Spravodajstvo

Predinštalovaným aplikáciám v smartfónoch, ktoré nejde odstrániť, by mohlo odzvoniť

Nová legislatíva by mohla byť prijatou ešte v tomto roku

Predinštalované aplikácie v smartfónoch mnohí z nás nevyužívajú pričom len zaberajú úložný priestor. Zároveň ich častokrát dokonca nie je možné bežnou cestou odstrániť zo smartfónu. To by sa však mohlo čoskoro zmeniť. Na tému upozorňuje portál gizmochina.com.

Odzvoní vstavaným aplikáciám v smartfónoch?

Častokrát voči legislatíve Európskej únii máme výhrady. Napríklad v prípade nabíjacích konektorov, ktoré by mali byť postupne harmonizované. Za posledných niekoľko rokov v podstate došlo k zredukovaniu desiatok nabíjacích konektorov v  tri štandardy, z ktorých jeden sa pomaly vytráca (USB Type – C , Lightning konektor a microUSB), pričom zámerom Únie je jeden konektor. Spoločnosť Apple sa nie tak dávno vyjadrila, že týmto krokom by utrpeli na konci dňa samotní zákazníci. Dôvodom je, že zdravá konkurencia a rozmanitosť produktov spolu ruka v ruke prináša aj inovácie. Pričom mnoho používateľov zdieľa rovnaký názor. Okrem iného argumentuje tým, že by vznikol obrovský elektro-odpad.

Na druhej strane, niektoré zámery Únie, hlavne používatelia, berú „všetkými desiatimi“ prstami na rukách. Jedným z ďalších zámerov, ktorý bez pochyby bude patriť do tejto kategórie, je možnosť odstránenia predinštalovaného softwaru v zariadeniach, ktorý nie je možné aktuálne zo smartfónov odstrániť.

Portál Gizmochina.com píše, že toto opatrenie je súčasťou pripravovaného dokumentu Digital Services Act. Očakáva sa, že administratívou a schvaľovacím procesom, by mohol tento dokument prebehnúť do konca roka.

Ak by sa toto opatrenie pretavilo v realitu, tak by to mohlo znamenať pre mnoho technologických gigantov „ďalšie výzvy“. Dôvodom je, že ak by mohol byť ich vstavaný software odstráneným zo smartfónov, tak by to mohlo ovplyvniť ich dominanciu na trhu s aplikáciami a dátami. Mnohé z týchto aplikácií totiž zbierajú údaje aj bez toho, aby boli aktívne využívanými používateľmi, ktoré sú neskôr využívanými za účelom vlastného prospechu, napríklad na lepšie cielenie reklamy.

Mimochodom, dovoľte nám dať vám do pozornosti jeden zo starších článkov, kde sme venovali téme, ako je možné odstrániť vstavaný software bez toho, aby ste museli robiť ROOT zariadenia.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy

Martin Borko

Technológie ma fascinujú už niekoľko rokov a to hlavne spotrebná elektronika, ktorá nám dokáže častokrát zjednodušiť každodenné fungovanie. Zároveň však nepohrdnem ani futuristickými technológiami a víziami, o ktorých rád aj píšem.
Close
Close