SpravodajstvoVeda a výskum

Prekladanie mimozemskej správy: Prečo by to bolo takmer nemožné?

Poľský filozof a autor sci-fi popísal problémy, spojené s komunikáciou vesmírnych civilizácií.

Inštitút SETI (pozn. redakcie: Search for Extra-Terrestrial Intelligence) pátra po stopách inteligentného života už dlhú dobu a rok 2016 bol plný falošných poplachov, píše portál Astronomy.

Dokonca aj začiatkom roka sa astronómom podarilo objaviť záhadný signál, ktorý prichádzal od nášho najbližšieho vesmírneho suseda, hviezdy Proxima Centauri. Lenže na to, aby mohli odborníci naozaj potvrdiť, že vo vesmíre existuje život, potrebujú neoblomný dôkaz. Ako povedal astronóm a popularizátor vedy, Carl Sagan: „Výnimočné tvrdenia si vyžadujú výnimočné dôkazy.“

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Čo ak by sme v najbližšej dobe zachytili signál, ktorý bez najmenších pochýb prišiel od inteligentnej civilizácie? V prvom rade by išlo o objav, ktorý by vyvolal obrovský rozruch a odpovedal na otázku, ktorú si kladieme už od doby, čo sme sa pozerali na oblohu: Sme vo vesmíre sami? Aké by boli naše ďalšie kroky?

Prekladanie mimozemskej správy

Je viac ako pravdepodobné, že by sme prešľapovali na mieste. Chcú nám niečo povedať? Čo presne tento signál znamená? Poľský filozof a autor sci-fi, Stanisław Lem tvrdil, že ľudstvo nikdy nebude schopné prečítať, alebo pochopiť správu od mimozemskej civilizácie. Svoje myšlienky autor uviedol aj v knihe z roku 1968: His Master’s Voice. Kniha rozpráva príbeh o obrovskom vládnom projekte, ktorý sa snaží rozlúštiť správu od mimozemskej inteligencie.

Lem uvádza, že v komunikácii medzi mimozemskými druhmi budú existovať dve neprekonateľné bariéry – jazyková bariéra a inteligenčná bariéra.

Jazyková bariéra

Aj keby sme dostali správu od mimozemšťanov, ktorú by sme teoreticky mohli pochopiť, pravdepodobne ju nebudeme vedieť prečítať. Dôvod je taký, že naše jazyky nezdieľajú žiadne body, o ktoré by sme sa vedeli oprieť. Keď lingvisti prekladajú správy so starovekých jazykov, spoliehajú sa na biologické, či kultúrne hodnoty, ktoré poznáme my všetci.

Ako príklad sa uvádza veta „Stará mama zomrela, pohreb bude v stredu.“ Ľudstvo pozná koncept rozmnožovania, rodiny, dní, smrti a aj pohrebu. Pri prekladaní so starovekých jazykov sa môžu opierať práve o tieto koncepty, ktoré im v konečnom dôsledku pomôžu správu preložiť.

Lenže čo v prípade mimozemšťana, ktorý sa rozmnožuje nepohlavne? Čo ak sa po smrti nerozkladá, ako my ľudia, ale delí? Nemáme tušenie, na akom princípe môže mimozemská civilizácia fungovať. Niektorí vedci sa domnievajú, že niektoré biologické funkcie sú vo vesmíre rovnaké a mimozemšťania by sa od nás až tak líšiť nemuseli, no je to len teória.

Iné civilizácie môžu fungovať na iných konceptoch a ak sa ľudstvo nebude mať o čo oprieť, je len malá šanca, že sa nám podarí správu preložiť.

Inteligenčná bariéra

Skúste sa rozprávať so psom. Tieto zvieratá sa považujú za pomerne inteligentné, no aj tak s nimi dokážeme komunikovať len do určitej miery. Psy dokážu chápať kedy sme šťastní, kedy sa hneváme, no ak skúsime niečo zložitejšie, napríklad naučiť psa variť si vlastnú večeru, či vysvetliť mu ako funguje internet, zistíme, že ide o nemožný pokus.

Rovnaký prípad môže nastať, ak sa nám podarí spojiť s mimozemským životom. Ak je inteligentnejší ako my, jednoducho nedokážeme pochopiť, čo od nás chce. Či už by sme sa stretli s jazykovou, alebo inteligenčnou bariérou, prekladanie mimozemskej správy by pre nás ľudí bolo mimoriadne náročné, ak nie nemožné.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close