SpravodajstvoTECHNOLÓGIEZariadenia

Prečo už na starých telefónoch čoskoro nechytíte žiaden signál?

Čo presne vedie k vypínaniu starších sietí?

Ak si v šuflíku nájdete starý mobil, tak sú celkom veľké šance, že ho už na moderné mobilné siete nepripojíte. Okolo roku 2022 alebo 2023 už signál v mnohých krajinách nenájdete ani dokonca na iPhone 4, píše portál How to Geek. Prečo je to tak?

Začneme trochu iným príkladom. Ak máte doma starú pevnú linku, tá by mohla ešte fungovať bez problémov. Pevné linky totiž používajú takzvanú tónovú voľbu, čo je druh kódovania telefónneho čísla. Tónová voľba je štandardom približne od roku 1963. Ak by ste teda našli doma starú pevnú linku, tá by fungovala normálne, pretože funguje na tom istom princípe, ako modernejšie pevné linky.

„Problém“ mobilných sietí

Mobilné siete sú úplne odlišné. Neexistuje jednotný štandard, ktorý by fungoval naprieč desaťročiami. Telekomunikačné spoločnosti neustále prichádzajú s novými štandardmi. Príkladom je 5G mobilná sieť, ktorá bola po prvýkrát použitá v roku 2018. V roku 2009 nastúpila sieť 4G, 2G v roku 1991 a 1G v roku 1981. Ak hovoríme o „géčkach“, tie sú skratkou pre slovo generácia. 5G sieť je v tomto prípade piatou generáciou mobilného štandardu.

Nové štandardy prinášajú množstvo vylepšení. V prvom rade sú rýchlejšie a ponúkajú silnejší signál. Práve kvôli rýchlejším prenosom sme sa dostali z pomalého internetu na prvom iPhone, k bezproblémovému sledovaniu videí s vysokým rozlíšením.

Samozrejme celý svet neprejde na nový štandard cez noc. 5G sieť sa prvýkrát objavila v roku 2018, no podpora 5G siete pre smartfóny sa napríklad v prípade iPhonu objavila až v roku 2020. Rýchlo sa meniace štandardy ale nie sú hlavným dôvodom, prečo staré telefóny nepodporujú nové siete.

Tým hlavným dôvodom je, že sprostredkovatelia mobilných sietí prestanú staré štandardy podporovať. Prečo? Jednoducho preto, aby uvoľnili svoje prostriedky pre prichádzajúce siete. Najväčší sprostredkovatelia sietí v Spojených štátoch momentálne podporujú siete 5G, 4G a nateraz aj 3G (pozn. redakcie: do roku 2022 alebo 2023). Staršie siete už nepodporujú. Len pre zaujímavosť v Českej republike Vodafone vypol nedávno 3G sieť a rovnaký plán ohlásil aj ďalší operátor, konkrétne O2. Ten začne vypínať sieť postupne. Od konca mája začne vypínať sieť v Prahe a neskôr budú nasledovať ďalšie regióny. Čo sa týka Slovenska, tak Orange začal už v minulom roku časť frekvenčných 3G pásiem využívať pre 4G.

Mobilné siete pracujú na podobnom princípe, ako Wi-Fi. Ide o rádiové vlny a telekomunikačné spoločnosti majú len špecifický rozsah frekvencií, ktoré môžu používať. Ak použijú časť tohto spektra na to, aby udržiavali funkčnú 2G sieť, nemôžu túto časť použiť na udržiavanie siete 4G. Ak však odstavia podporu starších sietí, ktoré už nikto nepoužíva, ostane im miesto na spravovanie novších sietí.

Len malé množstvo ľudí používa staré zariadenia, a tak je pre spoločnosti lepšie ponúkať novšie produkty so zľavou, alebo ich rozdať zadarmo, než aby mali míňať zdroje na udržiavanie starých sietí.

Mohlo by Vás zaujímať

Tagy
Zobraziť komentáre
Close
Close