SpravodajstvoVeda a výskumVesmír

Pred 2.5 miliardami rokov sa zvýšila hladina kyslíku na Zemi: Čo to znamenalo pre život?

Ako ovplyvňujú úrovne kyslíka v atmosfére vývoj mnohobunkových organizmov?

Pred 2.5-miliardami rokov v atmosfére Zeme vzrástla úroveň kyslíku, čo viedlo ku vzniku komplexnejších, mnohobunkových organizmov, píše portál SciTech Daily.

Vedci dlhú dobu predpokladali, že medzi vzostupom komplexných organizmov a vyššími úrovňami kyslíku v atmosfére existuje priame prepojenie. Existuje teória, ktorá tvrdí, že čím viac kyslíku sa v atmosfére planéty nachádza, tým sa zvýši veľkosť, do akej môžu organizmy narásť. Momentálne ide o hypotézu, ktorá sa v laboratórnych podmienkach ťažko dokazuje, no tím vedcov z Georgia Tech našiel spôsob, ako ju môžu overiť. Použili pritom priamu evolúciu, syntetickú biológiu a matematické modelovanie. Všetky tieto metódy využili pri pozorovaní špeciálneho druhu kvasiniek.

Odoberajte Vosveteit.sk cez Telegram a prihláste sa k odberu správ

Výsledky poukazujú na zaujímavé prepojenie medzi hladinami kyslíka a vzostupe komplexných mnohobunkových organizmov. Inými slovami povedané, množstvo kyslíku, ktoré mali prvotné organizmy k dispozícii ovplyvňovalo ich vývoj.

„Pozitívny efekt kyslíku na vývoj mnohobunkových organizmov závisí od jeho dávky. Prvé okysličenie našej planéty pravdepodobne výrazne obmedzilo vývoj mnohobunkového života. Pozitívne účikny kyslíku na mnohobunkové organizmy sa začínajú prejavovať až s veľkou dávkou kyslíku,“ tvrdí hlavný autor štúdie, G. Ozan Bozdag.

Kyslík v atmosfére

Tím vedcov v novej štúdii dokazuje, že účinky kyslíku sú oveľa zložitejšie, než sa prvotne zdalo. Keď sa po prvýkrát objavil na Zemi kyslík, dopad na mnohobunkové organizmy mohol byť skôr negatívny.

Veľa ľudí si dlho myslelo, že okysličenie zemského povrchu bolo pre život prospešné,“ vyjadril sa výskumník, Will Ratcliff.

Ak sa v atmosfére nachádza málo kyslíku, organizmy ho využívajú ako zdroj. Kyslík nedokáže preniknúť hlboko, čo núti mnohobunkové organimy byť malé a jednoduchšie. Ak sa v atmosfére nachádza veľké množstvo kyslíka, organizmy začnú rásť, čo dokázal aj nový výskum. Zaujímavosťou je aj to, že organizmy môžu rásť aj v prípade, že sa v atmosfére nenachádza žiaden kyslík, čo dokázali výsledky nového výskumu.

Výsledky výskumu s kvasinkami ukázali, že kvasinky zdvojnásobili svoju veľkosť v momente, keď nemali prístup ku kyslíku, zatiaľ čo generácia, ktorá žila v prostredí s priemernými hodnotami kyslíku sa vôbec nezväčšila. Nárast kvasiniek nastal aj v prípade, že mali k dispozícii veľké množstvo kyslíku.

Tento jav dokáže vedcom vysvetliť, prečo sa v istom časovom úseku, približne miliardu rokov po veľkom okysličení Zeme, nedialo z hľadiska evolúcie nič zvláštne. V tej dobe sa v atmosfére nachádzalo málo kyslíku, čo viedlo mnohobunkové organizmy k tomu, aby ostali relatívne malé a jednoduché.

Prihláste sa k odberu správ z Vosveteit.sk cez Google správy
Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close