesloviny, vďaka ktorým majú ich listy horkú chuť, ktorá im pomáha uchrániť sa pred blížiacimi sa predátormi.

Len pre zaujímavosť štúdia vedcov z Yale University zistila, že na Zemi je viac ako 3 bilióny stromov – čo je 422krát viac ako ľudí. Tento údaj znie celkom pôsobivo, pokiaľ si neuvedomíme, že od začiatku ľudskej civilizácie (asi pred 11 700 rokmi) celkový počet stromov na Zemi klesol o 46%, píše portál ovoenergy.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close