ANDROID

Predpovede sa naplnili! Google začína spoplatňovať aplikácie pre OEM partnerov. Máme sa obávať nárastu cien smartfónov?

Spoločnosti Google bola pred niekoľkými mesiacmi udelená pokuta vo výške 4,3 miliardy eur od Európskej únie. Tej sa nepáčili praktiky spoločnosti Google voči OEM partnerom, ktorými nútila partnerov predinštalovávať Google aplikácie do ich smartfónov. Google nedostal ale iba nemalú pokutu, ale aj ultimátum, aby s takýmito praktikami skončil do 90 dní. Tie na konci októbra vypršia a tak sme napäto čakali, ako tento problém Google vyrieši. Riešenie je z pohľadu spoločnosti Google celkom jednoduché a popravde, aj sme ho očakávali.

OEM partneri si musia zaplatiť novú licenciu

Praktiky spoločnosti Google mali zhoršovať hospodársku súťaž na trhu, no povedzme si na rovinu, kto má v oblasti aplikácií a vyhľadávača najväčší monopol na svete? Samozrejme, je ním Google, ktorý doteraz poskytoval svoje výrobky všetkým OEM partnerom úplne zdarma. Tieto časy ale definitívne odzvonili. OEM partneri si najnovšie budú musieť zaplatiť špeciálnu licenciu, aby mohli do ich zariadení predinštalovať aplikácie ako Google Chrome, Vyhľadávanie Google a ďalšie aplikácie pod záštitou spoločnosti Google.

Zvýšia sa ceny smartfónov?

Jedna z hlavných otázok, ktorá určite zaujíma väčšinu z Vás. Operačný systém Android by mal aj naďalej zostať bezplatný a open source, čo je pre nás tou najpodstatnejšou správou. I keď budú musieť OEM partneri platiť licenčné poplatky za predinštalovanie Google aplikácií, táto suma by nemala ceny smartfónov nijako ovplyvniť. Samozrejme, výrobcovia smartfónov môžu určite zvoliť aj inú alternatívu, no túto možnosť zrejme nezvolí žiadny prémiový výrobca, keďže sa jedná o čiastočnú „prestíž“.

Samotná pokuta a zmena praktík sa niekde jednoducho odzrkadliť musela a jej výsledkom je práve nová licencia pre OEM výrobcov. Aplikácie spoločnosti Google sú v prípade nevyužitia ich produktov OEM partnermi vysoko ohrozené z hľadiska ziskov, keďže doteraz mal Google „zaručený“ obrat. Väčšina peňazí ale putovala naspäť do vývoja, ktorý bude ale najnovšie platený zo samotných licencií výrobcov. Nové licencie by mali podľa dostupných informácií nadobudnúť účinnosť 29. októbra 2018 pre všetky nové smartfóny a tablety predávané na území EÚ.

Tip pre vás  Nový operačný systém od Huaweiu by mohol ohroziť americkú národnú bezpečnosť, tvrdí Google

Zdroj: techradar.com, úvodný obrázok (vlastný)

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy
Close
Close