BezpečnosťNávodySpravodajstvo

Prehliadajte internet bezpečnejšie pomocou šifrovania DoH. Pozrite sa, ako ho v Google Chrome zapnete

Nová metóda ochrany dát sa už čoskoro stane štandardom

Internetový prehliadač Google Chrome poskytuje možnosť DoH (pozn. redakcie: DNS over HTTPS) ako možnosť zvýšenej ochrany na internete. Táto možnosť je štandardne vypnutá, no môžete si ju zapnúť pomocou skrytej vlajočky.

Väčšina stránok používa šifrovanie HTTPS (pozn. redakcie: HyperText Transfer Protocol Secure). V praxi ho môžete vidieť ako ikonku zámku pri URL adrese. Pri použití šifrovania HTTP váš prehliadač vyhľadá IP adresu, prislúchajúcu danej stránke a bude si myslieť že je pripojený na správnej adrese. Akákoľvek tretia strana môže vidieť, na akej stránke ste pripojený a aké dáta sa posielajú medzi vami a stránkou. Stránky HTTP nie sú šifrované, preto by sa nemali cez ne posielať žiadne citlivé dáta. Na druhú stranu stránky HTTPS už šifrovanie majú, preto sa dajú považovať za bezpečné. S na konci znamená Secure, z angl. bezpečné.

Systém DNS (pozn. redakcie: Domain Name System), sa pripája na stránky pomocou mena domény a nie číselnej IP adresy. Keď zadáte napríklad google.com, systém si vyhľadá príslušný DNS server, cez ktorý si vyžiada IP adresu spojenú s portálom google.com. Až potom sa na IP adresu pripojí.

Systém DoH zabezpečuje šifrované pripojenie na DNS server a následne cez bezpečné pripojenie odošle žiadosť o získanie IP adresy. Ide o systém, kde nikto nevidí aké domény vyhľadávate a nedokáže ani pozmeniť odpovede serverov.

Ako povoliť systém DoH v prehliadači Chrome?

Prvým krokom je skopírovanie si tohto odkazu „chrome://flags/#dns-over-https“ bez úvodzoviek.

DoH
Zdroj: vosveteit.sk

Otvorí sa vám stránka, kde už bude žltou farbou zvýraznená nami hľadaná možnosť. Klikneme na rolovaciu lištu napravo a zaklikneme možnosť povoliť. Potom reštartujeme prehliadač Chrome. Systém DoH nebude fungovať, dokým váš DNS server nepodporuje DoH. Ak by sa vyskytla potreba použitia iného DNS servera, môžete použiť verejný DNS server Googlu, alebo Cloudfare. Či vám systém DoH funguje môžete vyskúšať na tejto stránke.

DoH sa už čoskoro stane bežným štandardom. Spoločnosť Google ho plánuje mať štandardne povolený od budúcej verzie prehliadača Chrome 81. Stále však platí, že na využitie tejto možnosti potrebujete mať kompatibilný DNS server.

Via howtogeek.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close