Pred pár dňami sme sa len o chlp vyhli katastrofickej vesmírnej zrážke

Dva nefunkčné stroje by mohli obežnú dráhu zaplaviť tisíckami drobných úlomkov

zrážka
Zdroj: ESA

Vo štvrtok, 15.10., večer, sa na obežnej dráhe Zeme takmer zrazil nefunkčný sovietsky satelit s časťou čínskej rakety. Píše o tom portál Science Alert.

K situácii sa vyjadrila spoločnosť LeoLabs, ktorá pomocou radaru sledovala „veľmi rizikovú zrážku“, ktorá sa mala odohrať medzi týmito dvoma objektmi. Tie nám mali nad hlavami preletieť až štyrikrát za deň, a to už od minulého piatku. Dáta spoločnosti naznačujú že od katastrofickej zrážky nás delila vzdialenosť, v rozmedzí od 8 do 43 metrov.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Deň pred zrážkou, v stredu, 14.10. spoločnosť LeoLabs hlásila, že odhadovaná vzdialenosť, v ktorej popri sebe objekty preletia, je len 12 metrov. Šanca na zrážku bola v tom čase 10%. Možno to znie ako málo, ale americká vesmírna agentúra, NASA, upravuje trajektóriu Medzinárodnej vesmírnej stanice už pri riziku 0.001%.

V prípade zrážky

Problémom zároveň bolo, že sovietsky satelit, rovnako ako časť čínskej rakety, boli nefunkčnými objektmi, čo znamená, že neexistovala možnosť vyhnúť sa zrážke. Ak by sa naplnil najhorší scenár a objekty by sa zrazili, explózia by sa rovnala 14 metrickým tonám TNT. Zároveň by explózia vymrštila menšie časti trosiek do všetkých smerov.

10 minút po stretnutí objektov nezaznamenal radar spoločnosti LeoLabs žiadne stopy trosiek, čo znamená, že ku zrážke nedošlo.

„Vyhli sme najhoršiemu, no napriek tomu ostáva vesmírny odpad stále veľkým problémom,“ vyjadril sa astronóm Jonathan McDowell na svojom Twittrovom účte.

Samotná zrážka by nebola rizikom pre nikoho na Zemi. Objekty sa stretli vo výške 991 km nad povrchom, nad Weddelovým morom, ktoré sa nachádza pri Antarktíde. Tisíce úlomkov by však zaplavilo obežnú dráhu Zeme, čo by znamenalo obrovské nebezpečenstvo pre iné satelity, alebo vesmírne misie.

Momentálne sa nachádza na obežnej dráhe Zeme približne 130-miliónov úlomkov vesmírneho odpadu. Tieto kúsky sa pohybujú rýchlosťou, 10-krát vyššou ako je rýchlosť náboja. Zrážka by preto mohla spôsobiť katastrofálne škody na akomkoľvek vybavení, bez ohľadu na veľkosť trosky, ktorá by doňho narazila. Podobná zrážka by mohla kľudne zabiť astronautov, ktorí by sa nachádzali v rakete.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy

Komentáre