SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Pred 84-miliónmi rokov sa naša Zem „prevrátila na bok“ Čo to mohlo spôsobiť?

Nový výskum napáda akceptované teórie o tom, že za posledných 100-miliónov rokov bola os našej Zeme relatívne stabilná.

Naša Zem sa mohla pred niekoľkými miliónmi rokov prevrátiť. Záhadou doteraz bolo, ako k jej nakloneniu vlastne došlo a či išlo o jediný prípad vychýlenia, píše portál Science Alert.

Naša planéta sa nevychýlila pólmi len raz, ale mohlo prebehnúť niekoľko rôznych dejov, počas ktorých sa póly zeme vychyľovali. Hovorí o tom aj nová štúdia, ktorá našla dôkazy, že k jednému z vychýlení našich pólov mohlo dôjsť približne pred 84-miliónmi rokov.

Vychýlenie pólov Zeme sa označuje ako Skutočný polárny vander a ide o rotáciu vonkajších vrstiev planéty, vzhľadom na ich os otáčania.

Vedci analyzovali stopy vápenca z Talianska, ktorý sa datuje do obdobia krieda (pozn. redakcie: Toto obdobie začalo pred 100 miliónov rokmi). Vedci pátrali po zmenách magnetických vlastností, ktoré by sa prejavili počas vychýlenia zemských pólov.

Vedcom sa podarilo objaviť stopy bakteriálnych fosílií, ktoré formovali zväzky minerálu s názvom magnetit. Práve táto stopa by mohla priniesť najpresvedčivejší dôkaz o tom, kedy došlo k vychýleniu zemských pólov.

„Náš výskum predkladá doteraz najväčšie dôkazy o vychýlení zemských pólov a napáda teórie o tom, že póly našej planéty boli posledných 100-miliónov rokov relatívne stabilné,“ píše sa v novej práci.

Plávanie na tekutom jadre

Naša Zem sa skladá z pevného, vnútorného jadra a roztaveného vonkajšieho jadra. Nasleduje zemský plášť a zemská kôra. Zemský plášť a kôra pomaly „plávajú“ navrchu roztaveného vonkajšieho jadra. Vonkajšie jadro zároveň vytvára magnetické pole, ktoré je zaznamenané v horninách.

Keď dôjde k vychýleniu zemských pólov, posunie sa geografický pól planéty. V podstate sa vonkajší obal zeme „posunie“. Okrem tohto posunu sa nezmení nič v magnetickom poli, avšak horniny zaznamenávajú iné informácie.

Informácie, ktoré získali z vápenca im umožňujú zistiť vzdialenosť Severného a južného geografického pólu. Ak vedci nájdu v hornine vertikálne línie, znamená to, že póly boli presne na póloch, zatiaľ čo horizontálne línie by naznačovali, že sa póly nachádzali na rovníku.

„Predstavte si pohľad na Zem z vesmíru. Skutočný polárny vander by sa vám javil ako Zem, ktorá sa prevracia na bok. Vo svojej podstate to aj tak je – Pevný plášť a kôra rotujú na tekutom vonkajšom jadre,“ vysvetľuje geológ Joe Kirschvink.

Štúdia dokázala, že pred približne 84-miliónmi rokov sa póly našej planéty vychýlili približne o 12 stupňov. Išlo o vychýlenie, ktoré sa veľmi rýchlo napravilo – v priebehu nasledujúcich 5-miliónoch rokov. Počas tohto obdobia sa však Taliansko, spolu s celou severnou pologuľou, posunulo bližšie k rovníku.

Predchádzajúce výskumy tvrdili, že sa počas obdobia kriedy póly Zeme nevychýlili. Vedci však tvrdia, že doteraz neexistovalo dostatočné množstvo geologických záznamov, na základe ktorých by sa dali urobiť presné závery.

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Close
Close