TECHNOLÓGIEZaujímavosti

Pred 15 rokmi sme rozlúštili frekvenciu ľudského genómu. Dnes ju môžeme vykresliť v 3D mapách

Pred 15 rokmi sme ako ľudstvo dokázali prvýkrát rozlúsknuť ľudský genóm. Vďaka tomu sme boli schopní napísať všetky 3 miliardy párov DNA, ktoré nás definujú. Najnovšie sa skupine vedcov podarilo nájsť spôsob ako vytvoriť 3D obraz tejto „ľudskej mapy“.

Po sekvenovaní ľudského genómu sme mali (veľmi) dlhý zoznam listov. Vedeli sme o dvojitej špirále a každá ľudská bunka obsahovala celú túto sekvenciu DNA viac či menej v  konkrétnom poradí, ale nevedeli sme veľa o trojrozmernom umiestnení párov DNA – to znamená, dvojice v dvojitej špirále boli umiestnené vo vzťahu k bunkovým jadrovým štruktúram. To je dôležité, pretože nám môže povedať veľa o svojej funkcii a aktivite. A práve v tomto bode do hry vstupuje najnovšia štúdia z University of Illinois v meste Urbana-Champaign.

Vedci zo spomínanej univerzity vyvinuli techniky mapovania, ktoré nazývajú sekvenovanie amplifikácie signálu tyramidového signálu (TSA-Seq). Tyramid je molekula, ktorá, akonáhle je uvoľnená zo špeciálneho enzýmu umiestneného okolo určitých jadrových štruktúr, označuje akúkoľvek DNA, ktorá je na okolo. Čím je gén bližšie k týmto konkrétnym štruktúram, tým silnejší je signál z tyramidového štítku – rovnako ako sa vaše oblečenie vlhčí, ak stojíte bližšie k postrekovaču.

Vedci na základe toho testovali TSA-Seq v bunkách leukémie v laboratórnych podmienkach. Prišli na to, že gény bližšie k jednému druhu jadrovej štruktúry (jadrové škvrny) boli často aktívnejšie než tie, ktoré sú bližšie k inému (jadrové lamina).

Tip pre vás  Výrobu nových vlajkových procesorov Snapdragon 865 od Qualcommu bude mať pod palcom opäť Samsung

Výskumníci plánujú pokračovať vo vývoji svojej techniky TSA-Seq a zároveň dúfajú, že sa im podarí zmapovať 3D pozície génov aj v ďalších génov v iných typoch buniek.

Pochopenie štruktúry ľudského genómu má pre budúcnosť ľudí veľký význam. Totiž vďaka tomu budeme schopní lepšie napísať vlastný genóm.

Zdroj: Futurism, úvodný obrázok: Pixabay.com

Prihláste sa do odberu tých najnovších informácií a správ z portálu VoSveteIt.sk

Odoslaním e-mailu dávate súhlas s podmienkami ochrany súkromia. Nezabudnite odber potvrdiť ešte v e-maile, ktorý Vám bude doručený


Tagy

Martin Borko

Technológie sú mojou vášňou, o ktorej nie len hovorím, ale aj píšem už nejaký ten piatok. Som zakladateľom portálu Vosveteit.sk (predtým Windowscentrum.sk), ktorý dnes patrí medzi väčšie technologické webstránky s dosahom viac ako 6000 unikátnych čitateľov denne.
Close
Close