ANDROIDTECHNOLÓGIE

Prehrieva sa Vám telefón či seká alebo sa vám rýchlo vybíja? Môžete byť obeťou krypto kriminality

Ak ste používateľom Android smartfónu a stretli ste sa s  neprimeraným a nedôvodným prehrievaním, neúmerným vybíjaním batérie či sekaním tak to nemuselo byť len z  dôvodu „starého nevýkonného“ hardwaru.

Najnovšie výskumníci spoločnosti Eset odhalili viacero škodlivých softwarov slúžiacich na ťažbu kryptomien,   ktorý z vás, resp. vášho zariadenia spraví ťažné zariadenie. Hackeri týmto spôsobom dokážu spojiť viacero zariadení a  tak vyťažiť potenciál tisícov zariadení. Výskumníci  hovoria, že škodlivý software si používatelia do svojho zariadenia môžu stiahnuť aj nevedomky, prostredníctvom aplikácií, ktoré obsahujú škodlivý software vo vnútri. Ako príklad uvádzajú populárnu hru Bug Swasher, ktorá bola stiahnutá  prostredníctvom obchodu Google Play 1 až 5 miliónov krát.

„Stále viac a viac aplikácií za posledných 12 mesiacov schováva trojských koňov spájaných s ťažbou kryptomien. Na mobilných zariadeniach je používateľská kapacita pre zločincov obmedzená, ale ak ich existuje viac tak ponúkajú väčší potenciál,… hovorí David Emm, bezpečnostný výskumník z Kaspersky Lab.“

Ako sa chrániť?

Chrániť sa pred podobnými útokmi je obťažné. Hoci technologickí giganti sa snažia samotným používateľom pomôcť, aby si obdobné aplikácie neinštalovali do svojich zariadení (napr. spoločnosť Google v júli odstránila aplikácie slúžiace na ťažbu kryptomien z Google Play obchodu) tak aj napriek tomu sú stále jeden krok za krypto zločincami. Samotní používatelia by tak mali byť obozretní a sťahovať len aplikácie, ktoré poznajú a to z oficiálnych zdrojov.

Zdroj: PhoneArena.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Tagy
Android Bitcoin Krypto meny malware

Martin Borko

Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk, ktorý dnes patrí medzi najväčšie technologické webové stránky na Slovensku.
Close
Close