SpravodajstvoTECHNOLÓGIEZariadenia

Predstavený bol nový Raspberry Pi 4. Minipočítač ponúkne opäť o čosi vyšší výkon

Poteší aj podpora externých 4K displejov, či až 4GB RAM

Spoločnosť Raspberry Pi Foundation len pred niekoľkými hodinami oficiálne predstavila v poradí už 4. generáciu miniatúrneho počítača Raspberry Pi. Nový Raspberry Pi 4 sa nesie v tradičnej línii svojich predchodcov, takže jeho najväčšie prednosti, ktorými sú práve malé rozmery, boli naďalej zachované. Novinkou novej generácie je však nie len opäť o čosi vyšší výkon, ale aj spĺňanie najnovších technologických štandardov a požiadaviek.

Nový Raspberry Pi 4

Úplná novinka sa posunula najmä po výkonnostnej stránke. Môže za to najmä nový procesor ARM Cortex-A72, ktorý disponuje až 4 jadrami a beží na frekvencii 1,5GHz. Samotný výkon ale priamo navyšuje operačná pamäť RAM, ktorej pri základnom modeli príliš nenájdete. Ten totiž displnuje iba 1GB dostupnej pamäte RAM, pričom druhá verzia ponúka 2GB. Vrcholom novej generácie sú až 4GB pamäte RAM, vďaka čomu je najvyšší výkonnostný model využiteľný pre omnoho viac aplikácií, ako v minulosti.

Zdroj: RaspberryPi.org

A o akom všestrannom využití vlastne hovoríme? Predošlá generácia bola prevažne používaná ako súčasť siete, ale aj ako malé multimediálne centrum. Technológie ale neustále napredujú a Raspberry Pi sa musel, podobne ako ostatné podobné zariadenia, adaptovať najmodernejším trendom. Výsledkom toho je, že nový Raspberry Pi 4 umožňuje pripojenie až dvoch 4K displejov bežiacich na 30 fps (micro-HDMI), poprípade jeden 4K displej bežiaci na 60fps. Zariadenie taktiež disponuje Ethernet portom, dvojicou USB 3.0 Type-A portov, dvojicou USB 2.0 Type-A portov a zavše treba spomenúť aj podporu dvojpásmového WiFi pripojenia. Všetky tieto špecifikácie, teda najmä v prípade najvýkonnejšieho modelu naznačujú, že Raspberry Pi 4 bude bezproblémovo využiteľný nie len ako menší desktop, ale aj ako multimediálne centrum „novej“ generácie.

Opäť prijateľná cena

Pre prípadných záujemcov o novú generáciu minipočítača Raspberry Pi máme naozaj skvelé správy, keďže cena zariadenia je naozaj stále veľmi prijateľná a je zhruba na úrovni svojich predchodcov. Základný model s 1GB RAM stojí v našich končinách 38,54 eur, model s 2GB RAM vychádza na 49,23 eur, pričom najvýkonnejší model s 4GB RAM stojí stále prijateľných 59,91 eur. Uvedené ceny deklaruje oficiálny predajca zariadení Raspberry v našich končinách, rpishop.cz.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy
Close
Close