SpravodajstvoVeda a výskum

Pred viac ako 50 rokmi sa z Mesiaca stalo „golfové ihrisko“: Kto urobil prvý odpal?

Pozrite sa aj vy na historický prvý odpal na Mesiaci. Na svedomí ho má Alan Shepard.

Väčšina golfistov vie, že je najlepšie vyhnúť sa piesočným pasciam na ihrisku. Astronaut americkej NASA, Alan Shepard však nemal veľmi na výber, keď sa rozhodol zahrať si golf na povrchu Mesiaca, našej prirodzenej družice, píše portál Space.

Táto historická udalosť sa odohrala pred 50 rokmi, 6. februára 1971, krátko po pristátí misie Apollo 14. Shepardova hra bola zachytená počas priameho prenosu z povrchu Mesiaca. Shepard odpálil dve loptičky a tvrdil, že tie zaleteli „na kilometre ďaleko“. Shepardove slová mohli byť trochu prehnané. Dokazuje to aj golfová asociácia Spojených štátov, ktorá pomocou dát z misie Apollo 14 a dát z aktuálnejších misií dokázala loptičky nájsť. Prvá loptička sa dostala do vzdialenosti 22-metrov a druhá uletela 37-metrov.

To je naozaj málo aj na pomery našej planéty. Dáta z golfových turnajov naznačujú, že priemerný začiatočný golfista dokáže loptičku odpáliť do vzdialenosti až 198-metrov a priemerná golfistka do vzdialenosti 135-metrov. Tieto údaje boli z čias Shepardovho letu a dnes môžu byť hodnoty vyššie.

Mesiac
Golfová loptička Alana Sheparda. Zdroj: NASA/JSC/ASU/AndySanders

Nepriaznivé podmienky

Pravdou ale je, že „tam hore,“ na Mesiaci, sú podmienky diametrálne odlišné a Shepard musel zápasiť s niekoľkými faktormi. V prvom rade jeho „palica“ nebola vôbec golfovou palicou. Išlo o zariadenie na zber vzoriek, na ktorom bol primontovaná golfová hlavička. Shepard mal na sebe tiež skafander, ktorý nie je známy svojou vysokou mobilitou, ako môžete vidieť aj v tomto článku.

„V skafandri mohol odpáliť loptičku len jednou rukou, čo mu nedávalo dosť sily na to, aby ju odpálil rýchlosťou, akou ju dokážu odpáliť golfisti na Zemi,“ vyjadrila sa historička Victoria Nenno.

Nenno sa zároveň vyjadrila o svojom záujme vidieť nové skafandre, ktoré americká NASA plánuje pre program Artemis. V akcii by sme ich mohli vidieť už v roku 2024, kedy sa majú na povrch Mesiaca vrátiť ďalší ľudia. Nové skafandre by mali astronautom ponúknuť väčšiu mobilitu a možno budeme svedkami aj rekreácie Shepardovho odpalu, ktorý by mohol v nových skafandroch dopadnúť o čosi lepšie.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close